کد خبر : 494

هفته نامه "شهر امید" در بیست و هشتمین شماره خود نوشت:

خیریه «سلامت با علامت» در بریتانیا تلاش دارد از میزان تبعیض هایی که افراد ناشنوا یا کم‌شنوا در مواجهه با منابع مربوط به سلامت و زندگی بهتر دارند، بکاهد.

«سلامت با علامت»، نام خیریه‌ای ملی در بریتانیاست که به‌عنوان خیریه معلولان سال انتخاب شده است و بزرگ‌ترین مطالعات روی سلامت افراد ناشنوا یا کم‌شنوا را مدیریت می‌کند. این نهاد بزرگ‌ترین مجموعه ویدئوهای مربوط به حوزه سلامت با زبان اشاره را دارد و از این طریق در افزایش اطلاعات حوزه سلامت و نهایتا سلامت عمومی افراد ناشنوا بسیار تاثیرگذار است.

این خیریه پایگاه اینترنتی پیشرفته و به‌روزی دارد که در آن انواع اطلاعات، به اشکال مختلف اعم از نوشتاری، شنیداری، دیداری و حتی با زبان اشاره، برای پزشکان، ارائه‌کنندگان خدمات درمانی و تغذیه‌ای و حتی بیماران و خانواده‌های آنان وجود دارد. این اطلاعات در قالب دسته‌بندی‌های مختلفی و بر مبنای گروه هدف آن‌ها ارائه شده‌اند و به‌طور مشخص برخی از این اطلاعات فقط برای افرادی است که می‌خواهند در مورد سلامت افراد ناشنوا بیشتر بدانند. از این جهت، سلامت با علامت در تغییر جامعه به سمت پذیراتر شدن افراد ناشنوا نیز تاثیرگذار است و با اثرگذاری بر افکار عمومی، از نظر اجتماعی نیز برای افراد ناشنوا مفید واقع می‌شود.

به‌طورکلی، وضعیت سلامت ناشنوایان در اقصی نقاط جهان، به دلیل عدم توانایی ابراز مشکلات جسمی و روانی آنان و عدم دسترسی به‌موقع و ساده آنان به پزشک یا روانپزشک مسلط به زبان اشاره، از افراد عادی بدتر است. در راستای این موضوع، اغلب ناشنوایان برای درمان بیماری خود به‌شدت به اعضای خانواده و دوستانشان وابسته هستند و همین امر، در سطحی کلان، مشکلات روانی و ذهنی بسیاری را برای آنان به بار می‌آورد. همچنین این افراد، به‌واسطه معلولیت خود، دسترسی کمتری به اطلاعات و تازه‌های حوزه سلامت دارند و همین به کاهش کیفیت زندگی آنان منجر شده است. با توجه به اینکه غالب‌ترین وسیله ارتباط عمومی در دنیای امروز، رسانه‌های صوتی و تصویری‌اند، افراد ناشنوا مورد تبعیض واقع شده و نمی‌توانند از این اطلاعات بهره‌مند شوند و نتیجتا بر زندگی خود و سایر اعضای خانواده و دوستان خود تاثیرگذار باشند.

در همین راستا، بزرگ‌ترین آرشیو ویدئوهای مربوط به سلامت با زبان اشاره در پایگاه اینترنتی این خیریه قرار گرفته است. همچنین چانه‌زنی‌هایی نیز از سوی این خیریه انجام شده است تا دست‌کم تلویزیون‌ها و کانال‌های یوتیوب پربیننده، از زبان اشاره نیز استفاده کنند و در کاهش حجم تبعیض نسبت به افراد ناشنوا موثر باشند. در ضمن مراکز خاص درمانی تحت پوشش بیمه سلامت ملی نیز ایجاد شده‌اند که در آن‌ها به‌طور دائم، یک مترجم زبان اشاره حضور دارد و در صورت مراجعه بیمار با مشکل شنیداری، این فرد می‌تواند به شکل‌گیری ارتباط موثر بین پزشک و بیمار کمک کند.

سلامت با علامت طیف وسیعی از اقدامات را برای خود تعریف کرده است. خدمات مختلفی تحت مدیریت این نهاد خیریه انجام می‌شوند که همگی هدفی مشترک، یعنی ارتقای کیفیت سلامت ناشنوایان را دنبال می‌کنند. این خیریه، احتمالا بزرگ‌ترین کارفرمای افراد ناشنوا در بریتانیاست و اغلب کارکنان آن را افراد ناشنوا تشکیل می‌دهند. اشتغال، اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی موضوعات بسیار مهمی هستند که تحت نظر این سازمان برای ناشنوایان ارائه می‌شوند.

گفتنی است سلامت با علامت اخیرا در راستای رفع تبعیض علیه کودکان ناشنوا در سطح بین‌المللی نیز وارد عمل شده است. با توجه به اینکه کودکان ناشنوا اغلب ایزوله می‌شوند و قادر به برقراری ارتباط با جامعه و خانواده خود نیستند، نخستین گروهی محسوب می‌شوند که خیریه سلامت با علامت در رابطه با آن در سطح بین‌المللی، وارد عمل شده است. این خیریه با حمایت مدارس به‌منظور آموزش زبان اشاره کار خود را آغاز کرده است تا کودکان ناشنوا مجبور نباشند برای آموختن مهارت‌های ابتدایی از جامعه واقعی دور شده و در محیطی ایزوله خواندن و نوشتن یا حتی ارتباط گرفتن را یاد بگیرند. همچنین این خیریه در زمینه رفع برچسب‌زنی و تقبیح معلولیت شنیداری نیز تلاش‌های قابل‌ستایشی را در سطح بین‌المللی داشته است.

 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3