کد خبر : 371

هفته نامه "شهر امید" در هجدهمین شماره خود نوشت:

سپهر پاشایی خامنه، مسئول اجرایی کمپین «خوبی بی‌بهانه» با نزدیک شدن به ماه مهر تصمیم گرفتیم تا در جهت تامین هزینه خرید لوازم‌التحریر برای قشر ضعیفی که توانایی ادامه یا آغاز تحصیل را ندارند گام برداریم.

بسته‌هایی کوچک با پاپیونی قرمز، روی میزی در گوشه‌ اتاق چیده شده‌اند؛ کیف‌های رنگ ‌و وارنگ دخترانه و پسرانه که با نظم خاصی روی تک مبل اتاق گذاشته شده‌اند گویا در انتظار رسیدن به دست صاحبانشان ثانیه شماری می‌کنند؛ دختران و پسران جوان با دقت بسیار زیاد تعدادی دفتر، یک پاکن و تراش، یک بسته مداد رنگی و... را داخل نایلون‌های سفیدی گذاشته و روی آن نیز با دقت یک پاپیون قرمز می‌زنند و با حوصله بسته را کنار مابقی نایلون‌ها روی میز می‌گذارند. اتاق کوچک است و هوا گرم. اینجا اما تعدادی جوان حواسشان جمع کودکان‌کار و بدسرپرست است.

در یک عصر تابستانی دور هم جمع شده و تصمیم گرفتند کار بزرگی به‌اندازه دل‌هایشان انجام دهند؛ دوستان هم سن و سالی که چند سالی بود به‌واسطه حضورشان در عرصه فرهنگ و هنر یکدیگر را می‌شناختند، فکرهایشان را اصطلاحا روی هم ریخته و ساعت‌ها بحث کردند که چگونه می‌توانند برای جامعه‌شان مفیدتر باشند.

از برگزاری جشن‌های تولد برای کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست شروع کردند؛ کم‌کم کمپینی تشکیل دادند و نام آن را «خوبی بی‌بهانه» گذاشتند؛ جوانی است و ذهن خلاق. این جوانان کارهای خیرشان را با تهیه جهیزیه ادامه داده و حالا آنطور که سپهر پاشایی خامنه، مسئول اجرایی این کمپین می‌گوید با تکیه بر تجربیات خوب گذشته‌شان این‌بار در آستانه مهرماه گروه هدفشان را از دانش‌آموزان انتخاب کردند و می‌خواهند کار ویژه‌ای برای بچه‌مدرسه‌ای‌های نیازمند شهرمان انجام دهند.

در ادامه گفت‌و گوی «شهر امید» با سپهر پاشایی خامنه، مسئول اجرایی کمپین «خوبی بی‌بهانه» را می‌خوانید.

کمپین «خوبی بی‌بهانه» از کجا شروع شد؟

سال گذشته اعضای جوان خانه شهریاران جوان گرد هم جمع شدند تا برای ورود به کارهای خیر و عام‌المنفعه برنامه‌ریزی کنیم، ایده‌های زیادی مطرح شد و سرانجام تصمیم گرفته شد تا با ایجاد کمپین «خوبی بی‌بهانه»، بتوانیم کارهای خیرخواهانه را در قالب و چارچوب مشخصی انجام دهیم.

برنامه خود را با برگزاری جشن تولد برای کودکان بدسرپرست، بی‌سرپرست و کودکان دارای معلولیت ذهنی و حرکتی آغاز کردیم، به‌گونه‌ای که با شناسایی خانواده یا کودکان خاص به‌طور ماهانه برای کودکان متولد آن ماه جشن تولد برگزار می‌کردیم و بعد از مدتی به سمت تهیه جهیزیه برای نوعروسان نیازمند رفتیم تا بتوانیم با تهیه اقلام مهم این زوجین را به سمت ازدواج آسان سوق دهیم. همچنین در گام بعدی سعی کردیم به پشت‌کنکوری‌های نیازمند کمک کنیم، برای تحقق این هدف با طراحی و قرار دادن باکس‌هایی در دانشکده‌ها از دانشجویان ترم اولی می‌خواستیم که کتاب‌های سال‌های قبل خود با انداختن در جعبه‌ها به ما بدهند تا آن‌ها را به دست دانش‌آموزان پشت‌کنکوری که توان خرید کتاب‌های تست را ندارند برسانیم.

چه شد که تهیه لوازم‌التحریر برای دانش‌آموزان نیازمند را دنبال کردید؟

با نزدیک شدن به ماه مهر و از سرگیری فعالیت مدارس در سطح کشور، شور عجیبی در دل دوست‌داران درس و مدرسه افتاده است، اما شاید در نزدیک‌ترین جایی که ما خبر از حضورشان نداریم غم بزرگی پنهان باشد و آن هم ناتوانی در تهیه لوازم‌التحریر است که این شور و نشاط را خاموش می‌کند؛ به همین دلیل به همراه جمعی از جوانان داوطلب تصمیم گرفتیم تا در جهت تامین هزینه خرید لوازم‌التحریر برای قشر ضعیفی که توانایی ادامه یا آغاز تحصیل را ندارند گام برداریم. سال گذشته که اولین سال فعالیت این کمپین بود با مشارکت بیش از 2000 نفر از مردم 1200بسته آموزشی تهیه و مابین کودکان نیازمند خانواده‌های بدسرپرست توزیع شد.

ما باید دقت کنیم که «خوبی» بهانه نمی‌خواهد با این‌حال مهرماه «فرصت» خوبی است که به افراد مختلف کمک کنیم چون در برخی از قسمت‌های شهرمان افرادی زندگی می‌کنند که حتی توانمندی فراهم کردن امکانات اولیه تحصیل فرزندشان را هم ندارند و با شروع مدارس در خرید لوازم‌التحریر ازجمله کتاب، دفتر، خودکار، مداد و .... دچار مشکل هستند.

ما جمعی از جوانان خانه شهریاران جوان به همراهی گروه خیریه «جوانان قاصدک» ضمن تهیه بسته‌های حاوی لوازم‌التحریر، خواهان یاری سایر جوانان هستیم، جوانانی که با خرید این پکیج‌ها در راستای کمک به تحصیل یک فرد نیازمند و مشتاق گام بردارند تا فقر و نداری مانع از ادامه تحصیل این کودکان نشود.

سال گذشته این کمپین در ابعاد گسترده‌ای برگزار شد و همانطور که گفتم با مشارکت بیش از 2000 نفر از مردم، 1200 بسته آموزشی تهیه و توزیع شد.

کمک‌ها به چه صورت است؟

با همکاری سایت فاندوران در این کمپین، قرار است این بسته‌ها برای مقاطع مختلف تحصیلی تهیه شوند، بنابراین هر فردی به فراخور علاقه، بودجه و... می‌تواند حق انتخاب داشته باشد که قیمت هر بسته از قرار ذیل است‌:

بسته ویژه محصلین دوره ابتدایی :30000تومان

بسته ویژه محصلین دوره راهنمایی: 40000تومان

بسته ویژه محصلین دبیرستان: 50000تومان

بسته ویژه محصلین هر سه مقطع: 120000تومان

که مردم می‌توانند با مراجعه به آدرس http://fundorun.com/campaign/shahryaran/325 و با انتخاب هر یک از بسته‌های مالی سه‌گانه کمک‌های خود به محصلین را انجام دهند. البته ممکن است فردی هم بخواهد فارغ از این بسته‌ها کمک کند که در این موارد افراد می‌توانند با مراجعه به سایت، گزینه حمایت را زده و از ده هزار تومان تا هر مقدار که مایل باشند به این دانش‌آموزان نیازمند کمک کنند.

راه‌های کمک به این کمپین چیست؟

مردم می‌توانند با تماس با شماره #720*  کمک‌های نقدی خود را برای خرید لوازم‌التحریر واریز کنند؛ این در حالی است که برای اولین بار مدیریت #720* نیز تقبل کرده تا با هر تراکنش به همان مقدار برای تهیه لوازم‌التحریر به ما کمک کند.

هدف‌گذاری شما برای چه تعداد لوازم‌التحریر است؟

امسال می‌خواهیم برای 3000 دانش‌آموز نیازمند لوازم‌التحریر بخریم و تا هفته اول مهرماه نیز آن‌‌ها را به دستشان برسانیم. باید به مردم بگویم حال خوبی را در کمک به دیگران تجربه خواهند کرد و از این حال خوب غافل نشوند! یادمان باشد که خوبی بهانه نمی‌خواهد. در هر کجا که بتوان لبخندی را بر لبی نشاند باید در آنجا حضور داشته باشیم.

 

 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3