کد خبر : 436

هفته نامه "شهر امید" در بیست و دومین شماره خود نوشت:

فعالیت Babyklappe به اعتقاد کارکنانش از جان سپردن، ربوده، قاچاق و سوءاستفاده شدن کودکان جلوگیری می‌کند.

ده سال از عمر Babyklappe ها در آلمان می‌گذرد. امکانی برای جدا شدن مادران از نوزادان خود و تحویل دادن آن‌ها به این موسسه خیریه برای فرزندخواندگی؛ موسسه‌ای که وجودش در آلمان بحث‌های زیادی را برانگیخته است.

با شنیدن صدای آژیر، قلب «اوا» تندتر می‌زند. «اوا» یکی از کارکنان این مرکز است؛ «خانه آدل ‌هاید» در شهر کلن آلمان.

او تاکنون بارها و بارها برای روبه‌رو شدن با این لحظه تمرین کرده است و می‌داند که یا آژیر به اشتباه به صدا درآمده یا در پنجره‌ای که برای قرار دادن نوزاد در نظر گرفته شده، انسانی کوچک در انتظار است. کودکی بی‌مادر.

«اوا» راهرویی را که به این پنجره ختم می‌شود، به‌آرامی طی می‌کند تا مادری که در حال رها کردن فرزندش است، دور شود.

او می‌گوید: «نفس عمیق می‌کشم. در را باز می‌کنم و نوزاد را پیش رویم در دریچه می‌بینم. او را بر می‌دارم. در این لحظه هیچ‌چیز مهم‌تر از این نیست که بچه را در آغوش بگیرم و در گوشش زمزمه کنم جایش امن است.»

بیشتر کودکانی که در دریچه‌ این مرکز رها می‌شوند، در پارچه‌ای نازک پیچیده شده‌اند. کارکنانی که کودک را بر می‌دارند باید به‌سرعت تیم پزشکی و آمبولانس را خبر کنند تا پس از معاینه مقدماتی او را به بیمارستان منتقل کنند.

از 10 سال پیش تاکنون 13 بچه را در دریچه‌ این مرکز گذاشته‌اند. بیشتر نوزادان تنها چند ساعت از تولدشان گذشته بود. نیمی از مادران پس از گذشت زمان برای دیدن فرزندانشان به این مرکز مراجعه کرده و تصمیم گرفته‌اند آن‌ها را برای فرزندخواندگی در خانواده‌ای دیگر در همین مرکز نگه دارند؛ به غیر از یک مادر. تنها یک مادر با دیدن دوباره فرزندش او را با خود برد.

پرستار موسسه خیریه Babyklappe می‌افزاید: «تصویری که از این مادران داشته نادرست است. تصویری کلیشه‌ای از مادرانی کم سن و سال، دستپاچه و راه ‌گم ‌کرده که فرزندانشان را در دریچه می‌گذارند و می‌روند.»

او با شش تن از مادران آشنا شده که جوان نبودند و بچه‌ای که تحویل داده‌اند فرزند دومشان بوده است. نکته جالب این است ‌که آن‌ها آلمانی بودند و در روز روشن فرزندانشان را رها کرده‌اند.

10 سال پیش اولین مؤسسه Babyklappe در هامبورگ بازگشایی شد و اکنون پس از گذشت یک دهه، 80 شعبه از این موسسه خیریه در سراسر آلمان فعالیت می‌کنند و فرزندان مادران مضطرب، مستاصل و بی‌پناه را نگهداری می‌کنند.

هدف از‌ تأسیس این نهاد که با کمک نیکوکاران، نهادهای مذهبی و بیمارستان‌ها اداره می‌شود، نجات زندگی نوزادانی است که خانواده‌هایشان به هر دلیل قادر به بزرگ کردن و نگه‌داشتنشان نیستند.

در نوامبر سال 2009 شورای اخلاق آلمان درخواست کرد فعالیت این مؤسسه به دلیل توجیه‌پذیر نبودن از نظر اخلاقی متوقف شود، اما کمپین گسترده جامعه‌شناسان، مددکاران اجتماعی و روانشناسان مانع توقف فعالیت‌های این موسسه شد.

 

او از تجربه‌ تکان‌دهنده اشتفان، کودک شش ساله‌ای می‌گوید که پس از گذشت پنج سال همراه خانواده تازه‌اش به موسسه آمدند: «او پس از باز کردن دریچه، روی تختی که رها شده بود خوابید و بی‌اختیار اشکش جاری شد.»  

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3