کد خبر : 484

هفته نامه "شهر امید" در بیست و هفتمین شماره خود نوشت:

استادیومی که برخی مسابقات المپیک آتن در آن برگزار می‌شد اکنون به خانه پناهجویان تبدیل شده است.

بخش سرپوشیده مجموعه ورزشی الینیکوی آتن با گنجایش 15هزار تماشاگر، میزبان تعدادی از مسابقات مهم بازی‌های المپیک 2004 آتن از جمله بازی فینال بسکتبال المپیک میان کرواسی و آلمان دو غول آن زمان بود. حالا 12 سال از آن زمان می‌گذرد و مجموعه شهرک المپیک 2004 آتن، از جمله ترمینال‌های هوایی این مجموعه، تبدیل به مسافرخانه یا بهتر بگوییم کمپ پناهجویان شده است. حدود سه هزار پناهجو در استادیوم بیس‌بال، زمین هاکی، کانال قایقرانی این مجموعه که کاملا خشک شده است و در پارکینگ بزرگ این مجموعه مستقر هستند. در داخل پارکینگ شهرک المپیک، یک مرکز پزشکی دایر شده که به پناهجویان خدمت‌رسانی می‌کند.

ترمینال هوایی که روزگاری سالانه پذیرای 11 میلیون مسافر بود حالا شرایط متفاوتی را تجربه می‌کند. حالا میزبان پناهجویانی است که در شرایط آب و هوایی نامساعد، بدون وجود دستگاه‌های تهویه هوا یا حتی امکانات سلامتی و رفاهی مناسب به زندگی می‌پردازند. در مجموع تنها 8 دوش برای حمام کردن هزار نفر وجود دارد. البته شرایط زندگی در استادیوم‌ها و زمین‌های مسابقات بهتر است. ولی طبق گفته‌ها زندگی در ترمینال هوایی تقریباً غیرقابل تحمل است.

در بخش‌هایی از زمین چمن نیروهای داوطلب سازمان ACNUR مغازه‌هایی را برای این پناهجویان دایر کرده‌اند. در طول روز خیلی از این پناهجویان از طریق دریا به دنبال سرنوشتی متفاوت می‌روند.

توزیع 250 تن وسایل

اما شهرک ورزشی المپیک آتن دیگر هیچ شباهتی به شهرک ورزشی ندارد. در سالن‌هایی که روزی مسابقات شمشیربازی برگزار می‌شد یا در سالن‌های فرودگاه، نیروهای داوطلب، کمک‌های دریافتی را قرار داده و بین پناهجویان توزیع می‌کنند. در حقیقت در این سالن‌ها بازارهای خیریه به راه است. علاوه بر مواد مورد نیاز اولیه مثل آب و غذا، لباس، کتاب، اسباب‌بازی و ابزارهای موردنیاز برای تأمین زندگی راحت‌تر برای کودکان مهاجران افغان، سوری و عراقی بین آن‌ها توزیع می‌شود.

شرایط زندگی در مجموعه ورزشی الینیکو سخت است ولی دست‌کم در این مجموعه، سه وعده غذایی به هر نفر داده می‌شود. نیروهای داوطلب در نقاط مختلفی در شهر آتن به توزیع مواد مورد نیاز پناهجویان می‌پردازند و حدود 250 تن وسایل و مواد را توزیع می‌کنند. یکی از مراکز اصلی این کار مجموعه ورزشی الینیکو است.

در آن سال دولت یونان 15 هزار میلیون دلار برای برگزاری بازی‌های المپیک 2004 آتن هزینه کرد. طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار بود تا یونانی‌ها بعد از اتمام این تورنمنت 100 میلیون دلار برای بازسازی و مراقبت از این مجموعه ورزشی هزینه کنند اما بحران اقتصادی در یونان، این پروسه را متوقف کرد.

سازمان‌های خیریه توانستند تا اجازه‌های لازم برای بهره‌گیری از این مجموعه ورزشی برای ساماندهی این پناهجویان را به دست بیاورند. بیش از 52 هزار پناهجو در یونان زندگی می‌کنند که 40 درصد از آن‌ها زیر سن قانونی هستند، 22 درصد زن و 38 درصد مرد هستند که این افراد در مجموعه‌ها و پناهگاه‌های مختلف مستقر می‌شوند که مجموعه ورزشی الینیکو که 30 کیلومتر با آتن فاصله دارد، یکی از این مکان‌هاست. این در حالی است که شاید تا پیش از این کسی تصور نمی‌کرد که این شهرک ورزشی تبدیل به چنین جایگاهی شود. سران یونان تصمیم داشتند تا در ماه جولای این مجموعه را ببندند. سپس این تصمیم به ماه سپتامبر موکول شد و هنوز هم این مجموعه با سه هزار سکنه به فعالیت ادامه می‌دهد. در زمان تصمیم‌گیری در این رابطه مسئولان یونان فکر می‌کردند که پناهجویان در طول شش ماه این مجموعه را ترک خواهند کرد و در مراکز دیگری مستقر خواهند شد. در این میان دولت یونان تنها توانسته 500 نفر از این پناهجویان را به کشورهای اتحادیه اروپا بفرستد و از همین‌رو حجم مهاجرانی که در این کشور باقی مانده‌اند بسیار زیاد است. همسایگی با ترکیه، مجاورت با دریا و داشتن چندین جزیره، کشور یونان را با سرنوشت عجیب و غریبی روبه‌رو کرده است.

دست و دلبازی پسر رئیس باشگاه المپیاکوس

جالب اینجاست که در بین این بحران، داستان‌های جالبی هم به گوش می‌رسد. اگر اوانگلوس ماریناکیس، رئیس باشگاه المپیاکوس به خاطر ریخت و پاش‌های هنگفت ورزشی‌اش شهرت دارد، دست‌کم جامعه مهاجران از او و خانواده‌‌اش خیلی راضی هستند.

یکی از پسران او، مالک راکایدکاس، رستورانی مجلل در یونان است. او برای همکاری با این پناهجویان، بخش‌هایی از آشپزخانه رستورانش را در اختیار افراد داوطلب قرار داده تا در آنجا به طبخ غذا و پس از آن توزیع این غذاها در بین پناهجویان بپردازند. هر زمان که لازم باشد او برخی از پناهجویان را به رستورانش دعوت کرده یا قیمت‌های غذا در رستورانش را به‌صورت سمبلیک کاهش می‌دهد تا همه بتوانند برای پناهجویان غذا تهیه کنند.

در این میان فعالیت‌های داوطلبان در مجموعه الینیکو نیز ادامه دارد و کشورهای مختلف دنیا هم کمک‌های فراوانی را برای پناهجویان ارسال می‌کنند. بسته‌های کمک که قبل از ارسال در کشورهای مبدأ بر طبق محتویات داخل بسته‌ها طبقه‌بندی شده‌اند به یونان ارسال می‌شوند. مثلاً روی بسته‌های لباس، سایز لباس‌ها و موارد استفاده آن‌ها درج شده است. در پاویون و در فرودگاه، سه روز در هفته این بسته‌ها باز می‌شوند و انبار شهرک ورزشی الینیکو تبدیل به بزرگ‌ترین انبار یونان شده است که نه تنها به پناهجویان سرویس می‌دهد، بلکه به کمپ‌ها و بیمارستان‌های دیگر نیز سرویس‌هایی ارائه می‌کند، اما 12 سال پیش و فینال‌های حساس و تماشایی در مجموعه ورزشی آتن کجا و آنچه اکنون در الینیکو در حال وقوع است کجا.

 

 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3