کد خبر : 450

هفته نامه "شهر امید" در بیست و چهارمین شماره خود نوشت:

گالری عکس «زوم» برای کمک به نوسازی بیمارستان کودکان، توسط رانندگان فرمول یک برگزار شده است.

مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک به‌واسطه ماشین توربو شارژ و بریز و بپاش­های آن‌ها معروف است.

بزرگ‌ترین مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک، رقمی نزدیک به 70 میلیون دلار به تیم میزبان برای دوره‌های مسابقاتی مربوط به یک دوره پرداخت می‌کنند. فرمول یک، یکی از سری ورزش‌هایی است که بیشترین جنبه تبلیغاتی را دارد و به نظر نمی‌رسد که این روند در حال تغییر باشد. اما، در پشت صحنه، اغلب شرکت‌کنندگان در مسابقه، از راهی نوآورانه و خلاقانه، نقشی در جمع ­آوری کمک­های مردمی برای انجام کارهای خیر دارند.

در اغلب ورزش­ها، ورزشکار برای جلب‌توجه افکار عمومی و ترغیب آن‌ها به کمک کردن، لباس‌هایی می‌پوشد که پر است از علامت­ها و نشانه‌های خیریه یا اینکه لباس­های ورزشی، عکس و سایر اشیا یادگاری با امضای ورزشکار به فروش گذاشته می‌شود و در مراسمی با حضور خود ورزشکار و خبرنگاران رسانه­ های مختلف به اطلاع مردم می­رسد. اما وضعیت در مورد مسابقات فرمول یک که اخیرا در مرکز شهر لندن برگزار شده است، متفاوت است.

به جای اینکه فرد خیر، عکس­ های راننده ­ها و مدیران تیم­ ها را تهیه کند، این خود ورزشکاران هستند که پشت دوربین می‌روند تا مهارت‌های عکاسی خود را به رخ سایرین بکشند. این ابتکار عمل تحت عنوان «زوم» شناخته می­شود و در واقع با خلاقیت سازماندهی‌کننده این برنامه در همراهی با تیم مدیریت مسابقات بریتانیا، یا سازمان اوتساید، برنامه ­ریزی و اجرا شده است.

این رخداد، چهارمین گالری عکس «زوم» است که توسط رانندگان فرمول یک و مدیران تیم ­ها، برگزار شده است و این آثار برای کمک به نوسازی بیمارستان کودکان، واقع در خیابان گریت اورموند لندن، به فروش می­رسند. این بیمارستان به خاطر مراسم افتتاحیه آن که همزمان با مسابقات المپیک لندن بود و همچنین به دلیل داشتن امتیاز فروش رمان پیتر پن که از پرفروش‌ترین کتاب‌های کودکان و نوجوانان در دنیاست، شناخته شده است. لازم به ذکر است که امتیاز فروش این رمان قصه پریان را نویسنده آن جی. ام. بری در سال 1929 به بیمارستان کودکان خیابان گریت اورموند تقدیم کرده است.

علاوه بر مجموعه گالری­های عکس زوم، بیمارستان کودکان خیابان گریت اورموند از سال 2005، میزبان ضیافت ناهار فرمول یک بریتانیا نیز بوده است و از این طریق 4.4 میلیون دلار یا در حدود 3 میلیون پوند کمک جمع ­آوری کرده است. این حجم از کمک نقش بسیار مهمی در ساخت مرکز جدید قلب و ریه و همچنین بازسازی و توسعه مراکز جراحی بیمارستان کودکان گریت اورموند داشته است.

بیمارستان کودکان گریت اورموند از مزایای یک فروشگاه اینترنتی فروش لباس و کفش ورزشی که توسط تیم مدیریت اجرایی فرمول یک بریتانیا اداره می‌شود نیز بهره‌مند است. این موضوع فقط به نفع بیمارستان گریت اورموند نیست و فرمول یک بریتانیا نیز از این طریق توانسته است جایگاهی را که از نظر حرفه­ای لایق آن بوده است با حمایت­های افکار عمومی کسب کند. این نهاد در طی چهل سال گذشته از یک سازمان مبتدی به یکی از پربیننده ­ترین سری مسابقات ورزشی سالانه تبدیل شده است که برخی برآوردها نشان از 425 میلیون بیننده تلویزیونی تنها در سال 2014 دارند. لازم به توضیح است که اکلستون، به‌عنوان مدیر فرمول یک، نقش بسزایی در این تغییر جایگاه داشته است. این تصاویر به‌مثابه پنجره­ ای، تصویری از درون آنچه که باعث می‌شود یک انسان این‌چنین راسخ قدم شود، نشان می­دهند.

نظارت بر حقوق تجاری و بازرگانی فرمول یک، باعث شده است که اسکلتون به‌طور مستقیم با افراد پرقدرت دنیا، مثل میلیاردرها، سیاست­مداران و اعضای خانواده‌های سلطنتی در ارتباط باشد. این افراد می‌دانند که اسکلتون توان برگزاری مسابقاتی را دارد که می­تواند تصویر افکار عمومی جهان از یک کشور را تغییر دهد. بنابراین، صرف ناهار با اسکلتون، برای بسیاری ارزش منتشر ماندن را دارد و اسکلتون نیز این موضوع را خوب می­داند. البته ممکن است این موضوع در وهله نخست خودشیفتگی به نظر برسد، اما طنز موجود در آن به سخت در دسترس بودن افراد پرمشغله و شناخته‌شده اشاره دارد و نیت پشت قضیه است که از آزاردهندگی تصویر می­کاهد و میلیاردرها را مجاب می‌کند برای این تصویر بعضا چند صد هزار دلار یا بیشتر پرداخت کنند.

 

آنگونه که مجله فوربس گزارش می­کند، فرمول یک یکی از گران‌قیمت‌ترین ورزش­ها در زمینه اسپانسرها و جایزه مسابقه است. عکس­های «زوم» نیز از این قاعده مستثنی نیستند، چه تصاویری باشند که توسط قهرمان سابق فرناندو آلوننسو گرفته شده باشند و چه توسط مدیر اجرایی فرمول یک. تنها در یک حراج، عکسی که فرناندو در اواخر سال 2013 از رخداد جایزه بزرگ ایتالیا گرفت،  به قیمت 4 هزار و هفتصد و بیست و دو دلار فروخته شد. درحالی‌که کلاه ایمنی با امضای همین قهرمان، تنها به قیمت 429 دلار فروخته می­شود.

اطلاعات مربوط به دوره ­های پیشین نمایشگاه عکس «زوم» و دوره­های پیش روی آن، اعم از آثاری که به نمایش درآمده‌اند، قیمت فروش و سایر اطلاعات در حساب‌های کاربری «زوم» در شبکه ­های اجتماعی مجازی چون فیس‌بوک و توئیتر، قابل دسترسی هستند و طرفداران فرمول یک نیز می‌توانند با شرکت در این نمایشگاه­ ها، علاوه بر در اختیار گرفتن یکی از این آثار به یاد ماندنی و دارای ارزش کلکسیونی، سهمی نیز در کمک‌رسانی به کودکان بیمار داشته باشند.

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3