کد خبر : 369

گفت‌وگوی اختصاصی «شهرامید» با حسین پاکدل

حسین پاکدل بازیگر سینما می گوید ما نویسندگان بزرگی داریم که حق بسیاری به گردن ادبیات ما دارند چراکه با کتاب‌هایشان خواننده تربیت کردند و این بسیار مهم است.

حسین پاکدل بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون جزو آن دسته از هنرمندانی است که در عرصه ادبیات گام‌های بسیار ارزشمندی برداشته است. او کافه کتابی در کرج دارد که در جلسات هفتگی به نقد و بررسی ادبیات می‌پردازند. سراغ او رفتیم و از او درباره کتاب و کتابخوانی پرسیدیم.

 

به نظر شما چرا گفته می‌شود آمار کتابخوانی در ایران کاهش یافته است؟ شما موافق این موضوع هستید؟

یکی از ضعف‌های عمده ما در حوزه ادبیات معرفی کتاب است، چراکه کتاب را به‌خوبی و به‌درستی معرفی نمی‌کنیم. این به معنای نداشتن افراد کتابخوان در جامعه نیست، گاهی می‌گویند سرانه مطالعه کم است درحالی‌که امروز شکل مطالعه تغییر کرده است و صرفا به دست گرفتن کتاب نشان از مطالعه زیاد نیست.

مهم این است که ورودی تفکر داشته باشید که می‌تواند از شکل‌ها و طرق مختلف باشد حتی یک سریال یا یک نمایش رادیویی، چراکه این‌ها نیز ماحصل مطالعه یک گروه تحقیق است که به این صورت نوشته شده است.

از سوی دیگر این به معنای بی‌نیازی از خواندن نیست؛ مشکل این است که ما تقسیم‌بندی سنی درستی نداریم و گاهی این تقسیم‌بندی‌ها مغشوش می‌شوند. یعنی باید برای هر گروه فکری کتاب خاصی معرفی شود، که متاسفانه ما این گروه‌ها را نمی‌شناسیم و به‌درستی هم معرفی نمی‌کنیم. در این زمینه به شدت کمبود داریم و باید جهت‌دهی فکری داشته باشیم.

ایده شما در این زمینه چه بود؟ ظاهرا در کافه کتاب کرج نیز فعالیت‌هایی در این زمینه داشتید؟

این موضوع سال‌ها یکی از دغدغه‌های ذهنی من بود. تا جایی که توانستم سعی کردم به گروه‌های سنی خاص، کتاب متناسب با خودشان را معرفی کنم و به همین جهت نیز کافه کتابی دارم که در آن هدفمان نقد کتاب، نمایشنامه و شعر با حضور بزرگان هر رشته است. تلاش می‌کنم در این زمینه سهم اندکی داشته باشم.

لطفا تعدادی از کتاب‌های محبوب خودتان را به خوانندگان ما معرفی کنید.

من اگر بخواهم از کتاب‌های محبوبم نام ببرم باید یک لیست بلندبالا به شما بدهم. ز همانطور که گفتم بستگی دارد به این‌که مخاطب من چه سنی دارد، سابقه مطالعه‌اش به چه شکل است و چه سلیقه‌ای دارد. گاهی شما با معرفی یک کتاب مخاطب را برای همیشه از کتاب فراری می‌دهید و گاه با معرفی یک کتاب فرد را عاشق مطالعه می‌کنید.

در زمینه زبان فارسی نیازمند این هستیم که اول خواننده تربیت کنیم. ما کتاب‌های بسیار زیادی داریم و نویسندگان بزرگی که حق بسیاری به گردن ادبیات ما دارند چراکه با کتاب‌هایشان خواننده تربیت کردند و این بسیار مهم است. استادانی مثل دکتر فصیح، خانم پیرزاد، محمود دولت آبادی و ... اما اگر بخواهم به یکی از کتاب‌هایی که خواندم و نظرم را جلب کرد اشاره کنم کتاب «بی‌همان» نوشته هانس فالادا ترجمه محمد همتی است که کتاب بسیار خوبی است. فالادا در این کتاب داستان زن و شوهر برلینی را روایت می‌کند که پس از مرگ تنها پسرشان در جنگ علیه هیتلر شورش می‌کنند. آن‌ها روی کارت پستال‌ها شعارهای انقلابی می‌نویسند و پست می‌کنند. این کتاب را نشر نیکا منتشر کرده است.

سمیرا افتخاری

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3