کد خبر : 489

ستاره اسکندری، بازیگر نیکوکار در گفت‌وگو با «شهر امید»:

ستاره اسکندری از بازیگران مشهور تئاتر، سینما و تلویزیون ایران است که نامش همواره در اجتماعات خیرخواهانه دیده می‌شود.

در مهر ماه 1385 بود که او با جمعی از دوستان خود گروه «سپاس» را برای ترویج این تفکر که سرطان پایان زندگی نیست و فرد بیمار و خانواده‌اش قربانی نیستند، تشکیل دادند و از آن پس با هدف حمایت روانی به افراد بهبودیافته برای بازیافتن شجاعت و اعتمادبه‌نفس بعضاً از دست رفته‌شان قدم‌های خیرانه و مؤثر خود را در این زمینه محکم‌تر از همیشه برداشتند.

او معتقد است آگاهی از فعالیت قانونی و هدفمند انجمن‌های خیریه‌ کشور حق عموم مردم است و هنرمندان هم همواره از عوامل جلب اعتماد مردم در همراهی با انجمن‌های خیریه هستند و به‌عنوان واسطه میان انجمن‌های خیریه و مردم در نقش یک بازوی کمکی ظاهر می‌شوند.

آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگوی ستاره اسکندری با «شهر امید» است:

کمی در ارتباط با تجربیات خیرخواهانه خود به ما بگویید؟

در مهر ماه 1385 بود که من با جمعی از دوستان خود و به همت غزاله چگینی بیمار مبتلا به سرطان مغز که خود نیز پس از 16 سال مبارزه با این بیماری از بین ما رفت گروه «سپاس» را برای ترویج این تفکر که سرطان پایان زندگی نیست و فرد بیمار و خانواده‌اش قربانی نیستند تشکیل دادیم و از آن پس با هدف حمایت روانی به افراد بهبودیافته برای بازیافتن شجاعت و اعتمادبه‌نفس بعضاً از دست رفته‌شان قدم‌هایی را برداشتیم.

همچنین با مؤسسه خیریه و بین‌المللی «زنجیره امید» نیز همکاری‌هایی داشته‌ام. این موسسه نیز در تاریخ 5 تیرماه 1386 تأسیس شده و هدف اصلی این مجموعه فراهم کردن خدمات پزشکی و درمانی به کودکان زیر 18 سال بی‌بضاعتی است که از بیماری‌های قلبی و ارتوپدی و ناهنجاری‌های ترمیمی و پلاستیک رنج می‌برند.

در ضمن به‌عنوان فعال و سفیر محبت و عشق با انجمن کودکان «مهر هستی» همکاری می‌کنم که در راستای حمایت و یاری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست اقدامات مؤثر و درخوری را به انجام می‌رسانند.

نقش جامعه فرهنگی و هنری کشور را در توسعه و ترویج همراهی آحاد جامعه با خیریه‌های سراسر کشور تا چه اندازه مؤثر و پررنگ می‌دانید و به عقیده شما هنرمندان تا چه اندازه می‌توانند در جلب مشارکت‌های مردمی به ایفای نقش بپردازند؟

در حقیقت رسم معمول در همه نقاط جهان این است که هنرمندان و چهره‌های شناخته شده مشوقان تأثیرگذاری برای شکل‌گیری حرکات خیرخواهانه و انسان‌دوستانه هستند و تجربه نشان داده است که اگرچه آگاهی از فعالیت قانونی و هدفمند انجمن‌های خیریه‌ کشور حق عموم مردم است اما جالب این است که هنرمندان همواره از عوامل جلب اعتماد مردم در همراهی با انجمن‌های خیریه بوده‌اند. گویی حضور هنرمندان شناخته شده مهر تأییدی بر فعالیت فلان انجمن یا نهاد خیریه است که البته شاید تا حدودی هم درست باشد. اما متأسفانه گاه نیز شاهد آنیم که در پس بسیاری از رویدادهای اینچنینی برخی افراد مطامع و منافع دیگری را دنبال می‌کنند که هم موجب بدبینی جامعه هنری کشور و هم بی‌اعتمادی سایر مردم جامعه می‌شوند.

به نظر شما شکل درستی از معرفی انجمن‌های خیریه در کشور وجود دارد یا خیر؟

در بسیاری از موارد بله وجود دارد، اما متأسفانه با مواردی هم برخورد کرده‌ام که نارضایتی‌هایی را به دنبال داشته است. به هر حال لازم است پیش از همراهی با این جریانات فرهنگی، اجتماعی و انسانی، تحقیقاتی نیز مبنی بر صحت و سلامت آن‌ها انجام شود. در این صورت بسیاری از چهره‌های شناخته شده وظیفه خود خواهند دانست که در چنین اجتماعاتی حضور پررنگی از خود نشان داده و به وظیفه انسانی خود عمل کنند.

جامعه هنری و به‌ویژه بازیگران که در نزد مردم چهره‌هایی شناخته شده هستند با چه ابزار و راهکارهایی می‌توانند به جمع خیرین کشور بپیوندند؟

هنرمندان به‌عنوان واسطه میان انجمن‌های خیریه و مردم باید در نقش یک بازوی کمکی با موسسات خیریه همراهی کنند، البته خود نیز می‌توانند متولی این امر باشند، مثل مواردی که طی سال‌های اخیر شاهد اجراهای نمایش به شکل خیریه یا اکران فیلم‌ها با هدف انجام امور خیر هستیم که البته باید مراقب بود چنین حرکاتی تنها معطوف به قشر خاصی از نیازمندان نشود و توجهمان به تمامی راه‌های کمک‌رسانی معطوف باشد، چراکه از منظر آسیب‌شناختی، انواع متنوعی از بنیادهای خیریه در حال فعالیت هستند و لازم است کمک‌های مردمی به سمت تمامی آن‌ها سرازیر شوند و مورد استفاده تمامی اقشار نیازمند قرار گیرند.

نقش دولت و قوای اجرایی کشور را در حمایت و همراهی با انجمن‌های خیریه چطور می‌بینید؟

بیشتر این انجمن‌ها، سازمان‌هایی غیردولتی، غیرانتفاعی، غیرسیاسی و مردم‌نهاد هستند که چندان اتکایی به حمایت‌های دولتی ندارند، اما این طیف از جامعه نیز می‌توانند حامی مادی و معنوی فعالیت این انجمن‌ها باشند و در کنار سایر اقشار اجتماع با متولیان انجمن‌های خیریه همراه شوند.

چه پیشنهادی به هنرمندان دارید؟

بسیاری از مردم کشورمان در کارهای نیک و پسندیده مشارکت فعال و سازنده‌ای دارند و گوی سبقت را از یکدیگر ربوده‌اند اما باید توجه داشته باشیم که طیف وسیعی از جامعه با مسائل و مشکلات اجتماعی، اقتصادی، جسمی و عاطفی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و بهتر است مراقب باشیم کمک‌های مردمی تنها متوجه یک یا چند بخش کوچک از این نیازمندان نشود. امید است هنرمندان نیز با انگیزه والای کمک به همنوع فعالیت همه‌جانبه خود را به‌طور جدی جهت حمایت از سایر نیازمندان در دستور کار قرار دهند. البته لازم است مسئولان و فعالان نیز از طریق روش‌های مختلف اطلاع‌رسانی، آموزشی و ارتباطی به معرفی انجمن‌ها و بنیادهای خیریه معتبر و قانونی در کشور کمک کنند.

عطیه پژم

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3