کد خبر : 487

گفت‌وگوی «شهر امید» با محمد گلریز خواننده سرود خیریه برای کمیته امداد

محمد گلریز خواننده سرود خیریه امداد می گوید: کمک به مستمندان آرمان همه هنرمندان ایران است.

یکی از سرودهایی که در دهه هفتاد زیاد می‌شنیدیم سرود «امداد» با صدای محمد گلریز بود که در روزهای جشن عاطفه‌ها بیشتر پخش می‌شد و شور و احساس کمک به همنوعان و هموطنان محتاج را در جامعه دو صد چندان می‌کرد.

گلریز از خوانندگان موسیقی سنتی و پاپ ایرانی است و صدایش به‌عنوان میراث شفاهی ایران در سازمان میراث فرهنگی ثبت شده است.

او معتقد است همواره در مناسبت‌های مختلف و به‌ویژه در ایام خاصی از سال که نهادهایی همچون کمیته امداد امام خمینی(ره) اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای اقشار خاصی از جامعه می‌کنند، هنرمندان همپای مردم و دوشادوش آحاد جامعه به این عرصه وارد شده‌اند و بر نقش مؤثر خود در راستای ترویج فرهنگ خیرخواهی صحه گذاشته‌اند.

این پیشکسوت عرصه موسیقی، بارها و بارها به برگزاری کنسرت‌های خیریه مبادرت ورزیده و آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگوی «شهر امید» در ارتباط با خاستگاه و جایگاه عرصه‌های هنری کشور در اعتلای فرهنگ نوع‌دوستی و انجام امور خیریه است:

جناب آقای گلریز، به‌عنوان یک هنرمند پیشکسوت و فعال در زمینه حمایت مادی و معنوی از محرومان و مستضعفان، چهره جهانی مردم ایران را در زمینه فعالیت و پویایی به‌منظور انجام امور خیر و همچنین کیفیت فعالیت‌ خیریه‌ها، چطور می‌بینید؟

مردم ایران همواره ثابت کرده‌اند که برای کمک‌رسانی و حمایت از همنوع به‌ویژه در شرایط بحران و سختی داوطلب هستند و در سال‌های پس از انقلاب اسلامی بسیاری از رویدادهای مربوط به جمع‌آوری کمک‌های مردمی توسط مردم و کانون‌های خیریه مردم‌نهاد انجام شده است. حس انسان‌دوستی ایرانیان در جهان مثال‌زدنی است و حتی در مواردی که امدادرسانی به مردمی از دیگر نقاط جهان مطرح شده مردم ما پیشگام و خودجوش وارد میدان شده و به عقیده من در این باب یک الگوی جهانی و بین‌المللی هستند. در این بین انجمن‌های خیریه‌ نیز نقش بسزایی در جمع‌آوری کمک‌های مردمی و ایجاد نظم و ترتیب در مواقع حساس و حوادث غیرمترقبه داشته‌اند و به پویایی، ترغیب و تشویق آحاد مردم یاری رسانده‌اند.

نقش و جایگاه جامعه هنری در به ثمر رساندن فعالیت‌های خیریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همواره در مناسبت‌های مختلف و به‌ویژه در ایام خاصی از سال که نهادهایی همچون کمیته امداد امام خمینی(ره) اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای اقشار خاصی از جامعه می‌کنند، هنرمندان همپای مردم و دوشادوش آحاد جامعه به این عرصه وارد شده‌اند و بر نقش مؤثر خود در راستای ترویج فرهنگ خیرخواهی صحه گذاشته‌اند. البته از زاویه دیگر هنرمندان، خود با تکیه بر ابزار و امکاناتی که از دریچه فعالیت هنری خود در اختیار دارند وارد عمل شده و به انجام امور خیر پرداخته‌اند.

هنرمندان با تکیه بر چه ابزاری در حرکات و اجتماعات انسانی سهم داشته‌اند و به عقیده شما تا چه حد موفق ظاهر شده‌اند؟

عرصه‌های گوناگون هنری با تکیه بر داشته‌های خود یک ساختار و قالب ذهنی را برای انجام امور خیر متصور شده و از آن‌ها بهره برده است. به‌عنوان مثال هنرمندان عرصه موسیقی با جمع‌آوری کمک‌های مردمی در مراسم رونمایی از آلبوم‌ها یا برپایی کنسرت با هدف آنکه درآمد حاصل صرف امور خیر شود یا هنرمندان عرصه تئاتر و سینما با اجرا و اکران‌های خیریه و بسیاری موارد دیگر می‌توانند نقش خود را ایفا کنند. البته در این میان نباید از نقش بسزای متولیان دولتی در حمایت همه جانبه از هنرمندان غافل شد چراکه نهادهایی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما با تبلیغ و فراهم ساختن زیرساخت‌های لازم برای هنرمندان می‌توانند به توفیقات جامعه هنری کمک کرده یا با معرفی و اطلاع‌رسانی درباره چندوچون فعالیت انجمن‌ها و موسسات خیریه در این حرکات مشارکت داشته باشند.

کمی در ارتباط با تجربیات خود در این زمینه توضیح بفرمایید و دیگر آنکه تا چه اندازه دغدغه همکاری با خیریه‌ها را دارید؟

من طی سالیان گذشته با اجرای قطعات موسیقیایی مختلف در ارتباط با موضوع مورد بحث سعی کرده‌ام تا حدی دین خود را به مردم سرزمینم ادا کنم. سرود «امداد» که از آثار من در دهه هفتاد است در این رابطه اجرا شد که در همان ابتدای سرود آمده است: «الا که داری ز فیض مالی توان و قدرت به جسم و جان، بیا به امداد ناتوانان به شکر بازوی پر توان....» البته بعدها در سالن‌های اجرای کنسرت کشور همچون تالار وحدت به اتفاق جمعی دیگر از دوستانم به اجرای کنسرت با هدف انجام امور خیریه و صرف عواید کنسرت پرداختیم چراکه معتقدم محور تعریف هنر و زبان هنر همانا تفهیم اساسی‌ترین مفاهیم انسانی و اخلاقی به مردمان است و با حضور پررنگ هنرمندان در چنین اجتماعاتی به‌نوعی تبلیغات مثبت و سازنده به انجام رسیده و بروز احساسات پاک مردم به این سمت و سو جریان پیدا خواهد کرد.

بازخوردهایی را که از سوی مردم و مسئولین پس از اقدامات خیریه خود مشاهده می‌کردید چگونه بود و تا چه اندازه موجب ترغیب بیشتر شما و همکارانتان در ادامه مسیر ‌شد؟

بازخوردها بسیار جالب بود. خاطره‌ای هم در این زمینه برایتان نقل می‌کنم که از زبان یک پزشک شنیدم که پس از شنیدم سرود «امداد» و تحت تأثیر آن قرار گرفتن، هفته‌ای دو روز بیماران را به شکل رایگان معاینه می‌کرد و این نشان می‌دهد کمک به مستمندان آرمان همه هنرمندان و آحاد جامعه برای آبادی کشور به‌ویژه در مناطق محروم و با هدف رفع فقر اقتصادی در میان مردم سرزمینمان است.

به نظر شما رسانه‌ها در این میان چه نقشی دارند؟

جا دارد در خاتمه به نقش تأثیرگذار و انکارناپذیر رسانه‌هایی چون همین نشریه «شهر امید» اشاره کنم که بی‌شک منجر به توسعه فرهنگ تعاون در جامعه شده و نام ایران و ایرانی را بار دیگر در تمام این کره خاکی زبانزد خواهد کرد. در جامعه‌ای که هنرمندان دغدغه نیازمندان را دارند دیگر هیچ فرد محتاجی احساس تنهایی نمی‌کند و در ادامه بسیاری از مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از میان برداشته خواهد شد.

عطیه پژم

 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3