کد خبر : 404

گفت‌وگوی «شهر امید» با دکتر کامران عاروان، مدیرعامل جامعه معلولان ایران

یکی از افتخارات جامعه معلولان این است که بیشتر خیرین آن هم معلولان هستند و بیشتر منابع را از خیرین کسب می‌کنیم

کامران عاروان خودش معلول است و محدودیت‌های یک فرد معلول را به‌خوبی درک می‌کند، در دوران دبیرستان عضو جامعه معلولان ایران شده و در ادامه در روابط عمومی مشغول به کار می‌شود. ازدواج می‌کند و همسرش نیز معلول است. تحصیلاتش را ادامه می‌دهد و اکنون در دانشگاه نیز تدریس می‌کند. آنگونه که خودش می‌گوید، می‌خواهد رسانه‌ای باشد برای ناگفته‌های معلولان. او از یک طرف به وسیله رایزنی با نهادهای دولتی و حکومتی برای تغییر قوانین و ارایه امکانات عمومی به معلولان، سعی می‌کند تا زمینه بهتری را برای زندگی آن‌ها فراهم کند.

 

با او گفت وگویی داشتیم درباره معلولان و جامعه معلولان ایران که از نظر شما می‌گذرد.

جامعه معلولان ایران ﺍﺯ ﭼﻪ ﺳﺎﻟﻰ و با چه هدفی در این حوزه ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﻛﺎﺭ ﻛﺮﺩ؟

جامعه معلولان ایران در سال 1357 با کمک عزیزانی که خود معلولیت جسمی و حرکتی داشتند تاسیس شد و در اسفند همان سال، نام خود را ثبت و شروع به فعالیت کرد.

اهداف اصلی تشکیل این جامعه، در حوزه‌های فرهنگی، آموزشی، حقوقی، اجتماعی، بهداشتی و درمانی است. حضور اجتماعی در مرحله اول و بحث برابری اجتماعی با سایر افراد جامعه در همه حوزه‌ها در مرحله دوم برای این افراد بسیار مهم است. این جامعه با توجه به بضاعت اندک و امکانات ناچیز، خدمات بسیاری را برای اعضای خویش مهیا کرده و حداکثر تلاش خود را در زمینه بسیج نیروهای معلول برای دستیابی به حقوق مختصرشان صرف کرده است. حتی برای فراگیر کردن فعالیت‌های خود، در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها به تأسیس شعبه و دفتر مبادرت ورزیده است و الان که 38 سال از شروع کار جامعه معلولان می‌گذرد 18 شعبه و 48 دفتر در سراسر کشور دارد. نکته قابل‌توجه این است که همه ارکان از هیئت‌مدیره و مدیرعامل گرفته تا کارمندان این جامعه همگی معلول هستند.

از چه کسانی حمایت می‌کنید؟

معلولان جسمی و حرکتی هدف ویژه ما هستند اما در کنارش با افراد نابینا، ناشنوا و افراد دارای مشکلات ذهنی نیز تعامل و همکاری داریم اما از نظر جامعه آماری افراد معلول جسمی و حرکتی اکثریت را تشکیل می‌دهند.

افراد چگونه تحت پوشش قرار می‌گیرند؟

افراد از طریق مراجعه به شعب ما و ثبت‌نام مورد پوشش و حمایت قرار می‌گیرند، درواقع ما سیستم عضو‌گیری داریم، بعد از ثبت‌نام یکی از بزرگترین اقداماتی که صورت می‌گیرد بحث مشاوره به فرد معلول در راستای بازگشت به جامعه است. برخی افراد در اثر سانحه معلول شده و مشاوران جامعه معلولان تلاش می‌کنند به فرد کمک کنند موقعیت جدید را بپذیرد و به کار و زندگی ادامه بدهد. با توجه به اینکه همکاران ما خود معلول هستند و این سیر را گذرانده‌اند و تجربه شخصی دارند توانسته‌اند در این زمینه موفق عمل کنند.

 

برای حل مشکلات معلولان جامعه شما چه راهکار‌هایی را ارائه می‌دهد و طی این چند سال فعالیت چقدر به اهداف از پیش تعیین‌شده نزدیک شده‌اید؟

برای حضور اجتماعی معلولان به‌طور مشخص ما بحث مناسب‌سازی فیزیکی و فرهنگی را دنبال کرده‌ایم. با شهرداری که متولی اصلی حوزه مناسب‌سازی است ارتباط مستقیم داریم و تلاش کرده‌ایم شکل ظاهری شهر از جمله محل کار، خرید و تفریحات را برای ورود و حضور معلولان آماده کنیم و ارتباطاتی با راهنمایی و رانندگی برای یکسان‌سازی تابلوهای پارک ویژه معلولان داشته‌ایم. همچنین در بحث‌های حقوقی و قانونی، پیشنهاد‌هایی برای تغییر، اصلاح و بهبود قوانین ارائه داده‌ایم که با اجرای آن‌ها شرایط برای برابری معلولان فراهم می‌شود. در حوزه پژوهش نیز فعالیت داریم و از پایان‌نامه‌ها و پروژه‌هایی که مربوط به معلولان است حمایت و آن‌ها را اجرایی هم می‌کنیم. در حوزه سلامت و بهداشت و بحث پیشگیری هم فعالیت داریم. یکی از موضوعات مهم بحث بیمه کردن لوازم توانبخشی برای معلولان است که هزینه‌های زیادی را به خانواده معلولان تحمیل می‌کند و هزینه‌های معلول به‌صورت سرانه بالا می‌رود.  البته این امر یک پروسه و کار زمانبر است.

 

نمی‌توانیم بگوییم کار اینجا تمام می‌شود. مواردی مثل جنگ تحمیلی و موانع اقتصادی برای رسیدن به اهداف وقفه ایجاد کرده‌اند، گاهی اوقات مشکلات بیشتر هم می‌شود تصادف‌های جاده‌ای معلولان بسیاری بر جای می‌گذارد و جدا از نسل قدیمی که به آن‌ها خدمات ارائه می‌شود، نسل جدید هم باید تحت حمایت قرار بگیرد.

 

به‌عنوان یک سازمان مردم‌نهاد، برای ادامه فعالیت‌هایتان چگونه تامین منابع می‌کنید؟ آیا از سازمان‌های دولتی هم کمک می‌گیرید؟

ما متکی به خود هستیم. یکی از افتخارات جامعه معلولان این است که بیشتر خیرین آن هم معلولان هستند و بیشتر منابع را از خیرین کسب می‌کنیم. جامعه معلولان ایران در تمام این سال‌ها، کوشش کرده تا استقلال مالی و ساختاری خود را حفظ کند و در عین حال به تعامل و ارتباط مستمر و مثبت با سازمان‌های دولتی مرتبط با امور معلولان (به‌ویژه سازمان بهزیستی کشور) بپردازد و از این لحاظ هم جایگاه والایی میان دیگر سازمان‌های غیردولتی مرتبط با امور معلولان در ایران دارد.

یکی از بخش‌های فعالیت NGO این است که به سازمان‌های دولتی نسبت به جامعه هدفی که دارد انتقاد کنند. اگر بودجه و فوق‌العاده دریافت شود به نظر من به یک کارگزار دولتی تبدیل می‌شویم.

پرسش دیگر درباره میزان مشارکت مردمی در برنامه‌های جمعیت شماست؟

همیاران و خیران ما همه از مردم هستند چه معلولان و چه خانواده‌های معلولان و افراد سالم. کمک مردم به ما فقط حوزه مالی نیست بعضا مشارکت کاری است و همواره گره مشکلات ما به دست همین مردم باز شده است.

 

جامعه معلولان ایران در حال حاضر در چه زمینه‌هایی نیازمند دریافت کمک خیران و فعالان اجتماعی است؟

نیاز اصلی ما تجهیز کردن فضای آموزشی است. ساختمان جدید برای آموزش معلولان آماده شده و در حال حاضر اولویت ما تجهیز این فضای آموزشی است. معلولان می‌توانند تحصیلات خود را ادامه بدهند و به جایگاه بالایی در جامعه دست پیدا کنند.

مریم روستایی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3