کد خبر : 415

هفته نامه "شهر امید" در بیست و یکمین شماره خود نوشت:

بر اساس پژوهش یونیسف، در سال 2015 نزدیک به 95 هزار کودک و نوجوان زیر 20 سال به‌ویژه در کشورهای درحال‌توسعه به قتل رسیده‌اند.

تنبیه بدنی، خشونت جنسی و حمله به کودکان و نوجوانان که ممکن است به مرگ آن‌ها منجر ‌شود، در بسیاری از کشورها امری عادی است. یونیسف همگان را به حمایت بیشتر از کودکان و نوجوانان در برابر خشونت خانگی فراخوانده است.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، هشدار داده سوءاستفاده‌های جنسی و خشونت جسمی توسط افراد خانواده، معلم یا دوستان علیه کودکان در سراسر جهان به شکل نگران‌کننده‌ای اعمال می‌شود. این سازمان می‌گوید در بسیاری از خانواده‌ها تنبیه بدنی به‌عنوان روش تربیتی به کار گرفته می‌شود. همچنین در بسیاری از کشورها هیچ‌گونه قوانینی برای حمایت از کودکان در برابر خشونت خانگی وجود ندارد.

نام گزارش تحقیقی یونیسف «پنهان در دشت بینایی» است. این گزارش دربرگیرنده نتایج پژوهشی است که بر پایه جمع‌آوری اسناد مربوط به اعمال خشونت نسبت به کودکان و نوجوانان در 190 کشور جهان صورت گرفته است. پژوهش یونیسف از درد و رنج کودکانی پرده برمی‌دارد که گرچه رنجشان مشهود است اما از سوی افراد نادیده‌ گرفته می‌شوند. بر اساس این پژوهش، از هر ده کودک پسر یا دختر 2 تا 14 ساله در جهان، شش نفر به‌صورت مداوم تنبیه بدنی می‌شوند. در برخی کشورها حتی کتک زدن کودک و ضربه زدن به سر او امری عادی به شمار می‌رود.

کتک زدن بچه‌ها، امری عادی

آنتونی لیک، مدیر اجرایی یونیسف، می‌گوید که هنوز هم در بسیاری از نقاط دنیا تنبیه فیزیکی کودک امری عادی و مجاز به شمار می‌آید. بنا بر پژوهش یونیسف، از هر ده بزرگسال، سه نفر بر این باورند که تنبیه بدنی بخشی از تربیت کودک است. در بسیاری از کشورها این باور به‌ویژه در میان خانواده‌هایی رواج دارد که از سطح آگاهی بالایی برخوردار نیستند و در فقر شدید زندگی می‌کنند. در کشورهایی مانند مصر، یمن و چاد نزدیک به 40 درصد کودکان کتک می‌خورند.

این گزارش همچنین به موارد مرگ کودکان بر اثر خشونت پرداخته است. بر اساس پژوهش یونیسف، در سال 2015 نزدیک به 95 هزار کودک و نوجوان زیر 20 سال به‌ویژه در کشورهای درحال‌توسعه به قتل رسیده‌اند. بیشترین آمار مرگ کودکان بر اثر بدرفتاری، در نیجریه و برزیل بوده است.

اثر روانی تنبیه بدنی تا پایان عمر می‌ماند

یونیسف می‌گوید که آثار خشونت علیه کودکان و تنبیه بدنی ‌آن‌ها ممکن است تا آخر عمر آن‌ها را رها نکند. بیشتر کودکانی که مدام در معرض خشونت هستند، مشکلات درسی دارند. تنها گروه کوچکی از آن‌ها اعتمادبه‌نفس دارند و بیشترشان دچار افسردگی می‌شوند. از این گذشته، آن‌ها بعدها با فرزندان و همسر خود همین ‌رفتار را می‌کنند.

آنتونی لیک می‌گوید: «خشونت، خشونت می‌آورد. اگر ما به دنبال بر طرف کردن آسیب‌هایی که کودکان بر اثر سوء رفتار دیده‌اند نباشیم و درهای خشونت را باز بگذاریم، بذر تفکری نادرست را برای نسل بعدی کاشته‌ایم.»

یونیسف تاکید می‌کند که باید سطح دانش و آگاهی خانواده‌هایی که از تاثیر و نتیجه خشونت علیه کودکان بی‌اطلاع هستند را ارتقا داد. این سازمان همچنین کمک به کودکان برای به دست آوردن اعتمادبه‌نفس بیشتر را ضروری می‌داند.

به گفته یونیسف، قانون‌گذاران کشورهای مختلف نیز مسئولند قوانین کشورها را به‌گونه‌ای تنظیم کنند که حمایت‌کننده کودکان در برابر خشونت خانگی باشد.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3