کد خبر : 421

هفته نامه "شهر امید" در بیست و یکمین شماره خود نوشت:

بخشی از نگاه نیک‌اندیشانه و رفتار نیکوکارانه آنان، از دریچه آرامگاه‌ها و مکان‌های مقدس، به زندگی روزمره مردم راه می‌یابد.

آرامگاه‌های مقدس در باورهای دینی ایرانیان، جایگاهی والا در زندگی‌شان نیز دارند. بخشی از نگاه نیک‌اندیشانه و رفتار نیکوکارانه آنان، از دریچه همین آرامگاه‌ها و مکان‌های مقدس، به زندگی روزمره مردم راه می‌یابد. این پدیده هرچند همواره در تاریخ ایران وجود داشته، اما گاه جهانگردان و غیر ایرانیانی که در دوره‌های گوناگون تاریخی به این سرزمین کهن شرق نزدیک آمده‌اند، بیش از خود ایرانیان به آن مساله توجه کرده‌اند. شهر قم همواره در یک هزاره گذشته، از آرامگاهی مقدس هویت یافته که بانویی بزرگوار، در آنجا آرمیده است. آرامگاه حضرت فاطمه معصومه (س)، خواهر امام رضا (ع) در این شهر کویری، همواره سرچشمه نکویی و بروز کردار نیک‌خواهانه ایرانیانِ معتقد به باورهای دینی و اخلاقی بوده و این پدیده از نگاه مسافران کشورهای دور پنهان نمانده است. جووانی فرانچسکو جملی کارری، جهانگرد ایتالیایی که در دوره صفوی به ایران آمده است در سفرنامه خود، هنگام توصیف آرامگاه حضرت معصومه (س) از مکان‌هایی یاد می‌کند که برای کمک به تنگ‌دستان و نیازمندان در آنجا پدید آمده است: «به حیاط وسیعی وارد می‌شویم که چون باغی بزرگ با درختان کاج پوشیده شده و در قسمت جلوی آن گل سرخ و دیگر گل‌ها به حد زیاد هست. در دست راست اتاق کوچکی برای اطعام مساکین بنا شده است، غربا و مساکینی که بدانجا می‌آیند با پارچه‌ای گوشت و مقداری نان و پلو رایگان اطعام می‌گردند.»

هانری رنه دالمانی، جهانگرد فرانسوی، دیگر مسافر ایران است که در دوره قاجار با سفر به قم، از یک نذر ویژه در آنجا خبر می‌دهد؛ نذری که آرامگاه مقدس قم، بهانه برآوردن آن بوده است. او پس از اشاره به تاریخ قم، اهمیت آن شهر را نزد یکی از پادشاهان قاجار به اندازه‌ای می‌داند که می‌کوشد با توجه ویژه به مقبره حضرت معصومه (س) و تعمیر آن، کارهایی عام‌المنفعه نیز در کنار آن انجام دهد: «فتحعلی شاه نذر کرده بود اگر به سلطنت برسد مقبره را به طور شایسته‌ای تعمیر نماید و از این‌رو، درون مقبره را صفحات مس مطلا گذارد ... و مدرسه‌ای هم در جنب آن ساخت که گنجایش یکصد نفر طلبه علوم دینیه را داشت ... به علاوه یک مریض‌خانه و مهمان‌خانه هم در این شهر ساخت.»

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3