کد خبر : 428

هفته نامه "شهر امید" در بیست و دومین شماره خود نوشت:

مجله فوربس فهرست نیکوکاران قاره سیاه را منتشر کرده که اکثرا به تازگی وارد این عرصه شده اند.

بسیاری از ثروتمندان سراسر دنیا همواره بخشی از ثروت کلانشان را صرف کارهای عام‌المنفعه و فعالیت‌های بشردوستانه می‌کنند. البته برخی از ثروتمندان نیز پیدا می‌شوند که نه‌تنها چندان علاقه‌ای به کارهای خیریه ندارند، بلکه برخی رقیبان میلیاردرشان را که به فعالیت‌های بشردوستانه شهره‌اند نیز به خودنمایی و دورویی متهم می‌کنند.

در این میان میلیاردرهای قاره سیاه نیز دستی بر آتش فعالیت‌های خیرخواهانه دارند. در فهرست این نیکوکاران که مجله فوربس منتشر کرده، نکات جالب‌توجهی به چشم می‌خورد. به‌عنوان مثال، سابقه ثروتمندترین میلیاردر آفریقایی در فعالیت‌های بشردوستانه طولانی نیست و به‌تازگی وارد این عرصه شده است.

استرایو ماسیویا

کشور: زیمبابوه

ثروت: 280 میلیون دلار

تاریخ تولد: 1961 میلادی، 55 ساله

استرایو ماسیویا، ثروتش را از طریق تجارت در صنعت مخابرات به‌ دست آورده و به یکی از بزرگ‌ترین چهره‌های مخابراتی و انسان‌دوستی قاره آفریقا تبدیل شده است. او و همسرش در سال 1996 میلادی موسسه خیریه‌ای را بنیان گذاشتند که هم اکنون بیش از 28 هزار کودک یتیم را در کشور زیمبابوه تحت پوشش قرار داده است.

تئوفیلیس دنجوما

کشور: نیجریه

ثروت: 600 میلیون دلار

تاریخ تولد: 1938 میلادی، 78 ساله

تئوفیلیس دنجوما، ثروتش را از طریق خرید و فروش نفت به‌ دست آورده است. او که از ماه ژوئن سال 1999 تا ماه می ‌سال 2003 میلادی وزیر دفاع نیجریه بود، مالک بزرگ‌ترین شرکت استخراج نفت این کشور است. تئوفیلیس دنجوما در اقدامی انسان‌دوستانه بیش از 100 میلیون دلار به فعالیت‌های خیرخواهانه اختصاص داد که در تاریخ نیجریه بی‌سابقه است.  

آلیکو دنگوت

کشور: نیجریه

ثروت: 1.10 میلیارد دلار

تاریخ تولد: 1957 میلادی، 59 ساله

آلیکو دنگوت ثروتش را از طریق خرید و فروش شکر، آرد و سیمان به‌ دست آورده و بارها به‌عنوان ثروتمندترین فرد قاره آفریقا شناخته شده است. او گرچه ثروتمندترین فرد قاره آفریقاست اما سابقه فعالیت‌های انسان دوستانه‌اش طولانی نیست. او یک‌بار به موسسه «PME» (صندوق حمایت از کسب‌وکارهای محلی) آفریقا بیش از 15 میلیون دلار اهدا کرد.

نیکی اوپنهایمر

کشور: آفریقای جنوبی

ثروت: 5.6 میلیارد دلار

تاریخ تولد: 1945 میلادی، 71 ساله

نیکی اوپنهایمر ثروتش را از طریق فروش الماس به دست آورده است. او که چندین بار به‌عنوان دومین مرد ثروتمند قاره آفریقا انتخاب شده، مدیریت موسسه خیریه‌ای را بر عهده دارد که پدرش در سال 1958 بنیان گذاشت. اوپنهایمر سالانه بیش از شش میلیون دلار به دانشجویان آفریقای جنوبی بورس تحصیلی اهدا می‌کند.

ریموند آچکرمن

کشور: آفریقای جنوبی

ثروت: 550 میلیون دلار

تاریخ تولد: 1931 میلادی، 85 ساله

ریموند آچکرمن، ثروتش را از طریق افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای و خرده‌فروشی که اکنون بیش از 870 شعبه در سراسر کشور آفریقای جنوبی دارد به دست آورده است. ریموند آچکرمن، سالانه به بیش از 60 دانش‌آموز بورس تحصیلی اهدا می‌کند.

حکیم بلو اوساجی

کشور: نیجریه

ثروت: 450 میلیون دلار

تاریخ تولد: 1955 میلادی، 61 ساله

حکیم بلو اوساجی، ثروتش را از طریق فعالیت در صنعت مخابرات به‌ دست آورده است. او رئیس و مهمترین فرد در صنعت مخابرات آفریقای جنوبی است. حکیم بلو اوساجی، سالانه میلیون‌ها دلار به موسسات خیریه‌ای که در زمینه آموزش کودکان فعال هستند اهدا می‌کند. او سالانه تعدادی از دانشجویان دانشگاه‌های نیجریه را انتخاب و با اهدای بورس زمینه تحصیلشان در دانشگاه هاروارد را فراهم می‌کند.

نجیب ساویریس

کشور: مصر

ثروت: 5.2 میلیارد دلار

تاریخ تولد: 1954، 62 ساله

نجیب ساویریس، یکی از سه برادر خانواده متمول ساویریس است. او ثروتش را از طریق فعالیت در صنعت مخابرات به‌ دست آورده است. نجیب ساویریس، پانصد و هشتاد و نهمین میلیاردر دنیا و دومین میلیاردر مصر است و سالانه بیش از 50 میلیون دلار به موسسات خیریه‌ای که از کودکان بی‌بضاعت نگهداری می‌کنند، اهدا می‌کند.

ناسف ساویریس

کشور: مصر

ثروت: 5.6 میلیارد دلار

تاریخ تولد: 1961، 55 ساله

ناسف ساویریس، دومین پسر و ثروتمندترین عضو خانواده ساویریس است. او ثروتش را از طریق خرید و فروش املاک و اداره چندین هتل به‌ دست آورده است. ناسف، صد و هشتاد و دومین میلیاردر جهان و نخستین میلیاردر مصر است. او مدیریت موسسه خیریه‌ای را بر عهده دارد که در زمینه حفظ سلامت و بهداشت کودکان فعالیت می‌کند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3