کد خبر : 418

فریبرز قربان‌زاده در گفت‌وگو با «شهر امید» مطرح کرد:

فریبرز قربان‌زاده: فکر می‌کنم در این دنیا از هر دستی که بدهی از همان دست می‌گیری پس اگر مردم و هنرمندان بخشنده باشند، بخشایش دریافت می‌کنند.

فریبرز قربان‌زاده یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌ها در حوزه طراحی صحنه و لباس به شمار می‌رود. وی که به ‌عنوان بازیگر نیز فعالیت‌هایی در سینما و تلویزیون داشته معتقد است که هنرمند پس از شناختن جایگاه اجتماعی خود می‌تواند، در جامعه نقش‌آفرینی کند و مردم را به سمت فعالیت‌های اجتماعی و خیرخواهانه سوق دهد. قربان‌زاده، بخشش و کمک کردن به جامعه را نیاز می‌داند و معتقد است که افراد در بخشش بیش از کمک کردن به نیازمندان به روح خود کمک می‌کنند. آنچه می‌خوانید گفت‌وگوی این هنرمند با «شهر امید» است.

به‌عنوان یک هنرمند، فکر می‌کنید هنرمندان تا چه اندازه می‌توانند در جذب جامعه به سمت کارهای خیر و عام‌المنفعه موثر باشند؟

از نظر من تاثیر هنرمند روی جامعه بسیار زیاد است؛ اما این تاثیر به تعریف هنرمند از خود و جایگاهی که می‌تواند از خود تعریف کند مربوط می‌شود. در واقع یک هنرمند برای  این، یک کار هنری خلق می‌کند که بتواند سطح فرهنگ جامعه را بالا ببرد زیرا نتیجه کار هنر، فرهنگ است. بر همین اساس هنرمندان و افراد چهره نقش بسیار مهمی به‌عنوان الگو در جامعه دارند. بنابراین این به هنرمند باز می‌گردد که چطور این نقش بزرگ را به‌عنوان یک الگو اجرا کند. در تمام دنیا هنرمندان کارهای عام‌المنفعه و اجتماعی بی‌شماری را انجام می‌دهند. افرادی چون پل نیومن بنیادهای خیریه شناخته‌شده‌ای را سال‌ها پیش راه‌اندازی کرده‌اند. این اتفاق نیز در کشور ما دیر یا زود رخ می‌دهد اما افراد باهوش در این امر پیشقدم می‌شوند و دیگران را نیز به این سمت هدایت می‌کنند.

یعنی فکر می‌کنید که ابتدا هنرمندان باید برای کارهای خیر و فرهنگ‌سازی وارد عرصه شوند؟

بله یقینا. این مهم است که بازیگران از جایگاه خود به‌عنوان الگو استفاده کنند. مثلا تصور کنید که اگر چند بازیگر مطرح با دستکش و ماسک اقدام به جمع‌آوری زباله در چند خیابان کنند، چقدر می‌تواند روی الگوی فکری جامعه موثر باشد. چنین اقدامات نمادینی می‌تواند جامعه را به سمت و سوی تازه‌ای راهنمایی کند. البته هستند هنرمندانی که به‌صورت فردی یا جمعی به افراد نیازمند کمک می‌کنند اما از نظر من اگر این اقدامات از حالت دوستانه و پنهانی خارج شود تاثیرگذاری بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

نظر شما درباره اقداماتی که برخی از هنرمندان برای بخشیدن عواید فروش آثار هنری خود به بنیادهای خیریه دارند، چیست؟

یقینا چنین اقداماتی پسندیده است اما به نظر من راهکار نخست مشارکت بیشتر هنرمندان در جامعه این است که آن‌ها بیشتر به جامعه خود فکر کنند و آن را ببینند. دیدن به معنای نگاه و دقت کردن است. اقدامات اینچنینی که توسط برخی از هنرمندان صورت می‌گیرد بسیار عالی است اما ما به گام‌هایی فراتر از این اقدامات نیاز داریم. مخاطب هنرمندان جامعه است بنابراین هر چه این مخاطبان با فرهنگ‌تر باشند جامعه بهتری خواهیم داشت. من فکر می‌کنم هنرمندان موظف هستند که برای بالا بردن سطح فرهنگ و آموزش در جامعه کار کنند. در این صورت سطح پذیرش جامعه افزایش پیدا می‌کند. یعنی مثلا اگر به افراد جامعه بیاموزیم که حیوانات را آزار ندهند این سطح پذیرش را ایجاد کرده‌ایم آن وقت در مرحله بعد می‌توان انتظار داشت که افراد به یک کودک‌کار، یک زن مسن نیازمند و حتی حیوانات کمک کنند. متاسفانه اختلاف طبقاتی در جامعه ما وجود دارد و این واقعیتی نگران‌کننده است، از طرفی من معتقدم که در این وضعیت هر کسی باید زکات علم و مال خود را بپردازد. بنابراین هنرمندان نیز باید زکات خود را به هر شکلی تحت عنوان، مشارکت، آموزش و ... بپردازند. از اینرو بهتر است که اقدامات انسان‌دوستانه از حالت پنهان خارج شود تا جامعه به سمت فعالیت در این زمینه ترغیب شود. نیت خالص افراد به آن‌ها کمک می‌کند که از غرور و ریا فاصله بگیرند و این اقدامات خیرخواهانه گسترش پیدا کند.

اگر قرار باشد بخشش را توصیف کنید، چه می‌گویید؟

کمک کردن باعث می‌شود که هر فردی گذشته و آینده خود را فراموش نکند. ممکن است هر فردی در گذشته مشکلات مالی بی‌شماری را از سر گذرانده باشد، بنابراین این کمک‌ها باعث می‌شود که او این گذشته را فراموش نکند. اما آینده نیز بخش مجهولی است که کسی از آن خبر ندارد. افراد بی‌شماری در تاریخ بوده‌اند که از عرش به فرش افتاده‌اند و کسی از آینده خبر ندارد. به نظر من کمک کردن شکرگزاری است.

من فکر می‌کنم در این دنیا از هر دستی که بدهی از همان دست می‌گیری پس اگر مردم و هنرمندان بخشنده باشند، بخشایش دریافت می‌کنند. ما اعضای یک جامعه هستیم که در نهایت به یکدیگر وابسته‌ایم. به اعتقاد من در هر اقدام خیرخواهانه فرد به روح خود کمک می‌کند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3