کد خبر : 493

هفته نامه "شهر امید" در بیست و هشتمین شماره خود نوشت:

کارآفرینی به مانند قله‌ای می‌ماند که برای صعود به آن نیاز به لوازم و ابزارهایی است. علاوه بر لوازم، انگیزه بالا نیز از ملزومات فعالیت کارآفرینان است.

 شهر امید در گفت‌وگو با آرمان صفایی کارآفرین و مدرس کسب‌وکار مرکز کارآفرینی شریف به بررسی ابعاد مختلف موضوع کارآفرینی، چالش‌ها و دغدغه‌های آن پرداخته که در ادامه می‌خوانید.   

 

این روزها با هر جوانی که صحبت می‌کنیم، تمایل دارد،  کسب‌وکار خودش را  راه بیاندازد و کارآفرین شود اما بیشتر آن‌ها از اینکه شروع به کار کنند، می‌ترسند، آیا کارآفرین شدن نیاز به یک معجزه یا سرمایه کلان دارد؟

موضوع کارآفرینی چندسالی‌ست که در کشورمان به یکی از مساله‌های مهم تبدیل شده است. البته این موضوع  مختص کشور ما نیست و ادبیات کارآفرینی از سال 1980 در بسیاری از کشورها مطرح شده است. در سال‌های اخیر مبحث کارآفرینی فن‌آورانه و نوآورانه یا همان استارتاپ‌ها در بسیاری از کشورهای جهان مطرح و به آن بها داده می‍شود. بنابراین کشورهایی در دنیا حرف آخر را می‌زنند که روی این موضوع سرمایه‌گذاری کرده باشند. ترسی که از آن صحبت کردید فقط به جوانان ایرانی محدود نمی‌شود و بیشتر افراد در جهان با این موضوع مواجه هستند. افراد معمولا وقتی می‌خواهند، اقدام به کارآفرینی کنند، از طرف اطرافیان تشویق نمی‌شوند و در بیشتر مواقع به آن‌ها گفته می‌شود که مسیر پرپیچ و خمی را باید طی کنند. این نهی کردن‌ها به این خاطر است که فرد کارآفرین می‌خواهد متفاوت عمل کند. متفاوت عمل کردن همیشه با نیروهای بازدارنده‌ای مواجه خواهد شد. همین موارد ترس را در افراد ایجاد می‌کند. البته کارآفرینان معمولا از اینکه شاید در مسیر شکست بخورند، ترسشان بیشتر نیز می‌شود. شکست در کارآفرینی، موضوع محالی نیست و امکان دارد، بارها  اتفاق بیافتد. این ترس‌ها باعث می‌شود که افراد به سراغ کارآفرینی نروند و به همان کارمندی اکتفا کنند و تا آخر عمر حسرت راه‌اندازی کارآفرینی را بخورند. نوعی دیگر از ترس نیز که مخصوص بازار ایران است، نشات گرفته از بازار خشن داخلی ماست. بروکراسی و قوانین سخت راه‌اندازی کسب‌وکار در کشورمان نیز از موانع دیگری‌ست که ترس را میان افراد ایجاد می‌کند. اما کارآفرین واقعی فقط به فکر راه‌اندازی ایده خودش است و به موانع توجهی ندارد. علاوه بر این موارد، کارآفرینی سرمایه کلان نمی‌خواهد، کارآفرینی ایده و اجرای خوب می‌خواهد. بسیاری از کسب‌وکارهایی که با سرمایه‌های کلان راه‌اندازی شده‌اند اثری از آن‌ها باقی نمانده است. کارآفرینی نیاز به سرمایه کلان ندارد. باید سرمایه خرد به کسب‌وکار تزریق شود و کارآفرین بهتر است با همان سرمایه اولیه خود پیش برود و رفته‌رفته سرمایه‌های جدید را جذب کند. کارآفرین برای شروع بهتر است که از سرمایه‌های شخصی‌‌اش استفاده کند و به سراغ وام گرفتن نرود تا چنین دغدغه‌هایی مانع پیشرفت او نشود. بنابراین سرمایه کلان در کارآفرینی، افسانه‌ای بیش نیست.

خود شما به‌عنوان فعال و تحصیل‌کرده حوزه کارآفرینی چرا به این سمت گرایش پیدا کردید ؟

کم سن و سال‌تر که بودم، انگیزه این موضوع در من وجود داشت. در دوران دبیرستان موقعی که دانش‌آموز مدرسه علامه حلی بودم، زمانی که پروژه‌های مختلف را اجرا می‌کردم تمام تلاشم بر این بود که پروژه موردنظرم را به فروش برسانم و از این راه کسب درآمدی داشته باشم. حتی گاهی دست‌فروشی نیز کرده‌ام.

به نظرتان  واقعا یک کارآفرین باید فردی خلاق باشد و با داشتن یک ایده خوب وارد بازار کار شود؟

در تعاریف اخیر کارآفرینی، بحث نوآوری نیز مطرح می‌شود یعنی کارآفرینی باید با نوآوری همراه باشد و کارآفرینی بدون نوآوری فقط به یک کسب‌وکار کوچک محلی تبدیل می‌شود و نمی‌تواند گسترده‌تر  شود. بنابراین نوآوری امروزه لازمه کارآفرینی محسوب می‌شود. البته در کشورمان به دلایلی کارآفرینی و اشتغال‌زایی هم‌معنا با هم در نظر گرفته می‌شوند که این موضوع درستی نیست. کارآفرینی وسعت زیادی دارد و اشتغال‌زایی فقط یکی از پیامدهای آن است. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های کارآفرینی نسبت به اشتغال‌زایی فاکتور نوآوری است. همچنین کارآفرین علاوه بر حوزه کاری خود باید در حوزه‌های دیگری نیز تخصص و مطالعه داشته باشد. کارآفرین باید هر روز به فکر حل مسئله تازه‌ای باشد اگر روزی کارآفرین مسئله‌ای را حل نکند، مطمئنا انگیزه‌ای برای کار کردن نخواهد داشت. کارآفرین نباید گارد دفاعی داشته باشد و احساس کند که همه‌چیز را می‌داند. او باید علاقه‌مند به کار تیمی باشد.

مطمئنا در حوزه فعالیت‌تان با چالش‌های زیادی روبه‌رو شده‌اید، درباره این چالش‌ها برایمان بگویید؟

شاید بتوان یکی از  بزرگ‌ترین چالش‌ها را عدم ثبات در قوانین اقتصادی کشور دانست. ثبات موضوع مهمی است. حتی قانون غلط نیز اگر ثبات داشته باشد، کارآفرینان می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. همچنین یکی دیگر از چالش‌ها و دردهای کارآفرینی در ایران به اقتصاد دولتی آن باز می‌گردد. اقتصاد دولتی مانع از کارآفرینی می‌شود دولت‌زدگی و اینکه مردم کشورمان برای حل هر مشکل به سراغ دولت می‌روند نیز می‌تواند یکی دیگر از چالش‌های فرهنگی در این زمینه باشد. تفکر کارآفرینی و استارتاپی هیچ‌گاه برای حل مشکلات به دولت فکر نمی‌کند و برای حل مشکلات خود به راه‌اندازی کسب‌وکار و مرکزی برای رفع مشکل می‌پردازد. اقتصاد دولتی باعث انحصار و دادن امتیاز به برخی می‌شود. مصرف‌گرایی خارجی در میان مردم کشورمان نیز یکی دیگر از چالش‌هاست.

 پیشنهادتان به فعالان این عرصه چیست و به‌عنوان یک مشاور چه راهکاری را برای آن‌ها ارائه می‌کنید؟

در بازار ایران کسب‌وکارها و کارآفرینان فراوانی حضور دارند. کارآفرینانی که رقبای هم هستند. بنابراین بازار ایران پر از رقبایی‌ست که برای سهم بیشتر در تلاش هستند، اما این تمایز توسط مشتریان دیده نمی‌شود. کارآفرینان اگر می‌خواهند در صنف خود سهم بیشتری را به دست بیاورند باید به فکر ایجاد این تمایز باشند. در این میان کارآفرینان احساس می‌کنند که با ارائه محصول با قیمت پایین می‌توانند، ایجاد تمایز کنند اما این شیوه یکی از روش‌هاست و امکان دارد به‌کارگیری آن به‌تنهایی برای برندها خطرناک باشد. آن‌ها تمایز را باید در موارد مختلفی ایجاد کنند. بنابراین کارآفرینان باید مدل کسب‌وکار متمایزی را برای خود تعریف کنند. این پیشنهاد برای کارآفرینانی‌ست که در  میدان هستند اما به کسانی که می‌خواهند تازه وارد شوند باید بگویم که نترسند و با تمام مشکلات پیش‌رو وارد بازار کار شوند. چون این افراد به مرور سن‌شان بالاتر می‌رود و حسرت اینکه چرا به سراغ اجرای ایده‌شان نرفته‌اند را خواهند خورد. اگر کسی به صورت ذاتی شخصیتی کارآفرین دارد و می‌گوید حتما باید ایده‌اش اجرا شود، بدون ترس وارد میدان شود و به ایده‌اش عمل کند و بداند که یکی از لذت‌های کارآفرینی حل مشکلات است و کارآفرینی که هدفش فقط کسب پول است، به جایی نخواهد رسید.

نرگس فرجی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3