کد خبر : 455

هفته نامه "شهر امید" در بیست و پنجمین شماره خود نوشت:

قرار است کلکسیون خصوصی گیتارهای ریچارد گیرهنرپیشه بنام سینمای هالیوود به نفع موسسات خیریه حراج شوند.

شاید ریچارد گیر بیشتر از همه به هنر بازیگری‌اش شناخته شود تا به هنر نوازندگی. اما این هنرپیشه بنام سینمای هالیوود قصد دارد به مجموعه‌ شخصی گیتارهایش در نیویورک چوب حراج بزند و درآمدش را به موسسات خیریه اهدا کند.

او را بیشتر در زمره مردان زیبای هالیوود به حساب می‌آورند که جای هنرپیشگانی همچون کلارک گیبل یا همفری بوگارت را بر پرده سینماها گرفته ‌است. هنرپیشه‌ای که با فیلم زن زیبا خوش درخشید و در فیلم شیکاگو در سال 2002 با بازی فوق‌العاده‌اش ثابت کرد که هنرمند قابلی است.

اما شاید کمتر کسی خبر از کلکسیون خصوصی گیتارهایش داشته باشد که قرار است به نفع موسسات خیریه حراج شوند.

در متنی که در کاتالوگ این حراج به چاپ رسیده، ریچارد گیر از رابطه عاشقانه‌اش با گیتارهایش گفته است.

شماری از گیتارهایی که برای حراج عرضه شده‌اند، زمانی متعلق به چهره‌های سرشناس موسیقی از جمله آلبرت کینگ، نوازنده سبک بلوز و برادر بی ‌بی کینگ و همچنین پیتر تاش، نوازنده جامائیکایی بوده‌اند.

گیتار کینگ از چوب‌های آفریقایی ساخته شده و قیمت پایه در نظر گرفته شده برای آن 60 تا 90 هزار دلار است. در این حراج نزدیک به 110 گیتار به ارزش یک میلیون دلار عرضه می‌شوند.

یکی دیگر از گیتارهای منحصربه‌فرد این مجموعه مدل سی اف مارتین دی 28 است که در سال 1931 ساخته شده و با قیمت پایه‌ 50 تا 70 هزار دلار عرضه می‌شود.

ریچارد گیر در کودکی نواختن ترومپت را فرا گرفت و به‌صورت خودآموز نواختن گیتار و پیانو را آغاز کرد. او در مورد گیتارهایی که به حراج گذاشته گفت: «این‌ها دوستان واقعی‌ام هستند.»

پیشتر اریک کلپتون، خواننده، آهنگساز و نوازنده برجسته بریتانیایی مجموعه‌ای از گیتارهایش را به حراج گذاشت و درآمد حاصل از آن را به درمانگاه ترک اعتیادش اهدا کرد.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3