کد خبر : 417

هفته نامه "شهر امید" در بیست و یکمین شماره خود نوشت:

پیغمبر فرمود: هنگامی‌که کشور دارای بنیه قوی علمی باشد نسبت به دیگران از قدرت بیشتری برخوردار است، بنابراین بهتر است که واقفان در این حوزه نیز وقف‌هایی داشته باشند.

حجت‌الاسلام سیدمحمد کاظم موسوی متقی، مدیر کل فرهنگی معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف گفت: 860 کتابخانه عمومی وقفی و 500 هزار جلد کتاب وقفی در ایران وجود دارد.  

حجت‌الاسلام سیدمحمد کاظم موسوی متقی درباره تعداد کتابخانه‌های موقوفه در کشور با بیان اینکه کتابخانه‌های وقفی در سطح کشور به چند دسته تقسیم می‌شوند،‌ گفت: کتابخانه‌های عمومی وقفی در ایران در زمره دسته اول هستند که واقفان خیراندیش برای مطالعه و پژوهش، کتاب و کتابخانه را با یکدیگر وقف کرده‌اند که در همین راستا کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی در قم یکی از بهترین و کامل‌ترین کتابخانه‌های این دسته به حساب می‌آید.

وی اظهار کرد: در مجموع و بر اساس اعلام نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور 660 کتابخانه وقفی که از سوی واقفان خیراندیش وقف شده است در ایران وجود دارد.

موسوی متقی با بیان اینکه در تعداد زیادی از امامزاده‌های کشور نیز کتابخانه‌های وقفی وجود دارد،‌ افزود: کتابخانه‌های وقفی در این امامزاده‌ها به دو صورت قفسه باز همچنین کتابخانه استاندارد وجود دارد.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف گفت: بیش از 1500 کتابخانه قفسه باز در بقاع متبرکه وجود دارد ولی تعداد کتابخانه‌های موجود در این بقاع که استاندارد و تخصصی و دارای قرائت‌خانه و مخزن است فقط 200 عدد است که با 660 کتابخانه عمومی وقفی رقمی معادل 860 کتابخانه می‌شود.

وی تاکید کرد: تعدادی از کتاب‌ها و کتابخانه‌های مدارس و مساجد نیز وقفی است.

موسوی متقی درباره تعداد کتاب‌های وقفی موجود در کشور نیز تصریح کرد: یکی از کتابخانه‌های وقفی که اخیراً در قم مورد ارزیابی کارشناسان قرار گرفته تعداد 17 هزار نسخه کتاب دارد، بنابراین به‌طور متوسط می‌توان اعلام کرد که بین 2 تا 3 هزار کتاب در هر کتابخانه وقفی وجود دارد و شاید در مجموع بتوان اعلام کرد که 500 هزار جلد کتاب وقفی در ایران داشته باشیم.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با بیان اینکه علم و علم‌آموزی یکی از بدیهیات دین اسلام است، گفت: اگر نگاه اسلام به علم توسط خود مسلمانان در اسلام تبلیغ شود تأثیر فراوانی در تغییر نگاه‌ها به دین نبوی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه اسلام و پیغمبر اکرم (ص) تأکید فراوانی بر دانش‌افزایی داشته‌اند، تصریح کرد: هنگامی‌که یک کشور دارای بنیه قوی علمی باشد نسبت به دیگران از قدرت بیشتری برخوردار است، بنابراین بهتر است که واقفان در حوزه علم، فناوری و آموزش نیز وقف‌هایی داشته باشند.

موسوی با اشاره به وقف آموزشی در حوزه احداث مدارس و خوابگاه‌های دانشجویی تصریح کرد: اگر واقفان در حوزه کتابخانه‌های دانشگاه‌ها همچنین آزمایشگاه‌های تخصصی ورود پیدا کنند این امر می‌تواند تأثیر مطلوبی در روند علم‌آموزی فرزندان این مرز و بوم داشته باشد.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3