کد خبر : 406

گفت‌وگوی اختصاصی «شهر امید» با امیر تاجیک

امام علی (ع) همواره بخشش را در خفا انجام می‌دادند چراکه نفس بخشش به همین امر است اما متاسفانه امروز برخی از برنامه‌ها و افراد از این بخش در جهت تبلیغات‌شان استفاده می‌کنند.

امیر تاجیک، یکی از خوانندگان مطرح ایرانی است که با آثار ماندگار بسیاری نظیر زیر آسمان شهر، مثلث، سیب ممنوع و ... شناخته می‌شود. این چهره شناخته شده رسانه‌ها و تلویزیون، لذت بخشش را به دور از منیت و تظاهر زیبا می‌داند. وی که معتقد است انسان‌ها بدون کمک و توجه به یکدیگر نمی‌توانند به درونمایه اصلی و الهی خود دست یابند، می‌گوید: هنرمندان و حضور آنان در مسیر کمک به نیازمندان یک ضرورت اجتماعی است که باید به شکلی درست انجام شود. تاجیک بخشیدن به نیازمندان تحت عنوان برنامه‌های خاص تبلیغاتی و به شکلی علنی را غیر مناسب می‌داند و معتقد است که نشان دادن چهره و زندگی افراد نیازمند و انگشت‌نما شدن آن‌ها که اخیرا در چند برنامه تلویزیونی انجام شده، کار درستی نیست. وی می‌گوید: امام علی (ع)  همواره بخشش را در خفا انجام می‌دادند چراکه نفس بخشش به همین امر است اما متاسفانه امروز برخی از برنامه‌ها و افراد از این بخش در جهت تبلیغات‌شان استفاده می‌کنند. آنچه می‌خوانید گفت‌وگوی این هنرمند با «شهر امید» است.

 

به‌عنوان یک هنرمند، فکر می‌کنید جامعه هنری تا چه حد می‌تواند در ایجاد روند کمک به افراد نیازمند، موثر عمل کند؟

بدیهی است که هنرمندان می‌توانند در اجرای برنامه‌های خیریه و کمک به نیازمندان نقشی انگیزشی داشته باشند. در واقع حضور هنرمندان گزینه بسیار مناسبی برای ایجاد یک جریان خیر است زیرا جامعه هنری می‌تواند به شکلی درست مردم را به کمک کردن و دیدن افراد نیازمند ترغیب کند. به نظر من کمک کردن به افراد نیازمند یک انگیزه شخصی است که نیازی به ابراز منیت و تظاهر ندارد به همین خاطر به شخصه اعلام کردن این مسائل را دوست ندارم. به نظر من حضور هنرمندان خود نوعی کمک به شمار می‌رود البته بسیاری از هنرمندان در پرداخت‌های کلان و کمک به افراد نیازمند پیشرو هستند اما برخی نیز چنین توان مالی‌ای را ندارند بنابراین نباید توقع یکسانی از جامعه هنری داشته باشیم بلکه باید نگاه و هدف را مدنظر قرار دهیم.

در این میان نقش موسسات خیریه را برای هدف دادن به کمک‌های مردمی چطور ارزیابی می‌کنید؟

متاسفانه روند شکل‌گیری و اجرای اهداف خیریه‌ها نیز مانند بسیاری از بخش‌های دیگر جامعه دچار مشکلاتی شد که مردم را به بی‌اعتمادی دچار کرد. حضور برخی از موسسات سودجو که صرفا به دنبال منافع شخصی خود بودند، در این مسیر باعث شد که برخی از زحمتکشان این عرصه و افرادی که با نیت سالم حضور دارند، زیر سوال بروند. به نظر من کسی که نیت سالمی ‌داشته باشد، کار خیر خود را انجام می‌دهد کما اینکه هستند خیریه‌هایی که از جان و دل زحمت می‌کشند و کارهای بی‌شماری را به دور از ظاهرسازی و نمایش دادن به اجرا می‌گذارند. چنین بخش‌هایی یقینا می‌توانند در ایجاد یک جامعه سالم موثر عمل کنند.

چند بار در صحبت‌هایتان به این موضوع که علنی شدن کار خیر درست نیست، اشاره کردید، چه چیزی در شما باعث شکل‌گیری این نگاه شده است؟

متاسفانه در برخی از برنامه‌های تلویزیونی افراد نیازمند نشان داده می‌شوند. به نظر من این کار درست نیست زیرا ما حق نداریم افراد نیازمند را انگشت‌نما کنیم. علنی کردن کار خیر و نشان دادن این خانواده‌ها کار نادرستی است که متاسفانه با هدف تبلیغات انجام می‌شود. درحالی‌که به نظر من کار خیر در فرهنگ ما با ظاهرسازی تناسبی ندارد و کاملا یک فرهنگ احساسی و انسانی است.

و سخن آخر؟

دوست داشتن، بخشش و عشق زیبایی‌های این دنیا هستند که امروز در پشت مسائلی چون ظاهرسازی، مادیات و منیت گم شده‌اند. من معتقدم کسی که در ظواهر دنیا غرق شود لذت بخشش را درک نمی‌کند برای همین خیلی خوب است که به این مسائل بپردازیم تا برای همه ما یک تلنگر باشد. این خیلی خوب است که من به جای مصاحبه کردن درباره خودم و کارهایم، این بار درباره بخشش با شما صحبت کردم. به نظرم اگر به جای ظاهر و ترویج آن بیشتر به درونیات و انسانیت بپردازیم، حرکت بسیار زیبایی است.

سمیه باقری

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3