کد خبر : 476

هفته نامه "شهر امید" در بیست و ششمین شماره خود نوشت:

پل گسول، بسکتبالیست اسپانیایی برای تحصیل کودکان بی‌بضاعت و کودکانی که از بیماری ایدز رنج می‌برند با یونیسف همکاری می کند.

آسمان‌خراش انسان‌دوستی

 

آسمان‌خراش‌ها در همه جهان نماد ثروت و قدرت هستند و به نماد هویت و غرور ملی افرادی که این آسمان‌خراش‌ها در شهرهایشان بنا شده‌اند تبدیل می‌شوند. شهروندان نیویورک، لندن، هوشی مینه، ریاض، کوآلالامپور و ... به آسمان‌خراش‌های مرکز تجارت جهانی، مرکز تجاری شارد، برج تجاری بیتکس‌ کو، مرکز پادشاهی و برج‌های پتروناس می‌بالند. اما شهروندان بارسلون به پل گسول، آسمان‌خراش دو متر و سیزده سانتی‌متریشان که سمبل انسان‌دوستی است، می‌بالند.

ابتدای زندگی

پل ششم ماه جولای سال 1980 در منطقه سنت بی د یبرگات شهر بارسلون به دنیا آمد و در خانواده‌ای کاملا ورزشی رشد کرد. او در کنار دو برادرش - ادریا و مارک - که در تیم سابق - بارسلونا - پل تمرین می‌کردند رشد کرد. اگیستی و ماریسا، والدین پل که پزشک و مدیر بیمارستان هستند نیز بسکتبالیست بودند. پل 12 ساله که بازی‌های تیم رویایی ایالات‌متحده را در رقابت‌های بسکتبال المپیک 1992 بارسلون تماشا می‌کرد و شیفته حرکات مجیک جانسون شده بود، پس از شنیدن خبر ابتلای بازیکن مورد علاقه‌اش به بیماری ایدز، با خود عهد کرد پزشک شود و روش درمان این بیماری را کشف کند. او پس از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان، یک سال در مدرسه پزشکی دانشگاه بارسلون تحصیل کرد، اما فراهم شدن فرصت بازی در تیم دوم بسکتبال باشگاه بارسلون زندگی‌اش را تغییر داد و او را به یکی از اسطوره‌های بسکتبال اروپا تبدیل کرد.     

حضور در NBA

گسول سه فصل ابتدایی حضورش در NBA - 2001 تا 2004 - را در باشگاه آتلانتا هاوکس بازی کرد و سپس به باشگاه‌های ممفیس گریزلیز و لس‌آنجلس لیکرز پیوست. او موفق شد با پشت سر گذاشتن سایر بسکتبالیست‌های اروپایی شاغل در NBA - تونی کوکوچ، درک نوویزکی و ... - به‌عنوان بهترین ریباندیست و پرتاب‌کننده انتخاب و به عضویت بهترین تیم لیگ بسکتبال جهان درآید.

با شروع فصل 2005 - 2006، گسول به باشگاه ممفیس گریزلیز پیوست و توانست به تنها بسکتبالیست اسپانیایی بدل شود که به عضویت تیم ستاره‌های همه ادوار NBA درمی‌آمد.

او در سال 2008، پس از چهار فصل حضور در باشگاه ممفیس گریزلیز، با قراردادی هنگفت و سری به باشگاه لس‌آنجلس لیکرز پیوست و با همکاری کوبی برایانت، فوق ستاره این باشگاه توانست لس‌آنجلس را با رکورد بی‌نظیر 57 برد در برابر 25 باخت به قهرمانی در کنفرانس غرب NBA برساند. سرعت و مهارت گسول در پرتاب‌های سه امتیازی به مدیران، مربی‌ها و بازیکنان باشگاه لیکرز کمک کرد تا در بازی پایانی فصل 2008 - 2009 NBA تیم بوستون سلتیکس را شکست دهند و جام قهرمانی را بالای سر ببرند.

گسول که به سه زبان کاتالان، اسپانیایی و انگلیسی مسلط است از رقابت‌های المپیک سال 2004 آتن به عضویت تیم ملی اسپانیا درآمد و مقام اول جام جهانی بسکتبال 2006 و مدال نقره رقابت‌های بسکتبال المپیک 2008 پکن را همراه برادرش مارک به گردن آویخت.

انسان‌دوستی

گسول که در کودکی علاقه زیادی به پزشکی داشت همراه والدینش به بیمارستان می‌رفت و از نزدیک با بیماران رودررو می‌شد و گفت‌وگو می‌کرد. رابطه نزدیک با بیماران تاثیر زیادی در شخصیت او گذاشت و او را به یکی از کوشندگان تامین‌کننده امکانات آموزش و رفاه کودکان تبدیل کرد. او در طول شش فصل بازی در تیم ممفیس گریزلیز بلیت‌هایی را برای حضور کودکانی که تحت پوشش موسسه خیریه «Pau's Amigos» قرار داشتند تامین می‌کرد. گسول همچنین با موسسه خیریه باشگاه ممفیس برای تامین امکانات مناسب برای تحصیل کودکان بی‌بضاعت در ایالات‌متحده و کشورهای آمریکای جنوبی همکاری می‌کند. او با سفر به کشورهای آنگولا و آفریقای جنوبی و دیدار با کودکانی که از بیماری ایدز رنج می‌برند برای اطلاع‌رسانی، افزایش آگاهی و مقابله با این بیماری با یونیسف همکاری می‌کند. 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3