کد خبر : 482

هفته نامه "شهر امید" در بیست و هفتمین شماره خود نوشت:

ثبت یک سوم اموال سرپرست به نام فرزند از مهمترین شرایط فرزندخواندگی از سوی سازمان بهزیستی می باشد.

زن و شوهر داوطلب فرزندخواندگی باید پس از احراز صلاحیت‌های موجود از سوی سازمان بهزیستی در نوبت انتظار قرار گرفته و پس از انتخاب و دریافت فرزند مورد نظر خود حداقل یک سوم اموال و دارایی‌شان را در مراجع قضایی و دفترخانه‌ها به نام فرزند ثبت کنند.

فرزندخواندگی عبارت است از اعطای سرپرستی کودکان بدون سرپرست تحت سرپرستی سازمان بهزیستی به خانواده‌های متقاضی که واجد شرایط قانون جاری حمایت از کودکان بی‌سرپرست باشند.

کودکانی به فرزندی سپرده خواهند شد که والدین یا جد پدری آن‌ها، شناخته شده نباشد. از طرف دیگر این کودکان باید تحت سرپرستی سازمان بهزیستی قرار گرفته باشند، به عبارتی قبل از سپردن کودکان به فرزندی این کودکان باید از طریق مراجع قضایی در اختیار سازمان بهزیستی قرار گیرند و مهم‌تر اینکه این کودکان باید به خانواده‌هایی سپرده شوند که قانون تعیین کرده است.

امور مربوط به فرزندخواندگی در هر استان فقط از طریق کمیته ستادی استان و توسط کمیته شبه‌خانواده استان انجام خواهد گرفت. اعضای این کمیته شامل مدیرکل بهزیستی استان، معاون امور اجتماعی، کارشناس شبه‌خانواده استان، کارشناس فرزندخواندگی، مددکار و کارشناس حقوقی استان است.

کودکانی را می‌توان به‌عنوان فرزندخوانده انتخاب کرد که تمام تلاش‌ها و کوشش‌های حرفه‌ای جهت شناسایی والدین و بازگشت کودک به خانواده مؤثر واقع نشده باشد.

بر همین اساس افرادی که قادر به پذیرش این کودکان نیستند و مایلند در این امر شریک باشند می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به حساب ویژه مشارکت‌های مردمی به شماره 90190 جام، نزد بانک ملت، شعبه دکتر قریب (قابل پرداخت در تمامی شعب بانک ملت) واریز کنند.

همچنین شماره حساب 270007بانک ملت شعبه قریب، به‌عنوان حساب ارزی سازمان، آماده دریافت هدایا، نذورات و کمک‌های عزیزان مقیم خارج از کشور است.

شرایط پذیرش فرزندخوانده:

زن و شوهر داوطلب سرپرستی، ایرانی و مقیم ایران باشند.

پنج سال تمام از تاریخ ازدواج آن‌ها گذشته و از این ازدواج صاحب فرزند نشده باشند.

سن یکی از زوجین حداقل سی سال باشد.

زوجین دارای محکومیت جزائی مؤثر به‌علت ارتکاب جرائم عمدی و مهجور نباشند.

زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند.

زوجین یا یکی از آن‌ها دارای تمکن مالی باشند.

زوجین مبتلا به بیماری صعب‌العلاج نباشند.

زوجین معتاد به مواد الکلی یا مواد مخدر و سایر اعتیادهای مضر نباشند.

هرگاه زوجین به دلایل پزشکی نتوانند صاحب فرزند شوند، معافیت از شرایط 2 و 3 به عهده دادگاه است.

مشاوره قبل از فرزندپذیری از موارد مهمی است که زوجین قبل از تشکیل کمیته فرزندخواندگی باید در آن شرکت کنند و نتیجه جلسات در پرونده درج شود.

طرح پرونده در کمیته فرزندخواندگی

چنانچه تصمیم کمیته مبنی بر پذیرش متقاضیان باشد در لیست نوبت قرار می‌گیرند و در صورت فرارسیدن نوبت جهت انتخاب فرزند به شیرخوارگاه معرفی می‌شوند. در صورت انتخاب فرزند، والدین متقاضی توسط بهزیستی استان به دادگاه صالحه جهت صدور قرار دوره آزمایشی «حکم سرپرستی موقت» معرفی خواهند شد.

پس از صدور حکم سرپرستی، کودک انتخابی طی صورت‌جلسه‌ای به والدین تحویل خواهد شد و مراتب به دادگاه مربوطه اعلام می‌شود. طی دوره آزمایشی 6 ماهه، باید حداقل سه بازدید از طرف مددکاران اجتماعی از خانواده فرزندپذیر به عمل آید. در صورت تائید وضعیت مراقبت از فرزند و توانایی خانواده و حفظ منافع فرزند، گزارش نهایی تهیه و برای صدور حکم قطعی سرپرستی به دادگاه ذی‌ربط داده می‌شود.

بعد از طی دوره شش ماهه آزمایشی و صدور حکم قطعی در مورد اخذ شناسنامه کودک با مشخصات والدین قانونی اقدام خواهد شد. به‌منظور حفظ منافع فرزند، تامین آتیه وی و جبران عدم برخورداری فرزند از ارثیه والدین حقوقی، صلح یک سوم اموال والدین به فرزندخوانده از طریق دفترخانه‌های رسمی و حتی مراجع قضایی انجام می‌پذیرد.

افتتاح حساب پس‌انداز، بیمه آتیه یا روش‌های اطمینان‌بخش دیگر نیز می‌توانند از راهکارهایی باشند که به موازات صلح اموال انجام گیرد.

حکم سرپرستی در صورت تشخیص سازمان بهزیستی مبنی بر آسیب‌پذیری کودک و عدم شایستگی والدین قانونی یا مراجعه والدین حقیقی کودک با هماهنگی دادگاه قابل فسخ است.

شرایط اعطای فرزند به دختران مجرد

حق سرپرستی زنان و دختران مجرد بالای 30 سال، پیش از این در قانون وجود نداشته و در قانون سال 1392 تصویب شد. بر اساس قانون جدید دختران مجرد نیز می‌توانند سرپرستی کودکان مونث را به عهده بگیرند، زیرا مسئولان سازمان بهزیستی بر این باورند که داشتن یک خانواده تک سرپرست بهتر از نگهداری کودکان در مراکز شبه‌خانواده است، اما هر دختر و زن مجردی نمی‌تواند کودکی را به فرزندخواندگی بگیرد، برای نمونه چنین شخصی باید دست‌کم 30 سال داشته، از موقعیت اجتماعی و فرهنگی مناسبی برخوردار بوده و به اصول و ارزش‌های کشور پایبند باشد. افزون بر این دختران مجردی می‌توانند سرپرستی کودکی را به عهده بگیرند که شرایط ازدواج برای آن‌ها بعید، سن ازدواجشان گذشته یا سن باروری آن‌ها سپری شده باشد.

نحوه صدور شناسنامه برای کودکانی که سرپرست آن‌ها دختر مجرد است

در گذشته چنانچه خانواده‌ای متقاضی سرپرستی کودکی بودند به دادگاه مراجعه کرده و سپس به بهزیستی ارجاع داده می‌شدند اما در حال حاضر متقاضیان سرپرستی باید ابتدا به بهزیستی مراجعه کرده و بعد از تأیید بهزیستی به دادگاه صالحه برای تأیید صلاحیت‌های قانونی چون عدم سوءسابقه، مسائل هویتی، ‌اسناد ازدواج، امور پزشکی قانونی و... مراجعه کنند.

به‌منظور رعایت احوال شخصی کودک و فرد یا زوجین سرپرست، مفاد حکم سرپرستی تنها در اسناد مسکوت و محرمانه اداره ثبت‌احوال، ثبت و ضبط خواهد شد.

همچنین اداره ثبت‌احوال مکلف است پس از ابلاغ حکم قطعی سرپرستی توسط دادگاه، با اعلام و حضور زوجین یا زنان سرپرست نسبت به اجرای حکم و صدور شناسنامه برای نوجوانان تحت سرپرستی با مشخصات زوجین سرپرست یا سرپرست منحصر (دختر یا زن سرپرست بالای 30 سال) با درج توضیحات لازم اقدام و انتخاب نام نیز توسط سرپرست صورت خواهد گرفت.

در ارتباط با نحوه ثبت ‌نام «پدر» درصورتی‌که سرپرست وی دختر یا زن مجرد باشد نیز، در چنین شرایطی شناسنامه فرد تحت سرپرستی با مشخصات کامل شناسنامه‌ای سرپرست و نام کوچک پدر فرضی به پیشنهاد سرپرست صادر خواهد شد.

همچنین در خصوص آن دسته از فرزندخواندگانی که پس از مدتی پدر و مادر واقعی‌شان مشخص می‌شوند نیز در این شرایط، مفاد حکم قطعی دادگاه، در شناسنامه فرد تحت سرپرستی درج خواهد شد.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3