کد خبر : 470

هفته نامه "شهر امید" در بیست و ششمین شماره خود نوشت:

امسال همزمان با پیاده‌روی اربعین، با مشارکت خیران مراحل بهره‌برداری از موکب صاحب الزمان در مسیر نجف به کربلا به پایان رسید.

آمار زائرانی که هر ساله همزمان با اربعین به کربلا رفته‌اند و می‌روند، رو به افزایش است. سال گذشته خبرگزاری‌ها به نقل از مقامات مسئول از سفر 20 میلیون نفر به مناسبت اربعین به عراق خبر دادند. آمار رسمی که هر ساله از سوی سازمان حج و زیارت و اداره گذرنامه در مورد تعداد زائران اربعین اعلام می‌شود، نشان می‌دهد که تعدادشان از سال 91 تا اربعین امسال، رشد 8 برابری داشته است.

پیاده‌روی زائران حدود 10 روز پیش از اربعین شروع می‌شود و گروه‌های مختلفی در این بازه زمانی خود را به کربلا می‌رسانند، پیاده‌روی می‌کنند و بر می‌گردند. نه فقط از ایران که عاشقان امام حسین(ع) از سراسر هند، پاکستان، کشورهای اروپایی، ترکیه، لبنان، تاجیکستان، افغانستان، بحرین و سایر کشورها در این گردهمایی بزرگ شرکت می‌کنند، گردهمایی که بسیاری از تحلیلگران می‌گویند به نمادی برای شیعیان جهان تبدیل شده است.

امسال همزمان با برگزاری مراسم پیاده‌روی اربعین، با مشارکت خیران مراحل بهره‌برداری از یکی از بزرگ‌ترین موکب‌های ایرانیان در مسیر نجف به کربلا به پایان رسید. بخشی از این موکب که به نام مبارک حضرت صاحب‌الزمان(عج) مزین شده، سال گذشته به بهره‌برداری رسیده بود اما امسال متولیان و بانیان این موکب فازهای جدیدی از آن را به اتمام رسانده‌اند.

موکب حضرت صاحب‌الزمان  (عج) در عمود 828 یعنی تقریبا در اواسط مسیر نجف به کربلا واقع شده است و زمین آن حدود 6 هکتار است. این موکب تجهیزات و امکانات رفاهی را در اختیار زائران قرار می‌دهد.

دکتر محسن پیرهادی، یکی از بانیان این موکب در این باره به «شهر امید»، می‌گوید: «به فضل الهی و همت خیرین گرامی این موکب با هدف تأمین نیازهای اساسی زوار حضرت اباعبدالله علیه‌السلام در طول مسیر، احداث شد. بیش از 250 چشمه سرویس بهداشتی و حمام، دارالشفا، سالن‌های اسکان برادران و خواهران، خیمه و حسینیه، آشپزخانه و تأسیسات مناسب، بخشی از ابنیه احداث شده توسط خیرین این موکب است. برگزاری مراسم سخنرانی و مرثیه‌سرایی نیز از دیگر اقدامات مورد توجه زائران گرانقدر است که توسط واعظین و مداحین بنام کشور صورت می‌پذیرد. در ساخت این موکب سعی شده است با ایجاد ابنیه و معماری مناسب، در حد بضاعت، فضای قابل استفاده‌ای را برای زوار امام حسین علیه‌السلام ایجاد کنیم.

او درباره فرایند ساخت این موکب و مدت زمانی که صرف ساخت آن شده، می‌گوید: «از دو سال پیش که مقدمات خرید زمین و مذاکره با بانیان و خیرین آغاز شد، تیم‌های مختلفی درگیر و پیگیر ساخت و تجهیز این موکب بودند تا بتوانیم ما نیز قطره‌ای در این دریای پهناور باشیم و مدال نوکری مولایمان را به گردن اندازیم.

بالاخره ساخت‌وساز و کار عمرانی در کشوری غریب سختی‌های خاص خودش را دارد، هر چند در این مدت، برادران عراقی خیلی مهربانانه و با محبت در کنار ما بودند و به کمک ما آمدند و پذیرایی مناسبی داشتند. البته تأمین هزینه‌های موکبی با این وسعت نیز یکی از مشکلات ما بود که البته هنوز هم با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم و چشم امید ما پیوسته به لطف اهل‌بیت علیهم‌السلام است.»

به گفته پیرهادی این موکب با حضور و مشارکت خیرین شکل گرفته است از خرید زمین تا احداث ابنیه و تجهیزات و حتی کالاهای مصرفی آن: «به‌عنوان مثال بخشی از کاشی و سرامیک این موکب توسط یک مجموعه تقبل شده، بخشی از آهن‌آلات و سیمان توسط گروهی دیگر، نیروی انسانی آن نیز توسط خادمان افتخاری موکب تأمین شده و آن‌ها در ساخت‌وساز موکب نیز بدون توقع و چشمداشت و به امید گوشه چشمی از سوی سیدالشهدا خدمت کردند.»

او در پاسخ به این پرسش که آیا موکب صاحب‌الزمان(عج) در سال‌های آینده هم توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد گفت: «توسعه بیشتر موکب به مشارکت خیرین بستگی دارد، چراکه برای کیفی‌سازی خدمات و نظم و انتظام بیشتر موکب، هنوز جای کار وجود دارد. طرح‌های زیادی برای بهره‌برداری بهتر و بیشتر از ظرفیت موکب وجود دارد که ان‌شاءالله در صورت تأمین منابع مالی وارد فاز اجرایی آن خواهیم شد. در همین ایام اربعین نیز صدها هزار نفر از خدمات موکب استفاده می‌کنند، ولی برنامه‌هایی برای استمرار استفاده از این فضا در دیگر روزهای سال هم داریم که اجرایی شدن آن برنامه‌ها هم نیاز به کار کارشناسی، تأمین هزینه‌ها و مشارکت خیرین و خادمان دارد.»

ایرانیان عموما ترجیح می‌دهند برای خواب شبانه موکب ایرانی را انتخاب کنند و با وجود همه خدماتی که در این زمینه انجام شده اما همچنان با در نظر گرفتن حجم بالای زائرانی که هر ساله در روز اربعین عازم کربلا می‌شوند، مشارکت خیران برای ساخت موکب‌های جدید و مجهز در این مسیر نیازی است که همچنان وجود دارد. در عین حال آن‌ها می‌توانند با کمک به موکب صاحب‌الزمان(عج) شرایط را برای توسعه این موکب و اجرای فازهای جدید آن در سال‌های آینده فراهم کنند.

آب، خدمات بهداشتی و اینترنت

در مسیر پیاده‌روی نجف به کربلا هنوز کارهای زیادی مانده که خیران می‌توانند در این زمینه مشارکت کنند. اما بخشی از مهم‌ترین نیازهای زائران در این سفر جدا از امکان اقامت در موکب‌ها، دسترسی به خدمات بهداشتی، آب سالم و نیز نیازمندی به خدمات اینترنت و تقویت مراکز شارژ سیار و... است.

علاوه بر این‌ها در زمینه خدمات درمانی به زائران با وجود اینکه در سال‌های گذشته امدادگران هلال‌احمر و نیز شماری از پزشکان و نیز بیمارستان‌ها با حضور در مسیر پیاده‌روی زائران داوطلبانه به ارائه خدمات پرداخته‌اند اما هنوز در این زمینه خدمات‌دهی در طول مسیر ضعیف است و گروه‌های دیگری می‌توانند همزمان با برگزاری این مراسم داوطلب حضور و کمک‌رسانی باشند.

«مهدی» یکی از زائران کربلا که سال گذشته در مسیر سفر پایش دچار جراحت شده بود، به «شهر امید»، می‌گوید: «پارسال تعداد مکان‌هایی که خدمات پزشک به زائران می‌دادند نسبت به سال قبلش به‌صورت قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده بود، اما تعداد مراکز خدمات پزشکی و نیز امکانات آنان نیز باید افزایش بیشتری پیدا کند. پیاده‌روی اربعین سفر ساده‌ای نیست، این حجم جمعیت نیازمند ارائه خدمات درمانی گسترده  است.»

 کسانی که هر ساله جزو زوار اربعین هستند بر اهمیت دسترسی به اینترنت تاکید می‌کنند. این تاکید بیشتر از آن روست که آن‌ها می‌گویند، دسترسی به این خدمات و نیز بهره‌مندی از خدمات دیگری مانند ایستگاه‌های شارژ سیار کلیدی و کاربردی است. «علیرضا»، یکی از زائران کربلا که همین هفته راهی می‌شود، به «شهر امید» می‌گوید: «پارسال مادر و پسری همدیگر را گم کرده بودند. موبایل مادر کار نمی‌کرد و حتی شماره پسرش را هم حفظ نبود. ما با گرفتاری توانستیم موبایل را روشن کنیم و به پسرش خبر بدهیم. اگر افرادی که در ارتباط با اربعین علاقه‌مند به کار خیر هستند، بتوانند خدماتی از این دست را در طول مسیر تامین کنند، شرایط برای   پیاده‌روی زائران راحت‌تر می‌شود.»

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3