کد خبر : 361

هفته نامه "شهر امید" در هفدهمین شماره خود نوشت:

عظیم پرمجی یک کارآفرین بزرگ هندی است تا به حال دو بار به لیســت صد فرد تاثیرگذار دنیای مجله تایم راه یافته است.

استیو جابز شبه‌قاره

عظیم پرمجی که به استیو جابز هند شهرت دارد، یک کارآفرین بزرگ هندی است که بیشتر اعتبارش را مدیون پایه‌گذاری کمپانی ویپرو، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های برون‌سپاری و مشاوره تکنولوژی اطلاعات در دنیا اســت. عظیم این کمپانی را از یک شــرکت تولید روغن تصفیه‌شده و روغن حیوانی و گیاهی به شــرکتی ســودآور در عرصه صنعــت کامپیوتر متحــول کرد. او در حال حاضر با بیش از 18 میلیارد دلار ســرمایه، یکی از ثروتمندترین افراد روی زمین بوده و رتبه چهل و سوم لیست مجله فوربز را به خود اختصاص داده است.

مردی تاثیرگذار با قلبی مهربان

عظیم فردی ماهر و هوشــمند است، به‌طوری‌که تا به حال دو بار به لیســت صد فرد تاثیرگذار دنیای مجله تایم راه یافته است. همچنین کمپانی او، عظیم را بــه یکی از رهبران دنیای نرم‌افزار، نه فقط در هند بلکه در جهان بدل کرده است. عظیم علاوه بر اینکه مردی قدرتمند در دنیای تجارت اســت، با تاسیس بنیاد عظیم پرمجی، یکی از بزرگ‌ترین موسســات خیریه هندوستان، خود را به‌عنوان فردی خیرخواه و انسان‌دوست نیز به جهانیان معرفی کرده است.

عظیم به‌وسیله این بنیاد که تمرکزش بر ساختن جامعه‌ای انســانی، پایدار و عادلانه از طریق فراهم کردن امکان آموزش‌وپرورش با کیفیت برای جوانان است، موفق شده دست هزاران جوان هندی را که در خطر افتادن بــه دام انواع کج‌روی هســتند بگیرد و بــه آن‌ها در ساختن آینده‌ای متفاوت یاری رساند. بعد از موفقیت و اثرگذاری چشــمگیر بنیاد عظیم پرمجی، دانشگاه عظیم پرمجی نیز پایه‌گذاری شــد که در حوزه‌های آموزش و توسعه فعالیت می‌کند. این دانشگاه از زمان تاســیس موفق شده با توسعه چندین برنامه و رشته مختلــف، انقلابی در روش‌های آموزشــی در مقاطع مختلف تحصیلی در مدارس به وجود آورد و روش‌های مدرن آموزش را در سراسر هند معرفی و پیاده‌سازی کند.

عظیم همچنین اولین میلیاردر هندی است که به «تعهد به انفاق» ملحق شــده است، جنبشی که هدفش ترغیب و تشــویق ثروتمندترین افراد دنیا به بخشیدن سهم بزرگی از ثروتشان به موسسات خیریه است.

عظیم در مصاحبه‌ای درباره پیوستنش به «تعهد به انفــاق» می‌گوید: «من باور دارم وظیفه اصلــی ثروتمندان این است که تلاش کنند و جهان بهتری برای نیازمندان بســازند.»

سر آغاز زندگی خارق‌العاده و پر بار عظیم، بسیار ساده و معمولی است و به زمانی بازمی‌گردد که هندوستان مستعمره بریتانیا بود. عظیم در سال 1945 و هم‌زمان با پایان جنگ جهانــی دوم در بمبئی به دنیا آمد. خانواده او از مســلمانان شــیعه هند و گجراتی بودند. از آنجا که والدین عظیم مسلمانان معتقدی بودند، او در فضایی سنتی و اسـلامی رشد کرد. پدرش، محمد هاشــم پرمجی، زمانی که عظیم به دنیا آمد، شرکت خانوادگی «محصولات هند غربی» را تاسیس کرد.

عظیم از کودکی، مهارت‌های رهبری و ذکاوت مثال‌زدنی‌ای از خودش نشان می‌داد. او نه تنها در اجتماع مسلمانان، بلکه در مدرســه نیز شناخته‌شده بود و همواره توسط معلمانش تشویق می‌شد.

عظیم علاوه بر مدرسه، توســط پدرش نیز در قسمت‌های مختلف کسب‌وکار خانوادگی آموزش می‌دید، چون پدرش معتقد بود مدیریت شرکت روزی بر عهده او قرار خواهد گرفت. بعد از اتمام دبیرســتان، عظیم به ایالات‌متحده رفت و تحصیل در رشته مهندســی برق را در دانشگاه اســتنفورد آغاز کرد و با اینکه مصمم بود تحصیلاتش را تمام کند اما مرگ پدرش باعث شد او به هندوستان بازگردد و مدیریت شرکت را برعهده بگیرد.

عظیم 21 ســاله در سال 1966 به کشورش بازگشــت و تلاش کرد تمرکز شرکت را از تصفیه روغن‌های گیاهی به طراحی و توسعه وسایل الکتریکی معطوف کند. 

تشکیل خانواده و تحول در ویپرو

او همچنیــن نام کمپانی را به ویپرو تغییر داد که مخفف نام اصلی آن بود. با مدیریت عظیم، ویپرو به شرکتی سودآور در عرصه‌های گوناگون تبدیل شــد که به تولید و توسعه محصولات تازه می‌پرداخت، محصولاتی که پاســخگوی نیازهای جامعه در حال گذار هندوستان بودند.

عظیم در سال 1970 با یاســمین چینوی ازدواج کرد. او زنی مســتقل و مصمم و درعین‌حال متشخص بود. یاســمین قبل از آشــنایی با عظیم، به‌تنهایی در قاره اروپا سفر کرده بود، کاری که برای زنان هم ســنش نامتعارف بود. پس از بازگشتش به هند در ســال 1970، با عظیم ملاقات کرد و اندکی پس از آن ازدواج و هدایایشان را به موسسات خیریه اهدا کردند.

در دهه 80 میلادی، عظیم به پتانسیل خارق‌العاده فناوری اطلاعات پی برد و تلاش کرد تمرکز شرکتش را به سوی این صنعت نوپا و در حال رشد سوق دهد.

شرکت او گسترش می‌یافت و محصولات متعددی - روغن شیرینی‌پزی، لوازم بهداشــتی کودکان، چراغ، لوســتر، شــامپو و ... – تولید می‌کرد.

با افزایش تقاضای روزافزون فناوری اطلاعــات در اواخر دهه 90، عظیــم از فرصت استفاده کرد و ویپرو را به شرکت توســعه نرم‌افزار و فناوری اطلاعات تبدیل کرد.

در ابتدای دهــه 2000، ویپرو به نخستین شرکت هنــدی در حوزه فناوری اطلاعات تبدیل شــد که گواهی ISO ( ســازمان استانداردسازی بین‌المللی) را به دســت آورد و به این ترتیب نامش را در صنعت نرم‌افزار جهانی کرد.

تاسیس بنیاد عظیم پرمجی

در ســال 2001، عظیم و همسرش، بنیاد خیریه عظیم پرمجی را بنیان گذاشتند. سازمانی غیردولتی که هدفش ایجاد تحولــی روبه‌جلو در زندگی جوانان هندی به‌وسیله ارائه آموزش‌وپرورش اســتاندارد بود. بنیاد عظیم پرمجی تلاش‌هایش را به‌صورت عمــده بر حوزه آموزش ابتدایی متمرکز کرده بود تا بتواند به این وسیله تغییری نظام‌مند در مدارس دولتی هند به وجود بیاورد.

بنیاد پرمجی ابتدا کارش را در شــهرهای بزرگ شروع کرد و رفته‌رفته روی شهرهای کوچک و روستاها متمرکز شد. عظیم با استفاده از تجربیاتی که به دست آورده بود، این بنیاد را به یکی از موفق‌ترین سازمان‌های خیریه هندوستان تبدیل کرد.

در سال 2005 عظیم از طرف دولت هندوستان مورد تقدیر قرار گرفت و نشــان پادما بوشان - نشان درجه سه ملی - را به پاس خدمات درخشانش در زمینه تجارت و بازرگانی دریافت کرد.

در سال 2010 عظیم و یاسمین متعهد شــدند دو میلیارد دلار صرف ارتقای آموزش همگانی هند کنند. این اقدام با انتقال مالکیت 213 میلیون سهم شرکت ویپرو به موسســه مالی عظیم پرمجی میسر شد. این موسسه مالی چندین سال قبل به‌منظور انجام امور مالی سازمان‌های پایه‌گذاری شده توسط عظیم راه‌اندازی شده بود.

در همان سال، شــورای قانون‌گذاری کارناتاکا اجازه تاسیس دانشگاه عظیم پرمجی را صادر کرد و این موسسه آموزش عالی با هدف توسعه نظام آموزشی هند شروع به فعالیت کرد. یک ســال بعد از آن دانشگاه عظیم پرمجی به‌صورت رسمی نخستین دوره آموزشی‌اش را آغاز کرد.

در سال 2011 دولت هند، نشان پادما ویبوشان - نشان درجه دوم ملی - را به عظیم اعطا کرد. او این نشان را از دست رئیس‌جمهور هند و به پاس زحماتش در فراهم کردن زیرساخت‌های آموزشی جوانان هند دریافت کرد.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3