کد خبر : 453

هفته نامه "شهر امید" در بیست و پنجمین شماره خود نوشت:

تیم تهرانگردی مسجدجامعی برنامه خود را به حوزه کودکان و نوجوانان اختصاص داد.

چند سالی هست که احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران تیمی به نام تهرانگردی تشکیل داده و برخی از روزهای جمعه را به «تهرانگردی» و بازدید از مراکز مختلف شهر تهران اختصاص می‌دهد. این بار تیم تهرانگردی او برنامه خود را به حوزه کودکان و نوجوانان اختصاص داد و با حضور در برخی مراکز مربوط به این حوزه، در جریان روند کار آن‌ها قرار گرفت. این مراکز به کارهای خیریه و نیک در این حوزه می‌پردازند.

 

بازدید از تنها مرکز هوشمند کودکان و نوجوانان نابینا و کم‌بینا در تهران

تیم تهرانگردی به مرکز هوشمند کودکان و نوجوانان نابینا و کم‌بینای تهران در سرای محله بهارستان رفت. این مرکز حسی و حرکتی و کاردرمانی برای کودکان نابینا و کم‌بینای شهر تهران است که تنها مرکز هوشمند در پایتخت محسوب می‌شود؛ این در حالی است که در کشور تنها یک مرکز دیگر به‌غیر از تهران، در مرودشت وجود دارد و جای خالی‌ توسعه این مراکز در کشور احساس می‌شود.

در این مرکز از حواس دیگر این کودکان استفاده می‌شود تا حس بینایی آن‌ها تقویت شود.

مسجد جامعی با اشاره به قول مسعود کوثری، مدیر انتشارات علمی و فرهنگی گفت: «قرار شد دوره تربیت مربی برگزار شود که در مناطق مختلف تهران از این نوع مدارس هوشمند تاسیس شود تا نابینایان و خانواده آن‌ها مجبور نباشند که برای رسیدن به یک مدرسه، مسافت زیادی را طی کنند. در این راستا می‌توان از نهادهای خیریه و شهرداری تهران نیز برای ساخت و توسعه اینگونه مراکز کمک گرفت و سازمان تامین اجتماعی و انتشارات علمی و فرهنگی نیز اعلام آمادگی کرده‌اند.»

عضو شورای اسلامی شهر تهران، در ادامه به مدرسه نابینایان خزائلی رفت. این مدرسه، نخستین مدرسه نابینایان در کشور است. محمد خزائلی این مدرسه را به‌عنوان نخستین مدرسه نابینایان، تاسیس کرده است. به‌نوعی نقش او برای نابینایان مانند نقش باغچه‌بان برای ناشنوایان است.

خزائلی در ۱۸ ماهگی بر اثر ابتلا به بیماری آبله بینایی خود را از دست داد ولی توانست با روش حفظ کردن معلومات تدریس شده در مدرسه و دانشگاه، به تحصیلات خود ادامه دهد و تا مقطع دکترا در رشته ادبیات و حقوق ادامه تحصیل دهد.

 او بیشتر عمر خود را صرف خدمت به بهبود وضعیت نابینایان در ایران کرد. تاسیس چند مرکز آموزشی برای نابینایان، تالیف چند مجله و کتاب از جمله خدمات دکتر خزائلی به‌شمار می‌آیند.

این مدرسه اکنون تخریب شده و باید هر چه سریع‌تر ساخته شود. ضمن اینکه باید محلی در تهران به نام محمد خزائلی نامگذاری شود.

indexمدرسه نابینایان

نخستین دارالایتام تهران کجا است؟

مسجدجامعی در این روز از خانه نوباو‌گان محمدعلی مظفری نیز دیدن کرد و گفت: «این خانه نخستین پرورشگاه خیریه ایتام در تهران است که ۲۷ نفر در آن نگهداری می‌شوند. این خیریه ۷۰ سال قدمت دارد و از شرایط محیطی و نگهداری خوبی برخوردار است.»

وجود کتابخانه غنی در این خیریه، وجود کتاب‌هایی از جمله چند جلد «کلیات سعدی» یا «دیوان شمس تبریزی» از ویژگی‌های این کتابخانه است که نشان می‌دهد این کتاب‌ها توسط کودکان و نوجوانانی که در اینجا نگهداری می‌شوند، خوانده می‌شوند.

همه فرزندان پذیرش شده در این مرکز، از طریق بهزیستی معرفی می‌شوند‌ که همگی پسر هستند. گروه سنی‌شان بین ۶تا ۱۳ سال است که البته تعدادی فرزند دیگر نیز تحت پوشش و خارج از این مرکز هستند.

در خانه نوباوگان محمدعلی مظفری که در سال ۴۶ تاسیس شده، به جای اتاق رئیس نوشته شده اتاق مامان و بابا و به جای دفترکار، اتاق عمو نوشته شده است.

 مسجد جامعی در پایان این دیدار پیشنهاد داد که مرکزی با همین محوریت و با همین فعالیت‌ها برای دختران تاسیس شود.

indexنوباوگان

تیم تهرانگردی سپس به دبستان رویش واقع در دروازه غار رفت. به گفته مسئولان، این مدرسه، نخستین مدرسه برای کودکان کار است که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش است که در طول ایام هفته تا ساعت ۱۲ در آن کلاس  برگزار می‌شود.

تیم تهرانگردی در ادامه این برنامه از بیمارستان مفید که مخصوص کودکان است دیدن کرده و از کودکان این بیمارستان عیادت کردند. بیمارستان مفید سال ۱۳۵۰، توسط حبیب‌الله مفید و با ۱۲۰ تخت وقف شد.

تخت‌های این بیمارستان طی این سال‌ها به ۲۸۰ تخت افزایش پیدا کرده است.

تاسیس اولین بیمارستان تخصصی جراحی اطفال در تهران

تیم تهرانگردی پس از حضور در مرکز فرآموز خلیج‌فارس که برای اوقات فراغت و تفریح کودکان، توسط شهرداری منطقه سه ساخته شده بود، به خانه کودکان زنجیره امید رفت. خانه کودکان زنجیره امید ۹ سال است که فعالیت خود را آغاز کرده است. درمان کودکان با شعار ارائه بهترین خدمات درمانی برای کودکان محروم با کمترین هزینه، در دستور کار این مرکز قرار گرفته است.

زنجیره امید با سه بیماری قلب، ارتوپدی و جراحی ترمیمی کار می‌کند. طبق آمار جهانی از هر یکصد کودک یک کودک دچار عارضه قلبی است و از هر ۶۰۰ کودک یک نفر با مشکلاتی مانند مشکلات پوست لب، روبه‌رو است.

این مرکز اولین سازمان مردم‌نهادی است که تیم پزشکی درون خود دارد.

نخستین موسسه خیریه سادات ایران

تیم تهرانگردان در بازدید بعدی خود به موسسه خیریه عترت فاطمی رفتند. این مرکز نخستین سازمان مردم نهادی است که حمایت از سادات را به‌عنوان یک بخش خاص بر عهده گرفته است.

این موسسه در سال ۱۳۷۹ با هدف ارائه خدمات به سادات کشور، تاسیس شده است که بیش از 30 هزار یتیم سید را تحت پوشش خود قرار داده است.

آمار ثابت موسسه پنج هزار نفر است که پسرها از بدو تولد تا ۲۰ سالگی و دخترها از بدو تولد تا ۲۴ سالگی، تحت پوشش قرار می‌گیرند.

imagesعترت فاطمی

دیدار صمیمی با هنرمندان حوزه کودک و نوجوان

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان دیدارهای خود در جمع صمیمی هنرمندان و بازیگران حوزه کودک و نوجوان حاضر شدو با هنرمندانی چون رضا بابک، مریم سعادت، مانی نوری و چند تن دیگر که در حوزه تئاتر عروسکی و سینما فعالیت دارند، دیدار و گفت‌وگو کرد. در این بازدید صمیمی، مرضیه برومند به بیان مشکلاتی که برای تئاتر کودک و نوجوان وجود دارد، اشاره کرد و گفت: «سالن‌هایی که توسط شهرداری برای تئاتر ساخته می‌شود غیر استاندارد است و خوب است در این خصوص شهرداری با اهالی فن این رشته مشورت‌هایی را انجام دهد.»

برومند سپس از مسجد جامعی برای تهرانگردی مخصوص کودک و نوجوان تقدیر و تشکر کرد.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3