کد خبر : 385

گزارش «شهر امید» از نشست خبری طرح نیکوکارانه «جعبه کفش»

طرح «جعبه کفش» با شعار«مهر در انتظار همدلی» در فرهنگسراها، خانه‌های فرهنگ و خانه‌های کودک اجرا شد، تا هیچ کودکی به خاطر نداشتن ابزار و وسیله، ترک تحصیل نکند.

شهروندان با خلاقیت خود با کاغذ و پارچه‌های رنگی جعبه‌های کفش را تبدیل به جعبه هدیه زیبایی می‌کنند تا نوشت‌افزارها و دل‌نوشته‌ای را به کودکان نیازمند تقدیم کنند.

این طرح با شعار«مهر در انتظار همدلی» و حمایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد، کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان دانش‌آموزی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از 25 شهریورماه تا دوم مهرماه در فرهنگسراها، خانه‌های فرهنگ و خانه‌های کودک اجرا می‌شود و شهروندان می‌توانند هدایای خود را به یکی از مراکز سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بسپارند.

محمود صلاحی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از برگزاری طرح «جعبه کفش» سال جاری در سطح شهر تهران خبر داد و گفت: برای افزایش سرانه مطالعه و کتابخوانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قرار است پس از جمع‌آوری جعبه‌ها یک جلد کتاب به صورت رایگان در درون آنها قرار داده شود. سپس این جعبه‌ها به کمیته امداد تحویل می‌شود. کتاب «حرفه‌ای: خاطرات مرحوم جواد شریفی‌راد» نوشته محمد قاضی با شمارگان دو هزار نسخه در 162 صفحه به بهای 85 هزار ریال از سوی انتشارات رسانه مهر منتشر شده که  قرار است در طرح جعبه کفش توزیع ‌شود.

 وی ادامه داد: سال گذشته سه هزار و 800 جعبه کفش جمع‌آوری و به نیازمندان تحویل داده شد و با توجه به آنکه در سال جاری قصد داریم این طرح را پر رنگ‌تر اجرا کنیم و  به مردم بیشتر اطلاع‌رسانی کنیم، پیش‌بینی شده تعداد جعبه کفش‌های جمع‌آوری شده به 15 هزار جعبه برسد.

صلاحی با بیان اینکه به لحاظ قانونی وظیفه ذاتی کمیته امداد جمع‌آوری احسان مردمی و توزیع آن در میان نیازمندان است، یادآور شد: اما نباید دوستان خود را در امداد تنها بگذاریم بلکه باید سایر دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها، شهرداری‌ها، استانداری‌ها و ... نیز همه در راستای محرومیت‌زدایی با این نهاد همکاری کنند.

 

وی با اشاره به تجربه‌ای از اقدام خود در زمان استانداری در خراسان رضوی گفت: در آن زمان خاطرم هست کتابخانه‌ بسیار شکیلی در مشهد افتتاح شد اما چون کتاب‌های مناسبی در آن نبود دستور دادم که دو هزار کتاب موجود در دفتر استاندار و نیز کتاب‌های قابل اهدای سایر معاونان و مدیران به این کتابخانه اهدا شود. خوشبختانه با گزارشی که صدا و سیمای مشهد از این اقدام تهیه کرد مردم نیز ترغیب شدند و در آن زمان گفتم که مردم کتاب‌هایی را که نمی‌خوانند یا در کتابخانه خود چندین نسخه از آن دارند به مدرسه‌ها هدیه کنند. در نهایت با این طرح کتابخانه‌های مدارس مملو از کتاب شد. این نمونه فرهنگ‌سازی در بخشیدن است.

صلاحی با بیان اینکه 10 هزار جعبه کفش تاکنون توسط کفش ملی آماده شده گفت: این جعبه کفش‌ها در سازمان فرهنگی هنری تهران آماده و به فرهنگسراها تحویل داده می‌شوند. سپس این جعبه‌ها در اختیار نیکوکاران قرار داده و پس از تحویل و بررسی اقلام قرار داده شده در آن‌ها که اغلب اقلام مورد نیاز دانش‌آموزان در آغاز سال تحصیلی است، به کمیته امداد تحویل داده می‌شود تا به دست نیازمندان برسد.

به گفته رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، این جعبه کفش‌ها در 160 خانه مشارکتی بخش خصوصی و 65 خانه فرهنگ شهرداری و 34 فرهنگسرای شهر تهران توزیع و پس از جمع‌آوری به کمیته امداد تحویل می‌شوند.

صلاحی ادامه داد: شعار امسال طرح جعبه کفش، «مهر در انتظار همدلی» است و قطعاً این طرح آخرین طرح نیکوکاری مشارکتی میان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و کمیته امداد نخواهد بود.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: اتحادیه اصناف کفاشان تهران قول تهیه و تامین 3000 جفت کفش دخترانه و پسرانه را در جریان این طرح به ما داده‌اند تا در ابتدای سال تحصیلی در اختیار دانش‌آموزان نیازمند قرار گیرند.

محسن ولیئی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز درباره طرح جعبه کفش گفت: سال گذشته یک میلیارد و نهصد و پنجاه میلیون تومان در جشن عاطفه‌ها اقلام و پول نقد جمع‌آوری شد، اتفاقی که امسال امید داریم با طرح‌های متفاوت و نویی مانند جعبه کفش، هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی افزایش پیدا کند.

وی افزود: 15 هزار دانش آموز و 3 هزار و 700 دانشجو تحت‌پوشش کمیته امداد قرار دارند که امیدواریم بتوانیم امسال، آن‌ها را با دست پر راهی مدارس و دانشگاه‌ها کنیم. البته می‌دانیم که دانش‌آموزان نیازمند به همین تعداد خلاصه نمی‌شوند و باید بتوانیم تمام نیازمندان تهرانی را که از فقر فرهنگی و مالی رنج می‌برند پوشش دهیم تا هیچ کودکی به خاطر نداشتن ابزار و وسیله، ترک تحصیل نکند.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی در ادامه درباره برگزاری جشن عاطفه‌ها گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران روز پنجشنبه 25 شهریورماه نیز با فعال کردن فرهنگسراهای رسانه، اشراق، رازی و فردوس در این امر خداپسندانه ما را یاری خواهند کرد و شماره حساب 7355 بانک ملت، سامانه تلفنی 7355 و کدUSSD  *8877*21*5# آماده دریافت کمک‌های مردمی هستند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3