کد خبر : 403

گفت‌وگوی «شهرامید» با مدیر انتشارات کتاب کوله‌پشتی

کتاب وقتى زنده است که ورق بخورد و خوانده شود. با اهداى کتاب‌هایتان باعث زنده شدن دوباره آن‌ها هم می‌شوید.»

انتشارات کتاب کوله‌پشتی یکی از ناشران نوظهوری است که توانسته در مدت اندک حضورش در بازار نشر، نظر علاقه‌مندان به کتاب را به خود جلب کند و کتاب‌های خوبی را روانه بازار کتابفروشی‌ها کند؛ اما این ناشر از کارهای خیر و نیکو نیز غافل نیست و هرساله پایه‌گذار اقدامات نیکو درباره کتاب می‌شود. امسال نیز طرحی را از اول مهرماه تا اول آبان ماه مبنی بر اهدای کتاب به مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان راه‌اندازی کرده است. این ناشر در اطلاعیه خود نوشته است: «همه ما کتاب‌هایی داریم که بعد از خوندنشون الان دارن تو کتابخونه‌هامون خاک میخورن و خیلیا آرزوى خوندن کتاب‌هاى خوب رو دارن اما یا دسترسى به این کتاب‌ها ندارن یا اگرم پیداش کنن قدرت خریدش رو ندارن. کتاب کوله پشتى با کمک شما این کتاب‌ها رو به دست خواننده‌ها تو مناطق محروم میرسونه. اگر تمایل داشتین میتونین به ازاى هر کتابى که هدیه میکنین یک کتاب با تخفیف بسیار ویژه از کتاب کوله پشتى خرید کنین. کتاب وقتى زنده اس که ورق بخوره و خونده بشه. با اهداى کتابتون باعث زنده شدن دوباره‌ اش هم میشین.» در این باره و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جزییات این طرح با مهدی نمازی مدیر انتشارات کتاب‌کوله‌پشتی گفت‌وگویی ترتیب دادیم که در ادامه می‌خوانید:

هدف انتشارات کتاب کوله‌پشتی از این اقدام چیست؟

انتشارات کتاب کوله‌پشتی هدف صرف اقتصادى ندارد و نگاهش به نشر کتاب یک نگاه فرهنگى در حد توان و بضاعت انتشارات است. کتاب کوله‌پشتی از معدود ناشرهایی است که در راستاى رعایت قانون کپی‌رایت شروع به گرفتن اجازه‌ انتشار از ناشران و نویسندگان خارجى کرده است و با توجه به وضعیت نابسامان بازار فروش کتاب در ایران که اصلا کارى اقتصادى نیست اما سیاست کارى انتشارات همانطور که عرض کردم اول کار فرهنگى است بعد کار اقتصادى.

طرح شما ادامه طرح‌های سال‌های پیشین است یا طرح مستقلی است؟

براى سال چهارم است که ما در حال اجرای این طرح هستیم غیر از پارسال که اطلاع‌رسانی هم کرده بودیم سال‌های قبل بیشتر از کتاب‌هایی که در انتشارات داشتیم می‌فرستادیم. سال گذشته تصمیم گرفتیم از دوستان کتابخوان هم کمک بگیریم و واقعا استقبال خوبی شد توانستیم براى چند کتابخانه عمومى در جاهاى مختلف ایران کتاب بفرستیم.

چرا فقط استان سیستان بلوچستان را به‌عنوان استان هدف انتخاب کردید؟

ما خیلی زودتر از اینها دوست داشتیم نگاه ویژه به این استان داشته باشیم. منتها به دلیل مسافت طولانى و عدم ارتباطات کافى به تعویق می‌افتاد. چند روز پیش با یکى از دوستان در شهرستان سراوان که ریاست میراث فرهنگى شهرستان را بر عهده دارند آقاى محمد صدیق دهوارى، تماسى داشتیم البته محوریت بحث چیز دیگرى بود اما بار دیگر این موضوع محرومیت استان هم به میان آمد و من از ایشان  سؤال کردم اگر ما کتاب به شما برسانیم توزیع آن را بر عهده خواهید گرفت که ایشان هم لطف کردند و قبول کردند. ما امسال علاوه بر کتابخانه‌های عمومى که کتاب‌هایش را دوستان و خودمان بر عهده گرفتیم طرحى دیگر هم داریم که آن اهداى کتاب به مدارس ابتدایی همین استان است. البته آن کتاب‌ها دست‌دوم نخواهند بود. اگر بخواهم در یک جمله جواب سؤالتان را بدهم داشتن چند فرد معتمد در استان و همچنین محرومیت بیش‌ازاندازه این استان است که ما را بر آن داشته امسال طرحمان را فقط به این استان اختصاص دهیم.

آیا اهداکنندگان کتاب ملزم به خرید از انتشارات هستند یا اگر قصد خرید هم نداشته باشند می‌توانند کتاب اهدا کنند؟

خیر، هیچ اجبارى نیست دوستانى که کتاب اهدا می‌کنند کتاب جدید هم از ما خریدارى کنند. ما این تخفیف ویژه را به‌عنوان یک هدیه و تشکر از لطف و حمایت دوستان در نظر گرفتیم. تخفیف اشاره شده هم‌تراز با تخفیفى است که ما به مراکز پخش می‌دهیم، بنابراین اگر کسى خواست استفاده کند به ازاى هر کتابى که اهدا می‌کند، می‌تواند یک کتاب نیز با تخفیف ویژه خریدارى کند. ولى لزوما اجبارى به خرید کتاب نیست همین‌قدر که دوستان وقت و انرژى می‌گذارند تا کتاب‌ها را به ما برسانند از آن‌ها سپاسگزاریم.

بیشتر چه کتاب‌هایی مدنظر این طرح است و چگونه این کتاب‌ها را دریافت می‌کنید؟

این طرح بیشتر شامل کتاب‌های عمومى همچنین علمى- آموزشى و کتاب‌های کودکان است. در آخر هم باید خدمتتان عرض کنم که برنامه ما این است تا ٢٤ آبان که روز کتاب و کتابخوانى در ایران است کتاب‌ها را به دست این کتابخانه‌ها برسانیم. دوستانى که مایل هستند از ما حمایت کنند، لطفا کتاب‌های خود را به نشانی میدان انقلاب- ابتداى کارگر جنوبى- کوچه مهدیزاده - پلاک هفت واحد ١٠٢ تلفن ٦٦٥٩٤٨١٠- ٦٦٩٦١٦٢٨ برسانند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3