کد خبر : 478

جهانگیر الماسی در گفت‌وگو با «شهر امید»:

جهانگیر الماسی: بهتر است با اتحاد هرچه بیشتر مردم و خیریه‌ها بیش از پیش به فکر پیشگیری باشیم تا درمان.

جهانگیر الماسی، بازیگر پیشکسوت عرصه سینما و تلویزیون از آن دست از هنرمندانی است که همواره نامش در میان حامیان موسسات خیریه و اجتماعات نیکوکارانه درخشیده و با توجه به تحصیلات آکادمیک در حوزه حقوق و روابط بین‌الملل، تعریفی روشن و نگاهی عمیق به مفهوم کمک و یاری‌رسانی را در ابعاد وسیع جهانی متصور است.

 

الماسی معتقد است مبارزه فرهنگی با زخم‌های اجتماعی و در حالتی دیگر یاری رساندن به مبتلایان به بیماری‌های خاص در میان قشر وسیعی از جامعه، نیازمند نگاه عمیق جامعه هنری با هدف آگاهی‌رسانی و زنده نگه داشتن خلاقیت مردمی در انجام امور خیریه است.

آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگوی این هنرمند با «شهر امید» است:

جناب آقای الماسی، جایگاه هنر و فرهنگ را در راستای حضور پررنگ آحاد جامعه در حرکات خیرخواهانه چگونه می‌بینید؟

یکی از جلوه‌ها و تعاریف اصلی هنر و فعالیت هنری وجه رسانه‌ای آن است. درواقع آنچه جایگاه اجتماعی هنر را تعریف می‌کند و بر رسالت تاریخی آن صحه می‌گذارد همین مقوله تبلیغات رسانه‌ای در امتداد حرکات فرهنگی است که در آموزه‌های قرآنی نیز به‌عنوان مطلوب ذاتی و فطری بشر مطرح شده است. از این منظر مهم‌ترین وظیفه هنر تحکیم روابط انسانی و تبلیغ ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها است که البته چگونگی برخورد با این هنجارها و حراست از مختصات امور مبتنی بر حرکات بشردوستانه نیز مهم بوده و در ادامه منجر به بقای یک جامعه انسانی می‌شود.

به عقیده شما هنرمندان عرصه‌های مختلف تا چه اندازه به این مسئولیت اجتماعی و انسانی جامه عمل پوشانده و نهایت بهره را از ابزار در اختیارشان برده‌اند؟

چنین حرکاتی تشابه بسیاری با عملکرد جامعه پزشکی کشور دارد که حراست از ارزش‌های فردی و جمعی را در حوزه علوم انسانی شامل می‌شود. در این بین وظیفه هنر و هنرمند آن است که نه زشتی‌ها را به رخ کشیده و نه از آن‌ها چشم‌پوشی کند. بلکه بهتر است با تشکیل اجتماعات پژوهشی و گردهمایی نیروهای متخصص، تعریف درستی از کار خیر و نحوه ترویج آن در جامعه ارائه شود.

فعالیت نهادهای خیریه و انجمن‌های اجتماعی با محوریت امور انسان‌دوستانه و یاری‌رسانی به همنوع را در سطح  کشور چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خوشبختانه سال‌هاست که در کشور ما تشکیلات متعدد خیرخواهانه از حراست از کودکان کار و خیابان گرفته تا بیماران مبتلا به سرطان، فعالیت‌های موثری را انجام می‌دهند، اما باید مراقب بود که چنین حرکاتی از موقعیت زنده نگه داشتن یک احساس انسانی به حرفه تبدیل نشود چراکه معتقدم در درازمدت به پیکره جامعه آسیب زده و اگر خدای نکرده در بخشی از آن اتفاق ناخوشایندی رخ دهد معضل پیش آمده به تمامی نهادها و انجمن‌ها تعمیم داده می‌شود. در این بین خیریه‌های بسیاری در سراسر کشور فعالیت ‌دارند که بر اساس شناسایی افرادی که نیازمند کمک هستند کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند.

هنرمندان با تکیه بر چه ابزاری می‌توانند در این حرکات اجتماعی و انسانی سهیم باشند چراکه انتظار می‌رود حمایت هنرمندان در سطحی بالاتر از کمک‌های نقدی محقق شود؟

متاسفانه در جامعه ما معضلات بسیاری وجود دارد که مربوط به حوزه فرهنگ است و معتقدم مبارزه فرهنگی با زخم‌های اجتماعی و در حالتی دیگر یاری رساندن به مبتلایان به بیماری‌های خاص در میان قشر وسیعی از جامعه، نیازمند نگاه عمیق جامعه هنری با هدف آگاهی‌رسانی و زنده نگه داشتن خلاقیت مردمی در انجام امور خیریه است. هنرمندان باید عمیق‌تر وارد میدان شده و با تولید آثار فاخر در حفظ و نگاهداشت مفاهیم ارزشی‌ای همچون همکاری با موسسات خیریه آن هم در سایه آگاهی‌رسانی مرتبط با فعالیت آن‌ها گام بردارند.

دولت و نهادهای مسئول چگونه می‌توانند نقش موثری در به ثمر رساندن فعالیت موسسات خیریه ایفا کنند؟

دولت و نهادهای مسئول می‌توانند در حفظ یکپارچگی موسسات و انجمن‌های مذکور تاثیرگذار باشند و با یاری گرفتن از نقش رسانه‌ها به پویایی هرچه بیشتر فعالیت انجمن‌های خیریه کمک کنند.

خودتان تا چه اندازه دغدغه همکاری با خیریه‌ها را دارید و از تجربیاتتان در این زمینه بگویید.

من و اعضای خانواده‌ام همچون دیگر اقشار جامعه و آحاد مردم به طرق مختلف از کمک‌رسانی به کودکان بی‌سرپرست و پرداخت هزینه‌های معاش آن‌ها تا نهادهایی همچون محک و شیرخوارگاه آمنه نقش خود را  تا جای ممکن ایفا کرده‌ایم، اما همچنان معتقدم که توقع از هنرمندان در این زمینه باید فراتر از مشارکت‌های مالی و اقتصادی باشد و می‌توان از جایگاه اجتماعی و محبوبیتشان در جهت دعوت حداکثری مردم در چنین حرکاتی بهره گرفت. جامعه ما دارای امکانات بسیاری است که در سایه مدیریت و ساماندهی مطلوب می‌تواند به توفیقات روزافزون امور خیر در کشور منتهی شود. اتفاقی که شاید در بسیاری از کشورهای دیگر که ثروت ما را ندارند به بهترین شکل ممکن رخ داده و جوامعشان را به پویایی و تندرستی مطلوب رسانده‌ است. 

چه پیشنهادی به خیریه‌ها و مدیران آن‌ها دارید؟

مرتفع ساختن آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی با روشنگری اهل فکر حاصل می‌شود و بهتر است با اتحاد هرچه بیشتر مردم و خیریه‌ها بیش از پیش به فکر پیشگیری باشیم تا درمان، چراکه شنیدن اخباری مبنی  بر حضور فیزیکی افراد در راستای جمع‌آوری پول برای انجام امور خیر در سطح شهر که در نهایت درصد پایینی از آن را به دست نیازمندان واقعی می‌رسانند دور از شان انسانی و اجتماعی مردم ایران اسلامی است و مردم نیز بهتر است با بررسی و رسیدن به آگاهی و دانش کافی در ارتباط با فعالیت موسسات خیریه به جمع آن‌ها پیوسته و در این حرکت انسانی که در دین ما نیز بسیار به آن سفارش شده سهیم باشند.

  عطیه پژم

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3