کد خبر : 456

گفت‌وگوی «شهرامید» با سرور دادخواه مدیرعامل «بنیاد کودک»

همه ما درد داریم و هیچ‌کسی بی‌درد نیست ولی مهم این است که به‌عنوان یک انسان وظیفه خود بدانیم که به دیگرانم کمک کنیم.

سرور دادخواه مدیرعامل «بنیاد کودک» سال‌هاست که زندگی خود را وقف این کودکان کرده است. او و همکارانش همواره سعی کرده‌اند که حق تحصیل را به دانش‌آموزانی بازگردانند که از غم نان یا جور زمان مجبور به ترک تحصیل شده‌اند. دادخواه همزمان با کار در آموزش و پرورش، با تلاش شبانه‌روزی‌اش در این بنیاد زندگی خود را سال‌ها صرف تعلیم و تربیت دانش‌آموزان این سرزمین کرده و حال در زمان بازنشستگی هنوز سعی در بالا بردن سطح فرهنگ و دانش این مرز و بوم دارد.

 

 

چگونه فعالیت خیرخواهانه خودتان را شروع کردید؟

از شروع به کار بنیاد، کنار آن بودم و دانش‌آموزان با استعداد نیازمندِ مدرسه‌ای که در آن تدریس می‌کردم، اولین کسانی بودند که به بنیاد معرفی شدند. بچه‌هایی که توان و استعداد درس خواندن را داشتند اما از لحاظ اقتصادی در مضیقه بودند یا نمی‌توانستند وسایل آموزشی را تهیه کنند. اولین قدم به یاری این کودکان شتافتیم.این بنیاد قصد حمایت از بچه‌های بااستعداد را دارد و کارش درواقع نوعی استعدادپروری است. بنیانگذار بنیادکودک همیشه می‌گفت باید به دانش‌آموزی که استعداد و توانایی دارد، کمک کرد تا استعدادهایش را به منصه ظهور برساند. بنیادکودک فعالیت خود را از سال 73 در ایران و آمریکا آغاز کرد اما سرانجام، در سال 78 در شیراز به ثبت رسید و سال 87 دفتر مرکزی آن به تهران منتقل شد. از سال 90، من مدیرعامل مجموعه شدم.

 

آیا بنیادکودک در عملکرد خود دغدغه‌های حل معضلات فرهنگی را دارد؟

بله، هسته اولیه بنیادکودک با اعتقاد به اثربخشی فرهنگ در توسعه اقتصاد شکل گرفته است چراکه رفع جهل و بالابردن سطح آگاهی در جوامع کم‌سواد قطعا می‌تواند سطح فرهنگ را ارتقا دهد و بالا رفتن سطح فرهنگ، باعث تغییر در شرایط اقتصادی می‌شود. حتی می‌توانم بگویم بیشتر همیارانی هم که به بنیاد پیوسته‌اند دغدغه‌ فرهنگی دارند. تغییر فرهنگ در جوامع، بی‌تردید از کودکان آغاز می‌شود و دانش‌آموزان اصلی‌ترین جامعه هدف برای بالابردن سطح فرهنگ هستند. پس بنیادکودک بر دانش‌آموزان تمرکز می‌کند.

بنیادکودک به دانش‌آموزان، بورسیه تحصیلی می‌دهد و از این طریق هم کرامت انسانی آن‌ها را حفظ می‌کند و هم فرصت تحصیل را برای این بچه‌ها فراهم می‌کند تا استعدادهای آنان هرز نرود.  از زمان تشکیل این بنیاد، بیش از دوازده هزار دانش‌آموز را تحت پوشش قرار داده‌ایم، تعدادی فارغ‌التحصیل شده‌اند و الان در حال خدمت‌رسانی به کشور هستند یا به‌عنوان همیار به ما پیوسته‌اند.  دانش‌آموزان تا پایان دوره دانشگاه، بورسیه بنیاد هستند و آن‌هایی که دیپلم می‌گیرند اگر همان سال دانشگاه قبول نشوند، یک سال به آن‌ها فرصت می‌دهیم و از همیار درخواست می‌شود که هزینه تحصیلی او را هم‌زمان ادامه بدهد تا بتواند از کلاس‌های تقویتی کنکور استفاده و فرصت ورود به دانشگاه را پیدا کند. از بین دانشجویان بورسیه ما اکنون هفت دانشجوی پزشکی و تعدادی دانشجوی مهندسی در دانشگاه‌های شریف و بهشتی در حال تحصیل هستند.

مهم‌ترین مشکلاتی که در شروع کار بنیاد با آن مواجه بودید چه بود؟

یک موسسه خیریه در شروع کار باید بتواند خودش را به مردم بشناساند و اعتماد آن‌ها را جلب کند. بنیاد، این کار را قدم به قدم انجام داد و با توجه به نوع عملکرد شفاف، در جلب اعتماد مردم بسیار موفق عمل کرد. در حال حاضر، دیگر مشکل شناساندن بنیاد و جذب همیار را نداریم چون با توجه به امکانات و اعتمادسازی‌هایی که صورت گرفته، خود مردم آن را به دیگران معرفی می‌کنند.

  بنیادکودک به دلیل تمایل به کمک به استان‌های محروم و کم‌برخوردار، از اولین موسساتی بود که از وزارت کشور مجوز ملی گرفت و اینگونه بود که توانستیم در همه استان‌ها فعالیت کنیم. اکنون افراد، آگاهانه بنیادکودک را انتخاب می‌کنند. به نظرم موسسات خیریه می‌توانند با نشان دادن عملکرد صحیح، پاسخ‌گویی و شفافیت، اعتمادسازی بیشتری را برای خود ایجاد کنند.

به‌عنوان مدیرعامل بنیاد چه برنامه‌هایی برای تعامل بهتر و سازنده‌تر با نیکوکاران دارید؟

روش«یک به یک» و «متناظر» که در بنیادکودک به کار گرفته می‌شود، در بیشتر موسسات خیریه وجود ندارد. پولی که مردم به  موسسات خیریه پرداخت می‌کنند به صلاحدید هیئت‌مدیره و امنا و بر اساس اساسنامه آن موسسه هزینه می‌شود؛ ولی بنیاد این امکان را به همیار داده است که مبلغی را که می‌خواهد به دانش‌آموز بورسیه شده بپردازد، انتخاب کند. اگر این مبلغ با توجه به نیازسنجی مددکاران برای خانواده این دانش‌آموز و خود او کافی نبود، دو یا سه همیار در کنار هم قرار می‌گیرند تا مخارج دانش‌آموز تامین شود. همیار فقط کمک‌کننده‌ مالی بنیاد نیست و می‌تواند با دانش‌آموز روابط عاطفی ایجاد کند و تحت نظر بنیادکودک با دانش‌آموز ملاقات، تماس تلفنی و نامه‌نگاری داشته باشد.

چه لزومی دیدید که برای فرد بورسیه‌کننده از واژه «همیار» استفاده کنید؟

به این دلیل که افراد نیکوکار در حقیقت یک دانش‌آموز را همیاری می‌کنند تا به سرمنزل مقصود برسد و از آنجا که مهم‌ترین نکته برای ما حفظ کرامت انسانی و تحصیل و استعداد این دانش‌آموزان است، آن‌ها را درواقع بورسیه می‌کنیم.

 اگر به سایت‌های موسسات خیریه دیگر، سری بزنید بیشترین درآمد آن‌ها از طریق صندوق‌های صدقات موسسات است؛ ولی بنیادکودک این کار را نکرده و هیچ کجا صندوق صدقات قرار نداده است. وقتی به دانشجو یا دانش‌آموزان با استعدادمان که در بهترین دانشگاه‌ها یا بهترین مدارس در حال تحصیل هستند بگوییم که تو در حال استفاده از بورسیه تحصیلی هستی که بخشی از آن از طریق صندوق صدقات فراهم می‌شود و در خیابان صندوق صدقه‌ای از بنیاد را ببیند چه ضربه‌ای به او می‌خورد؟ من مخالف صندوق صدقات نیستم، خیرات و مبرات است و بسیار کار خوبی است، ولی در اینجا می‌خواهم نکته کرامت انسانی را برای شما خاطر نشان کنم. درست است که کمک‌های انجام شده در حقیقت به خانواده تعلق می‌گیرد ولی نماد اصلی در خانواده، آن دانش‌آموز در حال تحصیل است و در حقیقت به تلاش آن دانش‌آموز بها داده می‌شود و به همین خاطر اسم پروژه را بورسیه تحصیلی گذاشتیم چون تلاشی در جهت تحصیل است.

 

چه تدابیری برای کاهش مشکلات بچه‌های تحت پوشش اندیشیده شده است؟

به محض ایجاد یک مشکل، قطعا اولین مراجعه ما به همیار آن دانش‌آموز است. اگر به نتیجه نرسیم تلاش می‌شود حتی‌الامکان از طریق کمک‌های عمومی مشکل را رفع کنیم. بچه‌های بورسیه شده عضو یک خانواده هستند و حتما یک قیم قانونی دارند. برای حفظ کرامت انسانی، ما برای  بچه‌ها حساب بانکی باز می‌کنیم. بنابراین یا خود دانش‌آموز باید سن قانونی برای افتتاح حساب را داشته باشد یا قیم قانونی او بتواند این کار را انجام دهد. برای چند دانش‌آموز با هم، یک مددکار در نظر گرفته‌ایم و آن‌ها پل ارتباطی ما با خانواده و همیار هستند. به همین دلایل کمتر با معضلات اجتماعی روبه‌رو می‌شویم چون قبل از وقوع مشکل، آن را پیش‌بینی کرده‌ایم و کمتر خاطره بَدی از این موضوعات داریم.

 

به‌عنوان مدیرعامل بنیادکودک، چه برنامه‌هایی برای پیشبرد اهداف بنیاد دارید؟

ما در دهه سوم فعالیت‌های خود هستیم و بنیادکودک دهه سوم را «دهه توسعه» نام نهاده است. بنابراین در دهه توسعه برنامه استراتژیک ما افزایش تعداد دانش‌آموزان تحت پوشش و نمایندگی‌هاست و در نتیجه باید تعداد همیاران خود را نیز افزایش دهیم.  خانواده یک دانش‌آموز با استعداد باید به موسسه مراجعه کند تا بتوانیم دانش‌آموز را به‌خوبی حمایت کنیم. کار بنیادکودک، رابطه‌ای تنگاتنگ بین مثلث همکار، همیار و دانش‌آموز در حال تحصیل است و با همکاری این سه مثلث می‌تواند به ثمر برسد.

مهم‌ترین دستاوردتان طی سال‌های فعالیت نیکوکارانه چه بوده است؟

بنیاد بزرگ‌ترین حاصلش هزاران دانش‌آموزی است که با بورسیه بنیادکودک از خطر ترک تحصیل رهایی یافته‌اند و جامعه‌ای که به جای مواجه شدن با هزاران کم‌سواد و شاید بی‌سواد، اکنون با جوانان تحصیل‌کرده و عموما دارای تخصص روبه‌روست.

آرزو ضیایی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3