کد خبر : 481

هفته نامه "شهر امید" در بیست و هفتمین شماره خود نوشت:

زهرا یاوری مدیر موسسه «روشنای امید»: وقتی ما به جوانی می‌گوییم حامی او هستیم موسسه برای او مثل خانه‌اش می‌شود.

 بخشی از صحبت‌های «زهرا یاوری»، مدیرعامل موسسه «روشنای امید» بود، موسسه‌ای که از بچه‌های بالای 18 سال مستقل شده از بهزیستی حمایت می‌کند.

 فعالیت‌های روشنای امید بیشتر روی چه موضوعی متمرکز است؟

گروه هدف این موسسه بچه‌هایی هستند که وارد سن 18 سال شده‌اند و باید از بهزیستی خارج و مستقل شوند.  بعد از ورود این بچه‌ها به 18 سالگی، دیگر بودجه‌ای برای نگهداری آن‌ها در بهزیستی تعریف نشده است و باید از مرکزی که در آن زندگی می‌کنند جدا شده و مستقل شوند.

اینجا تازه شروع کار ماست. حدود دو سال و نیم است که در این مرکز شروع به کار کرده‌ایم و به‌صورت اختصاصی در زمینه رسیدگی به مسائل و مشکلات پیش‌روی بچه‌های مستقل جداشده از بهزیستی فعالیت می‌کنیم. در واقع تا جای ممکن در بخش‌هایی چون تامین مسکن، اشتغال و کارآفرینی، سلامت و درمان و ازدواج با آن‌ها همراه هستیم.

 

آیا بهزیستی بعد از ترخیص بچه‌ها کمک‌هزینه مالی‌ای را هم برای آن‌ها در نظر می‌گیرد؟

بله، بهزیستی متناسب با سال ترخیص مبلغی را برای بچه‌ها در نظر می‌گیرد و زمان ترخیص مبلغ را به آن‌ها پرداخت می‌کند. هزینه‌ای که برای امسال در نظر گرفته شده است 17 میلیون تومان است. بر اساس این مبلغ بچه‌ها باید مسکن، کار و وسایل اولیه زندگی خود را تامین کنند.

ما در روشنای امید سعی کرده‌ایم تا فازهای مختلف زندگی این بچه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

در مرحله اول با یک کلینیک مددکاری تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم تا از محل سکونت هر یک از بچه‌ها بازدید کنند و فرمی از نظر شرایط مسکن، تحصیلات، استعدادها و مهارت‌هایشان تهیه شود تا بر اساس آن برنامه‌ریزی‌های بعدی برای هر فرزند صورت بگیرد.

مهم‌ترین مشکلی که بچه‌ها بعد از خروج از بهزیستی دارند چیست؟ شما برای این بچه‌ها چه کاری انجام می‌دهید؟

تامین مسکن امن برای فرزندان ترخیص شده از سازمان بهزیستی، در صدر نیازهای آنان قرار دارد. تجربه و بودجه کم، مهم‌ترین مسئله این جوانان برای انتخاب و تامین مسکن مناسب است. این حمایت‌ها بعد از بازدید از مسکن فعلی‌شان و در صورت نامناسب بودن آن، حضور مددکار روشنای امید در کنار فرزندان برای انتخاب محله و ساختمان مناسب و تامین بخشی از مبلغ رهن و اجاره‌بها انجام می‌شود. همچنین در زمینه آموزش و توانمندسازی این فرزندان برنامه‌هایی برای ادامه تحصیل پرداخت کمک‌هزینه تحصیلات تکمیلی این فرزندان انجام شده است و همچنین برای آن‌ها بیمه سلامت دریافت کرده‌ایم.

بچه‌هایی که در بهزیستی  بزرگ می‌شوند در باور عموم مردم با دیگر بچه‌ها فرق دارند، این باور صحیح است؟ آیا آن‌ها نسبت به بچه‌های دیگر بیشتر در معرض آسیب هستند؟

این بچه‌ها بزهکار نیستند بلکه روحیات آن‌ها حساس‌تر است و نمی‌توان انکار کرد که به بعضی از آن‌ها در تعدادی از مراکز نگهداری و حتی پس از ورود به جامعه آسیب‌های جدی وارد شده است. طبق قوانین بهزیستی باید تا دو سال بعد از ترخیص بچه‌ها، نظارت‌هایی بر زندگی آن‌ها انجام شود که متاسفانه به علت فقدان نیرو، این نظارت از طرف بهزیستی انجام نمی‌شود و این بچه‌ها بدون هیچ حامی و راهنمایی گاهی خودشان مشاور همدیگر می‌شوند و آن‌ها را دچار مشکل  می‌کند.

پای صحبت‌هایشان که بنشینید می‌گویند بعد از ترخیص قسمتی از پولشان را برای رویاهایی که همیشه در سر داشته‌اند، خرج کرده‌اند. در نهایت هم پول زیادی برایشان نمانده و مجبور شده‌اند جایی را در مناطق آسیب‌پذیر و با هزینه کم برای سکونت اجاره کنند. به همین جهت یکی از مهم‌ترین آسیب‌هایی که به آن دچار می‌شوند اعتیاد است.

بر اساس آخرین آمار، سالیانه چند فرزند از  بهزیستی ترخیص می‌شوند؟

بر اساس آخرین آمار در سراسر کشور سالانه چیزی حدود 2هزار 500 فرزند از بهزیستی مستقل می‌شوند.

چرا بین فعالیت‌های خیرخواهانه حمایت از این بچه‌ها را انتخاب کردید؟

در شروع کار ما به موسسات زیادی مراجعه کردیم، از جمله کمپ‌های ترک اعتیاد زنان، خیریه‌هایی که حامی زنان بی‌سرپرست بودند و متوجه شدیم خیرین در این زمینه بسیار خوب عمل کرده‌اند.

از ابتدای راه می‌دانستیم که فعالیت سختی را شروع می‌کنیم چون هیچ موسسه دیگری در این زمینه فعالیت نمی‌کند. وقتی ما به جوانی می‌گوییم حامی او هستیم موسسه برای او مثل خانه‌اش می‌شود و تمام مسائل و مشکلاتش، خوشی‌ها و غصه‌هایش را با ما تقسیم می‌کند. درست مثل یک خانواده چند نفره که زندگی هر کدام از آن‌ها فراز و نشیب‌های خاص خودش را دارد ما هم اینجا در کنار بچه‌ها مثل یک خانواده هستیم.

 

خانه‌هایی که در  اختیار  بچه‌ها می‌گذارید به چه صورت است و تا چه زمانی  از  خانه‌های حمایتی  شما استفاده می‌کنند؟

این خانه‌ها را ما توسط خیرین مسکن‌ساز و کمک‌های خود موسسه تهیه می‌کنیم. در واقع مبلغ 5 میلیون تومان را خیرین و 2میلیون و پانصد هزار تومان را خیریه به پول اصلی که هر فرزند دارد اضافه می‌کند. برای اینکه اصل پول از بین نرود خانه‌ها را برایشان رهن می‌کنیم اما به آن‌ها اعلام می‌کنیم که این پول وامی است که به آن‌ها داده شده و باید کار کنند تا در واقع سهمی که خیریه به آن‌ها داده است را با برگرداندن پول مال خودشان کنند تا برای سال دیگر بتوانند مجددا رهن خانه را تمدید کنند.

نحوه کمک‌رسانی به خیریه روشنای  امید چگونه است؟

نزدیک‌ترین شیوه‌ همراهی با ما، داوطلب شدن در انجام فعالیت‌های روزمره است. فعالیت‌هایی که بیش از هر چیز نیازمند وقت، انرژی و دلسوزی افراد مهربان و باانگیزه است. حتی یک ساعت همراهی در هفته، برای ما بسیار ارزشمند است. همچنین کمک‌های مالی خیرین گره‌های بزرگی را از مسائل جوانان تحت سرپرستی این مجموعه باز می‌کند. خیرین می‌توانند با حمایت مداوم مالی یک یا چند نفر به‌صورت ماهیانه، هزینه‌های آن‌ها را پوشش دهند و فرزند خوانده‌ای در این مرکز داشته باشند. حامیان موسسه می‌توانند با مراجعه به سایت Roshanayeomid.ir به دو روش داوطلبانه و نقدی به موسسه کمک کنند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3