کد خبر : 479

گفت‌وگوی «شهرامید» با علی معقولی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره مجموعه ایناب

علی معقولی: به اعتقاد من تولید یک کار مقدس است که باعث می‌شود محصولی خلق شود و برای تعدادی اشتغال ایجاد شود.

برای کارآفرینی فقط داشتن ایده مهم نیست. کارآفرینان موفق کسانی هستند که برای ایده‌هایشان راهکارهای اجرایی خلاقانه‌ای را می‌یابند. راهکارهای خلاقانه‌ای که باعث ماندگاری و پیشرفت آن‌ها در بازار می‌شود.

علی معقولی از جمله کارآفرینانی است که به اتفاق دو بردار‌ش  ایده‌ کسب‌وکارشان را به‌خوبی به مرحله اجرا رسانده و در بازار حوزه فعالیت خود تبدیل به یکی از نام‌های آشنا شده‌اند. مجموعه ایناب که  علی معقولی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره آن است در زمینه اجرای  نماهای نوین ساختمانی فعالیت می‌کند. این کارآفرین موفق در گفت‌وگو با «شهر امید» به سؤالات مختلفی در زمینه حوزه فعالیتش پاسخ داده که در ادامه می‌خوانید.  

درباره حوزه کارآفرینی خود بفرمائید و بگوید در این حوزه چه خدمت یا محصولی را ارائه می‌دهید ؟

پس از اینکه موفق نشدم در شرکتی استخدام شوم با برادرم که او هم بیکار بود تصمیم گرفتیم خودمان در کنار هم کسب‌وکاری را شروع کنیم. خوشبختانه یا متاسفانه هیچ‌گونه سرمایه‌ای برای شروع کار نداشتیم. به همین دلیل مجبور شدیم از کارگری ساختمان شروع کنیم. پس از مدت کوتاهی تصمیم گرفتیم نصب ورق‌های کامپوزیت نما را که کار در ارتفاع و نسبتا خطرناک است، یاد بگیریم و در آن بخش مشغول شویم.

تلاش زیاد، علاقه شدید و اتحاد ما باعث شد خیلی سریع نصب نمای کامپوزیت را یاد بگیریم و استادکار شویم. پس از مدت کوتاهی موفق شدیم از یک شرکت معتبر و بزرگ به‌صورت پیمانکاری پروژه بگیریم. با اجرای به‌موقع، سریع و با کیفیت توانستیم اعتماد شرکت را جلب کنیم و همزمان اجرای چند پروژه را انجام دهیم. سال 88 خودمان شرکت ثبت کردیم و با جذب نیروهای متخصص در زمینه اجرای  نماهای نوین ساختمانی شروع به فعالیت کردیم.

به لطف خدا و تلاش همکارانم تاکنون بیش از 10000  متر مربع را در قالب بیش از 1000پروژه با موفقیت به پایان رسانده‌ایم. هم اکنون نیز یکی از خدمات مجموعه ما نماسازی ساختمان در سراسر کشور است. از سال 89 تصمیم گرفتیم محصولی کاملا ایرانی با مزیت‌های فراوان را برای نمای ساختمان خودمان تولید کنیم. ابتدا از یک کارگاه استیجاری 100 متری در یک روستای نزدیک نیشابور با کمترین امکانات شروع کردیم که در سال تولید ملی موفق شدیم کارخانه تولید سنگ‌های پلیمری را با ظرفیت 23000 تن در سال راه‌اندازی کنیم.

اکنون ما یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سنگ‌های پلیمری در کشور هستیم. محصولات ما شامل سنگ‌های آنتیک، سنگ‌های نمای ساختمان، دیوارپوش‌های سه بعدی، سنگ‌فرش‌های بسیار مقاوم، سنگ‌های نقش برجسته و المان‌های شهری است.

چرا به سراغ این حوزه کارآفرینی رفتید؟

به اعتقاد من تولید یک کار مقدس است که باعث می‌شود محصولی خلق شود و در کنار آن یکی از نیازهای مخلوقات خدا رفع و برای تعدادی اشتغال ایجاد شود. ما چون در کار نما بودیم تصمیم گرفتیم در راستای مشکلاتی که در این زمینه مشاهده کردیم محصولی تولید کنیم که مزیت‌های بیشتری نسبت به محصولات موجود داشته باشد. چون برای استخراج سنگ طبیعی هم به محیط‌زیست آسیب می‌رسد و هم انرژی‌های فراوانی جهت استخراج حمل و فراوری آن صرف می‌شود تا آماده استفاده شود و در نهایت هم با وزن زیاد ساختمان را نیز سنگین می‌کند، درصورتی‌که محصولات ما با صرف انرژی بسیار پایین مواد اولیه موجود در طبیعت، تولید شده و کیفیت بسیار بالایی نیز دارد.

در راستای کارآفرینی‌تان برای چند نفر اشغال‌زایی کرده‌اید و بیشتر هدفتان اشتغال‌زایی برای چه گروهی از افراد بوده است؟

هم اکنون حدود 70 نفر به‌صورت مستقیم و حدود 300 نفر به‌صورت غیر مستقیم در مجموعه ما مشغول به کار هستند. هدف ما این است که برای افراد کم‌بضاعت شغل ایجاد کنیم و جوانانی را که تازه فارغ‌التحصیل شده‌اند و سابقه کاری ندارند تبدیل به افرادی توانمند کنیم. به همین دلایل هم کارخانه را در منطقه محروم احداث کردیم و فرهنگی در مجموعه ما حاکم است که افراد باتجربه تمام دانش و اطلاعات خود را به افرادی که تازه‌ وارد مجموعه ما می‌شوند انتقال می‌دهند و خودمان هم کمک می‌کنیم تا به افرادی توانمند تبدیل شوند که خودشان بتوانند مستقل کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنند. این اتفاق بارها افتاده و خیلی از همکاران سابقم هم اکنون کسب‌وکارهای موفقی را مدیریت می‌کنند.

در حوزه کارآفرینی با چه مشکلاتی روبه‌رو هستید و چه پیشنهادی را برای بهبود وضعیت می‌دهید ؟

مشکلات ما به دو بخش تقسیم می‌شود. بخشی از مشکلات مربوط به خودمان و زیرمجموعه‌های ما می‌شود که با توانمندسازی آن‌ها را برطرف می‌کنیم. بخش مهم‌تر قوانین و اشکالات سیستم است که به جای تشویق مردم به کار و تلاش و صداقت، ‌آن‌ها را به کار نکردن، کسب پول مفت، کلاهبرداری، تقلب و... ترغیب می‌کند. برای مثال: ما اسفند ماه 93، برای ثبت علامت تجاری اقدام کردیم که به‌صورت قانونی در این کشور فعالیت کنیم، بعد حدود 11 ماه اعلام کردند علامت شما ثبت نمی‌شود و اکنون حدود  18 ماه با از دست دادن زمان و پول هنوز موفق نشده‌ایم علامت تجاری خود را ثبت کنیم و هیچ‌گونه راه ارتباطی نیز با سازمان مربوطه وجود ندارد و به جاهای مختلف نیز شکایت کرده‌ایم. حتی شبکه یک برنامه زنده پایش مشکل ما را مطرح کرد که باز هم نتیجه‌بخش نبوده است. مجموعه ما کاملا قانونی کار می‌کند و به حقوق مشتری احترام می‌گذاریم. حقوق پرسنل را قانونی پرداخت می‌کنیم و بیمه آن‌ها را پرداخت و محصولات استاندارد و با کیفیت ارائه می‌کنیم. حق و حقوق تامین‌کنندگان را پرداخت می‌کنیم و 9 درصد ارزش افزوده و سایر مالیات‌ها و حق بیمه تامین اجتماعی را نیز پرداخت می‌کنیم.

درباره دستاوردهای کارتان توضیح دهید؟

ما در سال 88 سه برادر بدون سرمایه شروع کردیم و اکنون برای حدود 300 نفر به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد کرده‌ایم. حدود 100000 متر مربع در قالب 1000 پروژه در کشور اجرای نمای ساختمان داشته‌ایم. اخیرا با ارائه یک محصول جدید فناورانه عضو پارک علم و فناوری نیشابور شده‌ایم و در حال تجاری‌سازی این محصول هستیم. در چند سال اخیر که در کشور ما رکود حاکم بوده است ما در حال توسعه هستیم.

آیا از دوران کودکی و نوجوانی حس کارآفرین شدن در شما وجود داشت و تمایل داشتید که کارآفرین شوید؟

بله، من از دوران نوجوانی علاقه زیادی به تولید و اختراع داشتم و ایده‌های زیادی در ذهنم بود که به تولید برسانم، ولی برای تولید حتی یک نمونه از محصولاتی که در ذهنم بود، پول کافی نداشتم. به همین دلیل تصمیم گرفتم ابتدا شغلی را انتخاب کنم که به سرمایه نیاز نداشته باشد و سپس از درآمد آن بتوانم به تولید برسم.

نرگس فرجی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3