کد خبر : 480

گفت‌وگوی «شهرامید» با قاسم یکله مدیر باشگاه علم و کتاب

در نظر داریم با امانت گرفتن کمک‌های شما و رساندن آن به دانش‌آموزان مستعد نیازمند، برای شکوفایی در رشته‌های علمی گوناگون، گام برداریم.

 

به‌تازگی کمپینی در فضای اینترنت با عنوان «عهد امانت» شکل گرفته که قرار است به دانش‌آموزان محروم اما مستعد علمی خدمات آموزشی ارائه کند. این کمپین با شعار «یک دنیای جدید به دانش‌آموزان ایران هدیه کنیم» به‌سرعت در فضای مجازی در حال گسترش و عضوگیری است.

عهد امانت نام یک پویش علمی و آموزشی است که توسط باشگاه علم و کتاب و برای کمک به دانش‌آموزان نیازمند و با استعداد راه‌اندازی شده است. قرار است در این باشگاه کتاب‌های علمی ارزشمند و با محتواهای علمی جدید تهیه شوند و به رایگان و به امانت برای دانش‌آموزان مستعد علمی و نیازمند ارسال شود. دانش‌آموزان نیازمند می‌توانند از دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های علمی که در این باشگاه برگزار می‌شود به رایگان استفاده کنند. همه هزینه‌های این کار خداپسندانه از طریق نیکوکاران در فضای اینترنت تأمین خواهد شد. کسانی که قصد حمایت از این طرح علمی را دارند می‌توانند به سایت فاندوران به نشانی:

http://fundorun.com/campaign/pishro/378 مراجعه و با انتخاب مبلغ حمایتی به‌راحتی به باشگاه ‌علم ‌و‌ کتاب کمک کنند. نیکوکاران همچنین می‌توانند از طریق تلفن همراه و ارسال کد *720*20# از کمپین حمایت مالی کنند.

هدف ما ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان است

قاسم یکله مدیر این پروژه و باشگاه علم کتاب درباره بازتاب این پروژه می‌گوید: «تاکنون با حمایت موسسات و نهادهای مختلف علمی و حمایت‌های مردمی که به‌صورت اینترنتی انجام شده بیش از 30 میلیون تومان کمک جمع‌آوری شده است. هدف ما ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان است، متاسفانه نهادهای آموزشی و به‌ویژه آموزش و پرورش آنطور که باید و شاید نتوانسته‌اند در این مسیر موفق باشند و طبق آخرین آمار دانش‌آموزان ایرانی از میان 76 کشور آسیایی رتبه 51 را از نظر جایگاه علمی در اختیار دارند. بنابراین ما با در اختیار گذاشتن کتاب‌های خاص علمی سعی داریم تا دانش‌آموزان را از منظر علمی و فناوری ارتقا دهیم. باشگاه علم و کتاب، پایگاهی است در راستای حمایت علمی و آموزشی از دانش‌آموزان مستعد و علاقه‌مند به حوزه‌های علوم و فناوری‌های روز دنیا.

در نظر داریم با امانت گرفتن کمک‌های شما و رساندن آن به دانش‌آموزان مستعد نیازمند، در جهت محرومیت‌زدایی محتوای علمی و آموزشی و نیز حمایت از دانش‌آموزان برای شکوفایی در رشته‌های علمی گوناگون امروز، گام برداریم. ما برآنیم تا پایگاهی از کتب ارزشمند علمی در حوزه‌های نوین دانش روز دنیا ایجاد کنیم و به دانش‌آموزان امانت دهیم.‌»

باشگاه علم و کتاب چگونه شکل گرفت؟

هم‌اینک در ایران عزیزمان جمعیت جوان و مستعدی داریم که به دلیل فقر و مشکلات مالی، از دسترسی به فرصت‌های برابر تحصیلی، برخورداری از کتاب‌ها و مطالب آموزشی و علمی روز دنیا و حتی شرکت در جشنواره‌ها و مسابقات المپیادی و علمی محروم هستند.

«مؤسسه بانیان اندیشه پیشرو» در طی سال‌های گذشته طرح‌ها و کمپین‌های حمایتی و آموزشی خیریه مختلفی را مخصوصاً با محوریت دانش‌آموزان نیازمند برگزار کرده است. باشگاه علم و کتاب نیز در راستای تداوم این اقدامات خیرخواهانه و کمک به دانش‌آموزان مستعد و نیازمند کشور شکل گرفته است.

«ما معتقدیم که امکان دسترسی به محتوای علمی جدید باید برای همه دانش‌آموزان ایرانی فراهم باشد چراکه آن‌ها سرمایه‌های اصلی و ارزشمند برای توسعه این سرزمین هستند. هیچ دانش‌آموزی نباید به دلیل فقر و نبود امکانات لازم، از فرصت‌های دستیابی به پیشرفت علمی و تحصیلی باز بماند. چراکه ارتقای علمی کشورمان، در گرو دسترسی تمام دانش‌آموزان به دانش و فناوری‌های روز دنیا است.»

در باشگاه علم و کتاب چه اتفاقی می‌افتد؟

گام اول تهیه کتب‌ در حوزه‌ علم و فناوری با استفاده از کمک‌های مردمی است. گام دوم عضویت دانش‌آموزان مستعد و نیازمند در وبسایت باشگاه است. گام سوم انتخاب و درخواست کتاب‌های مورد نیاز از سوی دانش‌آموزان است و سرانجام ارسال رایگان و امانت کتاب برای دانش‌آموزان در دستور کار قرار می‌گیرد.

سوابق نیکوکارانه

بسیاری از موسسات خیریه در زمینه تامین جهیزیه، زنان بی‌سرپرست و ... فعال هستند، اما به‌ندرت کمپین یا موسسه‌ای با هدف ارتقای سطح علمی در حوزه اهداف نیکوکارانه شکل می‌گیرد. به نظر می‌رسد که این کمپین هم در شکل ارائه که جذب منابع مالی از طریق اینترنت است و هم در انتخاب موضوع بسیار مدرن و پیشرو عمل کرده است. قاسم یکله مدیر باشگاه علم و کتاب در این باره می‌گوید: «همه همکاران موسسه خود از بچه‌های مستعد علمی هستند که سال‌هاست در این زمینه‌ها فعال هستند و دغدغه کارهای علمی دارند. ایده شکل‌گیری باشگاه علم و کتاب از دل ایده‌های نیکوکاری و با هدف‌های نیکوکاری متولد شد. هرچند افراد عادی نیز می‌توانند با پرداخت هزینه از خدمات علمی این باشگاه استفاده کنند.»

اما «مؤسسه پیشرو» سابقه روشن و مثبتی در زمینه فعالیت‌های خیریه دارد. از جمله فعالیت‌های گذشته‌ مؤسسه‌ پیشرو که همچنان فعال هستند و مورد استقبال بسیاری از نیکوکاران، علاقه‌مندان و دانش‌آموزان قرار گرفتند، می‌توان به  طرح‌های خیریه، علمی و آموزشی شامل طرح ملی مهر کتاب، مسابقه سراسری کتابخوانی 1000 کلمه (1000kalameh.ir) ساخت کلاس درس در روستای محروم گول مرزنگ، شهرستان بوکان،-  تحت پوشش قرار دادن 250 دانش‌آموز مستعد و نیازمند در سراسر کشور، برگزاری همایش‌های آموزشی رایگان، کارگاه‌های مختلف آموزشی برای دانش‌آموزان مستعد و نیازمند و اردوهای گردشگری آموزشی برای دانش‌آموزان مستعد و نیازمند اشاره کرد.

طرح کیف قصه: راهی است که شوق به خواندن و سهیم شدن داستان‌ها را در خانواده‌ها برمی‌انگیزد

کیف قصه، یک کیف بزرگ پارچه‌ای است که یک کتاب داستان کودکان، اسباب‌بازی‌های نرم از شخصیت‌های داستان کتاب، همراه با ابزارها و راهنمایی‌هایی برای آسان و لذت‌بخش کردن کتابخوانی با کودکان در آن قرار گرفته است.

محتوای کیف طوری طراحی و تهیه شده که پدر و مادرهایی با کمترین تجربه و علاقه شخصی به خواندن را به کتاب خواندن برای فرزندانشان تشویق کند.

طرح کیف قصه (Storysacks) را بنیاد سوادآموزی ملی انگلستان (National Literacy Trust) اجرا می‌کند. این بنیاد برای پدر و مادرها یک کارگاه آموزشی هم برگزار می‌کند تا یاد بگیرند چطور می‌توانند از این بسته‌ها استفاده کنند. در این کارگاه روش‌های قصه‌گویی و بلندخوانی هم به پدر و مادرها آموزش داده می‌شود.

فرهاد سامانی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3