کد خبر : 422

هفته نامه "شهر امید" در بیست و یکمین شماره خود نوشت:

سید شهیدان اهل قلم : «هر کس می‌خواهد ما را بشناسد داستان کربلا را بخواند. اگرچه خواندن داستان را سودی نیست، اگر دل کربلایی نباشد.

بوی محـرم آمده ما را صـدا کنید

ما را دوباره در غم خود مبتلا کنید

محرم که می‌رسد، حسینیه‌ها مراسم سیاهپوشان می‌گیرند و حسینیه دل‌ها نیز، ماتم‌سرا می‌شود، اما چرا؟

مگر چه شده؟ مگر آن واقعه برای محرم 61 هجری قمری نبوده و مگر نه آنکه هزار و سیصد و اندی از آن واقعه می‌گذرد؟ آری هزار سال گذشت از حکایت لیلی، هنوز مردم صحرانشین سیه پوشند.

جمله معروف «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» حدیث نیست اما کلام حکیمانه‌ای است که بیان می‌دارد، هر روز، جدال حق و باطل برپاست و هر مکان و عرصه نیز جولانگاه این کارزار است و عاشورا، قله و شاه مصداق این نبرد است. جایی که لشکر حق با تمام سپاه خود و اردوگاه باطل نیز تمام و کمال به نبرد پرداختند.

یادآوری این واقعه، منطق شهید پیروز را تدریس می‌کند، وقتی می‌خوانی حسین علیه‌السلام و یارانش به شهادت رسیدند اما جاودانه شدند. استقامت و صبر و ایمان را می‌آموزد وقتی زینب سلام‌الله‌علیها می‌گوید: جز زیبایی چیزی ندیدم «ما رأیت الا جمیلا» و چه زیباست وقتی اوج عبودیت و تسلیم و رضا در لحظه به لحظه عاشورا دیده می‌شود. وقتی در زیارت اربعین می‌خوانی هدف و فلسفه قیام اباعبدالله، نجات بندگان خدا از جهالت و گمراهی است «و بذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهاله و حیره الضلاله» متوجه می‌شوی که معرفت و خروج از گمراهی آنقدر اهمیت دارد که لازم است دردانه خدا، ثارالله شود و خونش، محاسنش را خضاب کند «السلام علی الشیب الخضیب.»

وقتی سیدالشهدا در نامه‌ای به محمد حنفیه می‌نویسد:

«من نه از روی خودخواهی یا برای خوشگذرانی و نه برای فساد و ستمگری از شهر خود بیرون آمدم، بلکه هدف من از این سفر، امر به معروف و نهی از منکر و خواسته‏ام از این حرکت، اصلاح مفاسد امت و احیای سنت و قانون جدم، رسول خدا(ص) و راه و رسم پدرم، علی‌بن‌ابی‌طالب علیه‌السلام است. پس هر کس این حقیقت را از من بپذیرد (و از من پیروی کند) راه خدا را پذیرفته است و هر کس رد کند (و از من پیروی نکند) من با صبر و استقامت (راه خود را) در پیش خواهم گرفت تا خداوند در میان من و بنی‌امیّه حکم کند که او بهترین حاکم است. و برادر! این است وصیت من به تو و توفیق از طرف خداست. بر او توکل می‏کنم و برگشتم به سوی اوست.» متوجه می‌شوی جایگاه آن واجب فراموش‌شده را که همه خوبی‌ها در برابر آن مانند قطره‌ای در مقابل دریای پهناور است. آری امر به معروف و نهی از منکر، گاهی هزینه‌اش سرهای جدا از تن می‌شود «أَلسَّلامُ عَلَى الرُّؤُوسِ الْمُفَرَّقَةِ عَنِ الاَبْدانِ.»

چقدر زیبا گفت سید شهیدان اهل قلم که: «هر کس می‌خواهد ما را بشناسد داستان کربلا را بخواند. اگرچه خواندن داستان را سودی نیست، اگر دل کربلایی نباشد. از باب استعاره نیست اگر عاشورا را قلب تاریخ گفته‌اند. زمان هر سال در محرم تجدید می‌شود و حیات انسان هر بار در سیدالشهدا(ع). حُب حسین(ع) سرّالاسرار شهداست.‌

فاین تذهبون؟ اگر صراط مستقیم می‌جویی بیا، از این مستقیم‌تر راهی وجود ندارد: حُبّ حسین(ع). آری کربلا از زمان و مکان بیرون است و اگر تو می‌خواهی که به کربلا برسی، باید از خود و بستگی‌هایت از سنگینی‌ها و ماندن‌ها گذر کنی... از عاشورای سال 61 هجری قمری، دیگر زمان از عاشورا نگذشته است و همه روزها عاشوراست.»

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3