کد خبر : 412

هفته نامه "شهر امید" در بیست و یکمین شماره خود نوشت:

فرزاد ناظم جزو مدیرانی است که اعتقاد دارد باید در اوج خداحافظی کرد و به این دلیل خیلی زود به فکر بازنشستگی افتاد.

در 70 کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو در آمریکا منطقه وسیعی وجود دارد به نام دره سیلیکون که به دلیل جای گرفتن بزرگترین شرکت‌های حوزه فناوری جهان -اپل، گوگل، مایکروسافت، یاهو و ... - به‌عنوان قلب فناوری نوین جهان شناخته می‌شود. در این منطقه دانشمندان و فعالان اقتصادی و علمی ایرانی نیز حضور دارند. یکی از مشهورترین دانشمندان و فعالان اقتصادی ایرانی فرزاد ناظم است؛ فردی که در این منطقه با نام مستعار «زاد» شناخته می‌شود و اکنون پس از سال‌ها فعالیت در این منطقه و حضور موثر در شرکت‌های مختلف، بیشتر به سرمایه‌گذاری و ارائه مشاوره و کمک به راه‌اندازی استارت آپ‌های جدید مشغول است.

فرزاد ناظم در سال ۱۳۴۰ در تهران متولد شد. تحصیلات متوسطه را در دبیرستان البرز شروع ولی بعد برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت کرد. در آنجا دیپلم گرفت و بعد وارد دانشگاه پلی‌تکنیک کالیفرنیا شد و مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته کامپیوتر و علوم رایانه گرفت. البته او از دوران تحصیل برای کسب درآمد و تجربه، در شرکت‌های مرتبط با حوزه تحصیلش کار می‌کرد. نخستین شرکتی که فرزاد ناظم در آن مشغول به کار شد موسسه رلم (ROLM)  بود که در زمینه تولید سوئیچ‌های کامپیوتری سیستم تلفن فعالیت می‌کرد.

فرزاد ناظم مدتی در این شرکت کار کرد و بعد به شرکت سیدیس رفت که از دل شرکت رلم شکل گرفته بود. این شرکت نقش اساسی در توسعه فناوری پلتفرم تلفن کامپیوتری در شروع دهه 1980 بازی می‌کرد. او در این شرکت خوش درخشید و به‌سرعت پله‌های رشد را طی کرد و به یکی از مدیران ارشد آن تبدیل شد.

ورود به اوراکل

شرکت اوراکل یکی از بزرگترین شرکت‌های نرم‌افزاری جهان است که در سال 1977 در ایالات‌متحده شروع به کار کرد. فرزاد ناظم در سال 1985به این شرکت پیوست.

او در کتاب «شناخت دره سیلیکون» درباره فعالیت‌هایش در شرکت اوراکل گفته: «یکی از کارهایم «شاه راه اطلاعاتی» بود که در اوایل دهه 1990 انجام شد. می‌خواستیم اینترنت پر سرعت را برای سیستم‌های اطلاعاتی و ارائه برنامه‌ای ویدئویی و... به خانه‌ها بیاوریم. برای چنین سیستمی، سرورها، شبکه فیبر نوری، باکس‌ها و ... را باید خودمان طراحی می‌کردیم. لری ادیسون، مدیرعامل اوراکل هر چند تمرکزش بر فروش دیتا بیس بود ولی ایده‌های متنوعی در حوزه اینترنت داشت که روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کرد.»

ناظم 10 سال در شرکت اوراکل ماند و پیشرفتش تا جایی بود که معاون مدیرعامل در وب و مدیا شد. آوازه کار او در این سال‌ها در بین شرکت‌های نرم‌افزاری و کامپیوتری پیچید تا جایی که در دره سیلیکون به شهرت رسید و به «زاد» مشهور شد و از سیل پیشنهادهایی که به سویش سرازیر شد، یاهو را انتخاب کرد. 

زمانی که فرزاد ناظم به یاهو پیوست، این شرکت جهانی نشده بود و تازه تاسیس بود. یاهو در سال 1994 توسط «جری یانگ» و «دیوید فیلو» دانشجویان دکترای مهندسی برق دانشگاه استنفورد تاسیس شد.

ناظم در گفت‌وگو با مجله فوربس درباره اهداف اولیه راه‌اندازی یاهو گفت: «هدف اولیه راه‌اندازی دایرکتوری (مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای کاربردی که وظیفه ذخیره و سازماندهی اطلاعات مربوط به کاربران را بر عهده دارند ) برای وب بود و یک سال بعد سکویا از معتبرترین سرمایه‌گذاران خطرپذیر در سیلیکون ولی در دو مرحله حدود سه میلیون دلار در یاهو سرمایه‌گذاری کرد. در 12 آوریل 1996 یاهو وارد بازار بورس شد و با فروش 2.6 میلیون سهم 33.8 میلیون دلار سرمایه جذب کرد. جالب است که ارزش هر سهم یاهو تا حدود 118 دلار نیز بالا رفت ولی با ترکیدن حباب دات کام‌ها در سال 2001 ارزش سهامش به‌شدت کم شد و به 8 دلار رسید. با این حال یاهو همراه با ای بی ( ebay ) و آمازون سه شرکتی بودند که با مدیریت مناسب توانستند بحران را پشت سر بگذارند.»

ناظم به‌عنوان مدیر فنی به یاهو ملحق شد تا بخش تکنولوژی و مهندسی را راه‌اندازی کند. او در یاهو هم خوش درخشید و موفقیت‌های بسیاری به دست آورد. خودش در این باره گفت: «در پیشرفت‌های این شرکت نقش داشته‌ام. بعد از اینکه وارد یاهو شدم این شرکت از دایرکتوری به پورتال تبدیل شد. در سال‌های اولیه یاهو درگاه ورودی به وب بود و روی این پورتال انواع خدمات و سرویس‌های عمومی و جست‌وجو مورد نیاز ارائه شد. در سال 1997 سرویس ایمیل یاهو را راه انداختیم که صدها میلیون کاربر به آن پیوستند.»

ناظم جزو مدیرانی است که اعتقاد دارد باید در اوج خداحافظی کرد و به این دلیل خیلی زود به فکر بازنشستگی افتاد. البته مسئولان شرکت یاهو به پاس بیش از یک دهه فعالیت ناظم او را با پاداشی 9 میلیون و 600 هزار دلاری راهی خانه کردند.

او در سال 2007 بازنشسته شد و دو سال را به استراحت و سفر به دور دنیا اختصاص داد. پس از بازگشت به خانه شرکت مشاوره خیریه‌ای با هدف آموزش و کمک به جوانان کارآفرین تاسیس کرد که نتیجه‌اش موفقیت بیش از 60 شرکت تحت پوشش آن در زمینه تکنولوژی بهداشت، برنامه‌نویسی کامپیوتری و ... بود.

همکارانش علت موفقیت او را ارتباط نزدیک با همکاران، فروتنی، فعالیت شبانه‌روزی، پشتکار حیرت‌انگیز، انسان‌دوستی، کمک به جوانان با استعداد و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها می‌دانند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3