کد خبر : 419

هفته نامه "شهر امید" در بیست و یکمین شماره خود نوشت:

این مقاله معرفی چند سازمان خیریه که فعالیت بدنی را به زندگی افرادی که شانس ورزش کردن ندارند گردآورده است.

تغییر زندگی اقشار آسیب‌پذیر با ورزش کردن

برای بعضی، دویدن قبل از شام یا گرم کردن بدنشان در یک بازی بسکتبال محلی، بیشتر راهی شاد برای ورزش کردن است؛ اما برای این خیریه‌ها، ورزش زندگی‌ها را تغییر می‌دهد و برای افرادی که دچار سختی هستند، امید به بار می‌آورد.

ورزش تنها برای بدن و سلامت جسم افراد مفید نیست، بلکه بر اساس بسیاری از مطالعات در شکل‌گیری جوامع نیز موثر است. این تحقیقات نشان می‌دهند که ورزش قادر است دربرگیرندگی اجتماعی را در افراد و جوامع ایجاد کند که در ادامه حیات اجتماعی انسان ضروری است. ورزش همچنین نقش مؤثری بر پیشگیری از وقوع جرم دارد؛ مهارت‌های رهبری را افزایش می‌دهد و نسبت به پیشگیری از بیماری‌ها آگاهی‌بخشی می‌کند. مطالعات همچنین نشان می‌دهند که ورزش کردن کیفیت زندگی را بهبود بخشیده و برای افراد دچار مشکلات جسمی و ذهنی، بازتوان‌یابی را ارتقا می‌دهد. این مقاله به معرفی چند سازمانخیریه  می‌پردازد که فعالیت بدنی را به زندگی افرادی که شانس ورزش کردن ندارند، آورده است.

1- بنیاد ورزش‌های جهانی

این بنیاد سعی در کمک‌رسانی به لیگ‌های بی‌بهره از کمک‌های مالی جوانان دارد و درعین‌حال خانواده‌هایی که یکی از اعضای آن دچار سرطان یا ALS هستند را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. این خیریه، تجهیزات و وسایل ورزشی نو و باکیفیت را به سازمان‌هایی که دست‌اندرکار کمک‌رسانی به افراد و گروه‌های درگیر هستند هدیه می‌کند. همچنین این بنیاد به خانواده‌هایی که با استرس‌های مالی ابتلای یکی از اعضای خانواده‌شان به سرطان یا ALS مواجه هستند نیز کمک می‌کند. این خانواده‌ها برای بازیابی خود از زیر بار هزینه‌های درمانی و سایر هزینه‌های فرد بیمار در طول دوره درمان، کمک‌های مالی دریافت می‌کنند.

بنیاد ورزش‌های جهانی از سرتاسر ایالات‌متحده کمک‌های مالی، اسپانسری، داوطلبانه و حتی تجهیزات ورزشی را دریافت می‌کند و به این شکل امکان مشارکت مردمی را مهیا می‌سازد. یکی از اقدامات جالب و سرگرم‌کننده این بنیاد، برگزاری مسابقات بیسبال شبانه است که در شوگرلند تگزاس برگزار می‌شود و به‌ نوعی ماراتن بیسبال مشهور است زیرا از ظهر تا نیمه‌های شب ادامه می‌یابد و امکان جمع‌آوری کمک‌های مردمی را برای این سازمان میسر می‌سازد.

2- ورزشکاران به چالش کشیده شده

این نهاد با هدف کمک رساندن به ورزشکارانی که دارای مشکلات جسمی هستند و دسترسی به ورزش‌های انطباق‌پذیر ندارند، فعالیت می‌کند. این سازمان برنامه‌های مختلفی را متناسب با جوامعی که این نهاد را حمایت می‌کنند، ترتیب می‌دهد. این برنامه‌ها شامل فراهم کردن تجهیزات ورزشی چون دوچرخه‌های دستی و مونواسکی‌ها و اطمینان حاصل کردن از اینکه ورزشکاران دارای مشکلات جسمی مجبور نیستند به خاطر چالش بدنی‌ای که با آن مواجهند و ناتوانی مالی در تامین تجهیزات خاص آن ورزش، از ورزش مورد علاقه خود دست بکشند، است. همچنین این نهاد در آگاهی‌بخشی در مورد درمان و تصمیم‌گیری در زمینه درمان ورزشکاران دچار مشکلات جسمی و جراحات سخت نیز فعال است.

سازمان ورزشکاران به چالش کشیده شده، با فراهم کردن امکان کمک‌رسانی مالی یا وقت گذاشتن داوطلبانه در فعالیت‌های سازمان، مشارکت عمومی را میسر می‌سازد. همچنین امکان حمایت مالی برنامه‌های سازمان نیز برای موسسات تجاری و شرکت‌ها وجود دارد.

3- دسترسی به ورزش‌های انطباقی برای مبارزان مجروح

این سازمان فعالیت‌های ورزشی افراد کم‌توان جسمی و ذهنی یا ورزشکاران سابق را که دچار مشکلات بدنی جسمی شده‌اند، مورد حمایت قرار می‌دهد. این سازمان امکان حمل‌ونقل افراد نیازمند را به رویدادهای ورزشی و حضور در جلسات تمرین فراهم می‌کند. سازمان دسترسی به ورزش‌های انطباقی، کمک‌های مردمی را در قالب وجوه نقد و وسایل حمل‌ونقل قبول می‌کند. همه‌ساله در فصل بهار در کلرادو آمریکا، مسابقاتی برگزار می‌شود که توانایی بدنی افراد در آن موضوع رقابت است. در این برنامه، با همکاری سازمان دسترسی به ورزش‌های انطباقی، بسیاری از ورزش‌های انطباقی برای درمان و بازتوان‌یابی کهنه سربازان معرفی شده و از این افراد دعوت به امید و فعالیت می‌شود.

4- توپ برای همه

گروه هدف این سازمان بشردوستانه، کودکان روستاهای کوچک آفریقا هستند که دسترسی به ورزش ندارند. برنامه‌های سازمان توپ برای همه، داوطلبان صلح را که در آفریقا ساکن هستند، تشویق به راه‌اندازی تیم‌های ورزشی برای کودکان، خصوصا برای دختربچه‌هایی که ممکن است قادر به ورزش کردن نباشند، می‌کند. توپ برای همه نه‌تنها فرصت فعالیت بدنی برای کودکان را مهیا می‌سازد، بلکه آن‌ها را برای تقویت توانایی‌های رهبری خود تشویق می‌کند. این سازمان از طریق ایجاد امکان حمایت مالی یک یا چند تیم برای افراد خیر و کمک کردن از طریق eBay، کمک‌های مردمی را به دست کودکان محروم در روستاهای کوچک آفریقا می‌رساند.

ایده تشکیل این سازمان زمانی ایجاد شد که یکی از بشردوستان آمریکایی به نام کرامر، توپ فوتبال 2 دلاری برای پسربچه‌های یک روستا که با پلاستیک‌های معمولی و علف برای خود توپ درست کرده بودند، خرید و به آن‌ها داد. این بچه‌ها دو سال با توپی که کرامر برایشان خریده بود بازی کردند تا اینکه توپ پاره شد و آن‌ها دیگر قادر به بازی کردن با آن نبودند.

5- صندوق هوای تازه

این سازمان خیریه به کودکان نیویورکی که خانواده آنان با مشکلات مالی مواجه است، کمک می‌کند. این سازمان امکان لذت بردن این کودکان از تعطیلات تابستان را از طریق کمپ‌ها و خانواده‌های داوطلب میزبان فراهم می‌کند. کودکان فرصت ترک شهر و گذراندن تعطیلات و ورزش کردن بیرون از خانه را می‌یابند و به‌اصطلاح آب‌وهوا عوض می‌کنند.

این سازمان قدمتی بیش از یک و نیم قرن دارد و نخستین بار توسط کشیش ویلارد پارسونز از شرمن بنیان نهاده شده است. این کشیش در سال 1877، از جماعت پای منبر خود خواست که برای کودکان فقیر نیویورکی برای گذراندن تعطیلات تابستانی امکان اقامت و استفاده از هوای تازه را مهیا کنند. در نیویورک با جمعیت 12 میلیون نفری، بسیاری از کودکان از نعمت ورزش کردن در هوای آزاد بی‌بهره‌اند و این فرصتی برای بازیابی توان و رشد استعدادهای کودکی و نوجوانی آن‌ها خواهد شد.

6- بازیکنان بین‌المللی صلح

کودکانی که در آفریقای جنوبی، ایرلند شمالی، قبرس و حاشیه باختری رود اردن در فلسطین در معرض خطر هستند، تحت پوشش این سازمان قرار می‌گیرند. بازیکنان بین‌المللی صلح امکان آموزش در کلاس درس، آموزش تقویت مهارت‌های رهبری و صلح را از طریق بازی بسکتبال و آموزش آن به کودکان، فراهم می‌کند. آموزش در میدان عملی بازی بسکتبال به این جوانان می‌آموزد که چطور نزاع‌های خود را از طریق ورزش کردن حل کنند.

برای دو سال متوالی، مدرسه راهنمایی آلیس دیل در واشنگتن دی سی، مسابقاتی را با حضور 10 تیم و با هدف حمایت از بازیکنان صلح برگزار کرده است و از این راه منابع مالی قابل‌توجهی را به سازمان بازیکنان صلح اعطا کرده است.

7- پروژه تناسب‌اندام آمریکا

این سازمان مدارس دولتی که دانش آموزان فقیری دارد را مورد حمایت قرار می‌دهد. این برنامه برای تناسب‌اندام، سلامت و ورزش کردن کودکان در مدارس مناطق فقیرنشین در سرتاسر آمریکا فعالیت می‌کند. تناسب‌اندام آمریکا زمین‌های ورزشی، تجهیزات، مربی ورزشی و برنامه‌های ارزیابی را برای این مدارس مهیا می‌کند. افراد خیر می‌توانند از طریق کار داوطلبانه، اسپانسر شدن و کمک مالی به این نهاد بپیوندند.

8- حق بازی

سازمان حق بازی با هدف کمک رساندن به کودکانی که در سرتاسر جهان با سختی مواجهند، فعالیت می‌کند. این سازمان جهانی از بازی و ورزش برای آموزش و توانمندسازی کودکانی که با سختی مواجهند، بهره می‌گیرد و به این کودکان کمک می‌کند که مهارت‌های ضروری زندگی را فرا گرفته و شانس خود را برای آینده‌ای بهتر از طریق ورزش کردن بهبود بخشند. سازمان حق بازی، به‌واسطه برنامه‌های موفق آن در کمپ پناهجویان فلسطینی در غزه و نوار غربی رود اردن، از سوی سازمان ملل متحد شناخته شده است. این برنامه‌ها برای ایجاد و ارتقای توانمندی رهبری جوانان و افزایش آگاهی آنان نسبت به سلامت خود و حق بهبود سلامت آن‌ها، اجرا شدند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3