کد خبر : 372

یدالله کابلی در گفت‌وگو با «شهر امید»:

یدالله کابلی معتقد است که لذت بخشش و کمک به افراد نیازمند با خلق یک اثر هنری برابر است.

یدالله کابلی، هنرمند پیشکسوت عرصه خوشنویسی، سال‌هاست که در حوزه خیریه‌های سوادآموزی و مدرسه‌سازی فعال است. وی معتقد است که لذت بخشش و کمک به افراد نیازمند با خلق یک اثر هنری برابر است. کابلی ازجمله افرادی است که فعالیت مستمرش در حوزه خیریه‌ها را عامل خیر و برکت در زندگی خود می‌داند و معتقد است هر آنچه را که انسان به دیگری می‌بخشد با شادمانی بیشتر به دست می‌آورد و این بخشش تنها بخشی از لطف و مرحمتی است که خداوند به او عطا کرده است. آنچه می‌خوانید گپ و گفت نشریه «شهر امید» با این هنرمند دوست‌داشتنی است.

 

با توجه به این‌که خود شما در عرصه خیریه‌ها فعال هستید، فکر می‌کنید حضور این بخش‌های مردمی‌ چه تاثیری بر جامعه به‌خصوص افراد نیازمند کشور دارد؟

وجود خیریه‌ها در تمام دنیا و ایران به‌عنوان یک حرکت انسان‌دوستانه از سوی مردم پذیرفته شده است، چراکه این بخش‌ها اهداف مشخصی برای کمک به افراد نیازمند دارند. درواقع یک کار خیر معامله‌ای است که یک فرد طی آن از داشته‌های خود به افراد نیازمند می‌بخشد و به نظر من زیباترین بخش انسانی و الهی است که در وجود انسان‌ها به ودیعه گذاشته شده است. در این راستا نیز هستند خیریه‌هایی که با افکار و نگاه انسان‌مدارانه سال‌هاست فعالیت دارند. فعالیت افراد برای انجام کار خیر می‌تواند در راستای تامین مادی افراد نیازمند یا حتی تامین معنوی آن‌ها باشد. اقداماتی نظیر سوادآموزی و کمک به افراد در این عرصه، ازجمله اقدامات قابل‌تحسینی است که در ایران دنبال می‌شود. بنابراین اگر هدف مقدس باشد این عرصه زیباترین کار ممکن است، چراکه به نظر من آنچه ما با صدق دل اهدا می‌کنیم تنها چیزی است که برای ما باقی می‌ماند. منتها درک و بصیرت این بخش برای هر کسی در طول عمرش رخ نمی‌دهد. در واقع ما آنچه را که به دیگران می‌بخشیم به دست می‌آوریم و به نظر من این موضوعی اثبات شده است. شعار ما در عرصه بخشش کمیت و چند و چون کار نیست بلکه کیفیت و هدف کار با ارزش است. بنابراین ما معتقدیم که کمک به یک دانش‌آموز ولو با یک مداد و کمک به یک مدرسه ولو با یک آجر ارزشمند است. مساله بخشش و خیریه در تمام دنیا وجود دارد و خوشبختانه در ایران نیز رشد قابل‌توجهی داشته است. البته ممکن است از خودمان بپرسیم که چرا در کشور ما با این ساختار اجتماعی، ما باید وظیفه دولت برای تامین زندگی افراد مختلف و نیازمندان را بر عهده بگیریم؟ اما نباید اینگونه بیاندیشیم. زیرا ما در برابر آنچه خداوند به ما بخشیده است گام کوچکی بر می‌داریم.

نقش هنرمندان را در توسعه اقدامات خیریه چطور می‌بینید؟

قطعا هنرمندان افراد شاخصی هستند و می‌توانند به شکل یک منشور در بعد تعاملات اجتماعی عمل کنند. یعنی خانواده‌های متمکن را مجاب کنند تا وارد این عرصه شوند. باید به افراد نشان بدهیم که مشارکت در کار خیر تا چه حد آرامش‌بخش است و به خصوص در کار هنری تاثیر دارد. همانطور که می‌دانید هنرمند از لطف الهی برخوردار است، بنابراین وقتی در امر خیریه وارد می‌شود به‌نوعی در کار خودش گشایش ایجاد می‌کند. هنرمند می‌تواند باعث ارتقای سطح اجتماعی خیریه‌ها شود چراکه حضور یک هنرمند می‌تواند پل ارتباطی موثر برای دوستداران هنر باشد و به گرایش جامعه به سمت خیریه‌ها کمک کند. کما اینکه در سال‌های اخیر اقدامات زیادی نیز تحت این عنوان و با کمک هنرمندان صورت گرفته است.

درواقع قبل از کمک مادی، حضور معنوی هنرمندان است که بسیار موثر واقع می‌شود.

بله. هنرمندان طبقه‌ای هستند که از تمکن مالی زیادی برخوردار نیستند؛ اما همواره با هدیه آثار هنری خود در رشد و بالندگی خیریه‌ها موثر عمل کرده‌اند. هنرمندانی که در ایران حضور دارند و به این امر معتقدند می‌دانند که کمک به کار خیر به اندازه خلق یک اثر هنری لذت‌بخش است، اما جدای از کمک‌های مادی هنرمندان باید از جنبه‌های معنوی این عزیزان نیز بهره برد. هنرمندان با افراد زیادی در ارتباط هستند بنابراین وقتی مردم مشارکت این گروه را می‌بینند، می‌توانند به خیریه‌ها اعتماد کنند و وارد عمل شوند. درواقع هر فردی برای بخشش ابتدا مسیری را که می‌خواهد به آن وارد شود ارزیابی می‌کند و حضور هنرمندان در این مسیر می‌تواند به آن‌ها اعتماد ببخشد. همانطور که می‌دانید هنر یک نگاه ژرف به زندگی است از اینرو هنرمندان همواره جزو افرادی هستند که می‌توانند حرف‌هایی را بزنند که شاید از زبان هیچکس دیگری بر نمی‌آید، پس جامعه می‌تواند در جهت توجیه کارهای خیریه و انسان‌مدارانه از این افراد کمک بگیرد. درواقع یک هنرمند می‌تواند به پشتوانه مردم حرف خود را بزند و طیف وسیعی از جامعه را به سمت و سوی توسعه اجتماعی موسسات خیریه سوق دهد.

سمیه باقری

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3