کد خبر : 396

هفته نامه "شهر امید" در بیستمین شماره خود نوشت:

محکومیت 7 هزار و 189 نفر از زندانیان جرائم غیر عمد ناشی از صدور چک بلامحل، مهریه و نفقه است.

روزانه حوادث بسیار زیادی بر اثر سهل‌انگاری‌ها، اعتمادهای نا به‌جا و ... اتفاق می‌افتد و افراد بدون آنکه  قصد عمدی  داشته باشند متهم به پرداخت جریمه و به عبارت دیگر محکوم به پرداخت «دیه» می‌شوند. این شرایط مختص به زمان، مکان یا فرد خاصی نیست؛ چراکه اسم آن غیرعمد است، اتفاقی ناخواسته که فرد را گرفتار می‌کند و تمام جنبه‌های فردی، اجتماعی و خانوادگی‌‌اش  را زیر  سوال می‌برد، در باور  عمومی  مردم زندان جایی برای نگهداری افراد  بزهکار با جرائم خطرناک است و همین مسئله باعث می‌شود تا فردی که به علت کوچکترین سهل‌انگاری یا صدور چک، مهریه، نفقه و... به زندان  افتاده است از  لحاظ روحی و روانی دچار افسردگی شود. بدون شک این مسئله باعث شکستی عمیق در روابط عاطفی و خانوادگی فرد هم می‌شود و در  چنین شرایطی است که سازمانی  باید از آن‌ها حمایت کند. از اینرو ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه کل کشور و کمک به زندانیان نیازمند، 25 سال است  که به عنوان یک موسسه مردمی در آزادسازی محکومان جرائم غیر عمد فعالیت می‌کند.

در  ادامه در رابطه با آمار زندانیان جرائم غیر عمد و آنچه این روزها در ستاد  دیه می‌گذرد با «سید اسدالله جولایی»، مدیر عامل ستاد دیه کشور گفت‌وگو کردیم:

تشکیل ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند از چه سالی  و توسط  چه کسانی صورت  گرفت؟

در سال 1369 رئیس وقت سازمان زندان‌ها، «شهید حاج سید اسدالله لاجوردی»، پس از بررسی آمار موجود زندانیان متوجه شدند که اسامی تعدادی از این مددجویان بصورت دائم و هر ماه در فهرست آمار تکرار شده است. ایشان پس از تحقیقاتی که راجع به این افراد انجام دادند به این نتیجه رسیدند که اینها، بدهکاران جرائم غیرعمدی نظیر جرح یا قتل غیرعمد ناشی از تصادفات رانندگی یا بدهکاری مالی غیر کلاهبرداری یا بدهی بابت مهریه و نفقه‌اند. نگرش شهید حاج سید اسدالله لاجوردی زمینه‌ساز امیدواری در دل زندانیان نیازمند بدهکار در جرائم غیرعمد شد و بازگشت به خانواده و اجتماع را در بین این مددجویان پر رنگ‌تر کرد. به همین بهانه ماه مبارک رمضان سال 1369 اولین جشن گلریزان برای آزادسازی این زندانیان برپا شد و پایه‌های این نهاد خیریه با عنوان ستاد دیه سازمان زندان‌ها، شکل گرفت و در سال 1376 با ساختار جدید، به‌عنوان یک مؤسسه خیریه و مردم‌نهاد، با هدف کمک به آزادسازی زندانیانی که به دلیل عدم توانایی نسبت به پرداخت دین (حق الناس) در جرائم غیر عمد در زندان بودند، شروع به فعالیت کرد.

 چه محکومیت‌هایی  جزو جرائم غیر عمد محسوب می‌شوند؟

 ایراد صدمه بدنی یا قتل غیرعمد ناشی از تصادفات رانندگی، حوادث کارگاهی، محکومیت‌های مالی نظیر مهریه معقول و نفقه‌، چک‌های بلامحل غیرکلاهبرداری از جرائم غیر عمدی است که ستاد مردمی دیه به پرداخت آن‌ها رسیدگی می‌کند.

این روزها تمرکز ستاد دیه کشور بیشتر روی چه موضوعاتی است؟

مجموع مددجویان دیه در ۵ سال اخیر مجموعا ۱۴ هزار و ۷۶۸ نفر بوده است که متاسفانه به دلیل افزایش دامنه برخی از جرایم و ازدیاد زمینه‌های ورود به زندان، این نهاد مردمی هم اکنون بیشترین توجه خودش را نه روی بدهکاران دیه بلکه روی حجم بالای پرونده‌هایی که دیگر رقمی ۸ هزار نفری دارند قرار داده است، به طوریکه عمده تمرکز همکارانمان صرف رسیدگی به پرونده‌های مالی شده و زندانیان دیه به لحاظ کمیت در حداقلی محکومان تحت حمایت قرار دارند.

اولویت  آزادی  زندانیان  جرائم غیرعمد با کدام گروه است؟

افرادی که محکوم به دیه غیر عمد یعنی ایراد صدمه بدنی یا قتل غیر عمد ناشی از تصادفات رانندگی باشند، چراکه خانوده طرف مقابل یا درخواست دیه دارد یا مصدوم است و احتیاج به هزینه‌های درمانی دارد.

چه تعدادی از زندانیان آزاد شده به دلیل پرداخت دیه ناشی از تصادفات رانندگی به زندان افتاده بودند؟

آمار زندانیان ناشی از سوانح رانندگی با تصویب قانون جدید بیمه اجباری شخص ثالث در سال‌های اخیر به حداقل رسیده است. قبل از اصلاح قانون بیمه در شهریور سال ۸۷ روزانه حدود۶۰ راننده بدهکار دیه، روانه زندان‌ها می‌شدند که حالا این رقم هر چند در سال‌های اخیر تا ۲ نفر کاهش داشته اما با این وجود طبق آمار از فروردین سال ۹۰ تا پایان خرداد امسال تعداد ۱۳ هزار و ۲۵۲ محکوم با همین عنوان راهی ندامتگاه‌های کشور شده‌اند که این جمعیت کیفری افراد جدای از بدهکاران دیه حوادث کارگاهی و شبه عمد هستند. به ترتیب در سال 90 تعداد ۵۰۲۸ محکوم، سال نود و یک ۲۷۴۱ زندانی، سال نود و دو ۲۲۶۳ محبوس، سال نود و سه با ۲۵۵۹ مددجو، سال گذشته با ۱۸۶۶ پرونده و در سه ماهه اول سال‌جاری هم ۳۱۱ مورد به دلیل عدم استطاعت مالی در پرداخت دیه با استناد به حکم قضایی روانه زندان شده‌اند.

آمار زنان در جرائم غیر عمد در مقایسه با مردان چگونه است؟

آمار زنان زندانی‌ای که مرتکب جرائم غیر عمد شده باشند بسیار کمتر از مردان است چرا که بخش عمده‌ای از این محکومیت‌ها برای عدم پرداخت مهریه‌های نامعقول و نفقه است. امروزه جوانان باید از قبول مهریه‌های نامعقول پرهیز کنند و اگر توانایی پرداخت ندارند نگویند: «کی داده کی گرفته؟» محکومیت‌های نفقه و دیه‌ای که امروزه در زندان‌ها شاهد آن هستیم از جدی نگرفتن همین موضوع است. باید فرهنگ‌سازی ریشه‌ای در این زمینه صورت بگیرد، باید این را  پذیرفت که هیچ‌وقت  مهریه سنگین  ضامن  خوشبختی یک  زندگی  نشده است. ناگفته نماند که در بخشنامه‌ها به ستادهای دیه کل کشور اولین اولویت‌ها خانم‌ها هستند چراکه برخی از آن‌ها زنان سرپرست خانوار هم هستند و باید یک زندگی را به تنهایی اداره کنند.

آمار زندانیان جرائم غیر عمد چند نفر است و کدام یک از موارد نام برده در جرائم غیرعمد آمار بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند؟

زندانیان جرایم غیرعمد در کشور 8 هزار و 351 نفر است و از این موجودی 7 هزار و 189 نفر بدهکاران مالی ناشی از صدور چک بلامحل و محکومان مهریه و نفقه هستند. البته جمع محبوسان غیرعمد سراسر کشور قریب به ده هزار و 500 نفر است که از این جمع تنها 8351 محکوم واجد شرایط محسوب شده و مابقی افراد یا به دلیل تعدد جرایم یا عدم مولفه‌های بهره‌مندی از تسهیلات، خارج از حوزه حمایتی این ستاد قرار می‌گیرند. بسیاری از افرادی که ضمانت چکی را کرده‌اند بابت همان چک روانه زندان  شده‌اند و همیشه باید در نظر داشت که این ضمانت‌ها حتی برای نزدیک‌ترین افراد هم باید سنجیده باشد.

 

آیا وجود سامانه‌های پرداختی تلفن همراه در استقبال مردمی برای کمک به زندانیان جرائم غیر عمد تاثیر مناسبی داشته است و اینکه در طی 25 سال  فعالیت این ستاد چند زندانی آزاد شده‌اند؟

با راه‌اندازی سامانه آسان پرداخت تعداد 52 هزار و 591 نفر از طریق این سامانه به یاری زندانیان جرایم غیر عمد شتافتند و مبلغ 380 میلیون تومان از این طریق جمع‌آوری شد‌. در اولین جشن گلریزان با مبلغی معادل 200  تا 250 هزار تومان نسبت به آزادی‌ زندانیان جرایم غیرعمد به‌ویژه زندانیان محکوم به پرداخت دیه اقدام شد. ستاد در آغاز فعالیت خود تنها به فکر آزادی زندانیان غیر عمد بود ولی این مجموعه با بررسی وضعیت تعداد ورودی و خروجی این قبیل زندانیان متوجه شد که متأسفانه ورودی زندان‌ها بر اثر جرائم غیر عمد همه ساله ادامه دارد. این ستاد طی 25 سال گذشته، تعداد قریب به 94000  مددجو را از زندان‌ها آزاد و به آغوش خانواده بازگردانده است به طوری‌که از رمضان سال 69 تا 15 اردیبهشت‌ماه امسال، 93 هزار و 842 زندانی غیرعمد واجد شرایط کمک به همت ستاد دیه از زندان‌ها آزاد شده‌اند همچنین آزادی 8 هزار و 565 نفر از زندانیان نیازمند جرائم غیرعمد توسط شعب ستادهای دیه سراسر کشور انجام شد که مجموع بدهی زندانیان آزاد شده در سال 94 معادل 722 میلیارد تومان بوده است. در واقع با تامین مبلغی بیش از 425 میلیارد تومان و اخذ گذشت 40 درصد از شکایت طلبکاران این کار انجام شده است و زندانیان پس از ادای دین به طلبکاران آزاد شده‌اند.

مردم چگونه می‌توانند به زنان و مردانی که سهوا مرتکب جرمی شده‌اند کمک کنند تا آن‌ها هم به جامعه بازگردند؟

مراجعه حضوری به ستادهای دیه سراسر کشور یکی از راه‌های ارتباطی مردم و ستاد دیه است و پرداخت از خودپرداز بانک‌های عضو شبکه شتاب ۷۴/۷۴ بانک ملت شعبه مستقل مرکزی، ۷۷۷۷ بانک تجارت شعبه مرکزی، ۸۸۸۸ بانک صادرات شعبه مرکزی و یا ۵۵۵۵۵ بانک ملی و سامانه پرداخت تلفن همراه هم از طریق کد usedبه شماره #7777*780* امکان پذیر است. همچنین مردم باید توجه داشته باشند تا سازمان‌ها و افرادی را که به صورت غیرقانونی مبالغ50 و100 هزار تومانی برای‌ کمک به آزادی زندانی‌ها جمع‌آوری می‌کنند را به ستاد معرفی‌کرده تا با آن‌ها برخورد شود، چون این روزها زندانی‌ای که کمتر از 5 میلیون تومان بدهی داشته باشد در زندان‌ها وجود ندارد.

 

                                                                      

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3