کد خبر : 357

هفته نامه "شهر امید" در هفدهمین شماره خود نوشت:

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در گزارشی هشدار داد، با ادامه روندهای کنونی، تا سال 2030 میلادی 69 میلیون کودک زیر پنج سال بر اثر عوامل قابل پیشگیری جان خود را از دست خواهند داد.

یونیسف در گزارش سالانه «وضع کودکان جهان»‌ تصویری تیره و تار از آینده کودکان فقیر جهان درصورتی‌که دولت‌ها، کمک‌کنندگان، شرکت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی به تلاش‌ها برای رسیدگی به نیازهای آنان شتاب نبخشند، به تصویر می‌کشد.

گزارش جدید صندوق کودکان سازمان ملل متحد همچنین حاکی است با تداوم روندهای کنونی تا سال 2030 - زمان تعیین‌شده برای رسیدن به «هدف‌های توسعه پایدار» - 167 میلیون کودک در فقر به سر خواهند برد و 750 میلیون زن در سنین کودکی ازدواج خواهند کرد.

یونیسف تاکید می‌کند که انتخاب‌های درست در زمان حاضر و تمرکز بیشتر جهان بر مصائب کودکان محروم جهان می‌تواند از تحقق این پیش‌بینی جلوگیری کند.

آنتونی لیک، مدیر اجرایی یونیسف خاطرنشان کرد: «محروم کردن صدها میلیون کودک از فرصت عادلانه در زندگی علاوه بر تهدید آینده این کودکان، با ایجاد چرخه‌های محرومیت بین نسلی، آینده جوامع آنان را نیز به خطر می‌اندازد.»

وی افزود: «ما با یک انتخاب روبه‌رو هستیم، اکنون برای بهبود وضع این کودکان سرمایه‌گذاری کنیم یا اجازه دهیم که جهان ما به نابرابری و شکاف‌های بیشتر دچار شود.»

گزارش یونیسف حاکی است که در زمینه نجات جان کودکان و آموزش کودکان و همچنین مبارزه با فقر پیشرفت‌هایی به دست آمده به‌طوری‌که نرخ مرگ‌ومیر جهانی کودکان زیر پنج سال از سال 1990 تاکنون به کمتر از نیم کاهش یافته، اما درعین‌حال خاطرنشان می‌کند که این پیشرفت‌ها نیز در مورد همه یکسان و برابر نبوده و احتمال مرگ فقیرترین کودکان جهان در زیر سن پنج‌سالگی همچنان دو برابر دیگران است.

گزارش یونیسف خاطرنشان می‌کند که این وضعیت در منطقه جنوب صحرای آفریقا وخیم‌تر است و در صورت ادامه روند کنونی، منطقه جنوب صحرای آفریقا تا سال 2030 ، نزدیک به نیمی از 69 میلیون کودک در معرض مرگ زیر پنج‌سالگی و نیمی از 60 میلیون کودک محروم از تحصیل و 90 درصد از کودکان دچار فقر شدید را به خود اختصاص خواهد داد.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3