کد خبر : 381

هفته نامه "شهر امید" در نوزدهمین شماره خود نوشت:

17 میلیون تن از کودکان آواره به خاطر جنگ و خشونت در کشور خود به دنبال پناهگاهی می‌گردند و 11 میلیون نفر نیز به خارج از کشورشان پناه برده‌اند.

نیمی از پناهجویان در سراسر جهان زیر 18 سال سن دارند. شمار دختران و پسران نوجوانی که به تنهایی راه مهاجرت را در پیش می‌گیرند، افزایش یافته است. گزارش جدید یونیسف نکات هشداردهنده‌ای در این باره دارد.

یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد در گزارش جدید خود که در نیویورک منتشر شده و عنوان «ریشه‌کن شدگان» را دارد، به شرایط کودکان آواره جهان پرداخته است. این گزارش حاکی از آن است که 28 میلیون کودک در سراسر جهان به خاطر جنگ و خشونت آواره شده‌اند.

 

22 میلیون کودک دیگر نیز پسرها و دخترهایی هستند که به خاطر فقر، افزایش جرم‌ و ‌جنایت یا دلایل دیگری چون شرایط بد اقلیمی، محل زندگی‌شان را ترک کرده و آواره شده‌اند.

در گزارش یونیسف همچنین آمده است که از هر دو پناهجو در سراسر جهان یکی سنش زیر 18 سال است. این در حالی است که گروه سنی زیر 18 سال تنها یک سوم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد. سازمان یونیسف اعلام کرده که کودکانی که به تنهایی مهاجرت کرده‌اند، به‌ویژه با این خطر روبه‌رو هستند که از سوی دیگران مورد سوءاستفاده قرار گیرند.

شمار کودکانی که به تنهایی به مهاجرت می‌روند، پیوسته رو به افزایش است. در سال 2015 میلادی حدود 100 هزار جوان و نوجوان زیر 18 سال از 78 کشور جهان تقاضای پناهندگی کرده‌اند. این تعداد به نسبت سال 2014 سه برابر افزایش را نشان می‌دهد.

بیشتر کودکان پناهجو در ترکیه هستند

در گزارش یونیسف به نقل از سازمان جهانی مهاجرت (IOM) آمده است که از ابتدای سال 2014 تا ماه ژوئیه سال 2016 میلادی 15 هزار پناهجو و مهاجر یا کشته شده‌اند یا از سرنوشتشان هیچ اطلاعی در دست نیست و نام آن‌ها مفقود ثبت شده‌ است.

سازمان جهانی مهاجرت همچنین اعلام کرده که حدود دو سوم پناهجویان کشته ‌شده در جریان مهاجرت، در دریای مدیترانه غرق شده‌اند. طبق برآورد این سازمان یک سوم پناهجویان کشته ‌شده در دریای اژه کودک بوده‌اند.

در گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد توضیح داده شده که در نیمه نخست سال جاری میلادی 70 درصد کودکان پناهجو که خود را به کشورهای اروپایی رسانده‌اند، تابعیت کشورهای سوریه، افغانستان و عراق را داشته‌اند.

ده کشوری که بیشترین شمار پناهجویان را پذیرا شده‌اند، در قاره آسیا قرار دارند و به نظر می‌رسد که ترکیه بیشترین کودکان پناهجو را در میان تمام کشورهای جهان در خود جای داده باشد.

حمایت از کودکان در مقابل خشونت و استثمار

گزارش یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد، پیش از نشست سران کشورهای جهان منتشر شده که قرار است در روزهای 19 و 20 سپتامبر به منظور پرداختن به موضوع پناهجویی و مهاجرت در نیویورک گردهم‌ آیند.

یونیسف از کشورهای جهان خواسته است، به‌ویژه از کودکان تنهای پناهجو و مهاجر در مقابل سوء‌استفاده و استثمار حمایت کنند و در همین رابطه با قاچاق انسان نیز مبارزه ورزند.

این سازمان جهانی همچنین خواستار آن است که کودکان در کنار خانواده خود بمانند و در جریان مهاجرت و بررسی پرونده پناهجویی خود همواره همراه خانواده‌شان باشند. یونیسف از همه کشورهای جهان خواسته است که حقوق کودکان را در همه بخش‌ها محترم بشمارند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3