کد خبر : 462

هفته نامه "شهر امید" در بیست و پنجمین شماره خود نوشت:

پل دلاک پس از غرق شدن دلاکی که قصد عبور از رودخانه قره‌سو را داشته، به کوشش نیکوکاران ساخته شده است.

منطقه امروز قم در گذر تاریخ همواره سیل‌خیز بوده است. چندین رودخانه کوچک و بزرگ در گذشته موجب می‌شدند این منطقه با سیلاب‌هایی گاه بزرگ روبه‌رو شود. منابع تاریخی چنین رخدادی را بارها اشاره کرده‌اند. خاطره این سیلاب‌های تاریخی موجب شده بود هنگامی که جهانگردان در دوره‌های متاخر تاریخی از آنجا می‌گذشتند، روایت‌هایی از آن سیلاب‌ها ارایه دهند.

 

رود قره‌سو در مسیر قم به تهران، از آن جمله رودخانه‌ها به شمار می‌آید که در دوره‌های گوناگون منشا سیلاب بوده است؛ رودخانه‌ای که پلی پرآوازه دارد و نام خود را با سنت کهن وقف گره زده است.

پل رودخانه قره‌سو، دلاک نام دارد؛ نامی که به یک شغل سنتی در تاریخ ایران اشاره دارد و البته داستانی در پسِ خود نهفته است. نامگذاری این پل به نام ویژه «دلاک» گویا به یک رخداد تاریخی اشاره دارد که در منابعی گوناگون از آن سخن رفته است.

 

هاینریش بروگش، جهانگرد آلمانی در دوره ناصرالدین شاه قاجار، ماجرا را آنگونه که خود روایت کرده است از زبان چاپارخانه‌دار آن منطقه، در سفرنامه‌اش نوشته است. بر این اساس، سیلاب‌های چندباره رود قره‌سو در مسیر قم به تهران باعث شده بود در این مسیر کاروان‌رو، در دوران صفوی پلی ساخته شود. مسیر این رودخانه امروزه به سمت جنوب منحرف شده است و پل یادشده که به پل دلاک معروف است، پس از غرق شدن دلاکی که قصد عبور از رودخانه را داشته، به کوشش نیکوکارانی ساخته شده است. لرد کرزن از رجال انگلیسی در دوره قاجار نیز درباره این پل می‌نویسد که قسمتی از جاده قدیم کاروان‌رو قم به تهران، به وسیله پل دلاک طی می‌شود: «و آن پلی سنگی است که از قرار معلوم دلاک سرشناسی ساخته یا تعمیر کرده است. می‌گویند شاید این دلاک در دستگاه شاه عباس خدمت می‌نموده است.» این پل دلاک البته در دوران قاجار بارها به وسیله طغیان آب رود، تخریب و تعمیر شده است.

 

در سفرنامه ناصرالدین شاه قاجار به قم نیز از پل دلاک نام برده شده است. شاه قاجار در این‌باره نوشته است: «اردو کنار رودخانه پل دلاک افتاده است؛ من رفتم لب رودخانه دم چادر محمدرحیم خان، آب زیادی داشت، رودخانه گل آلود می‌آمد. هوا امروز ابر و قدری سرد بود وارد سراپرده شدم، باد شدیدی آمد ... بعد باران آمد، بعد هوا صاف و خوب و ملایم شد.»

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3