کد خبر : 500

هفته نامه "شهر امید" در بیست و هشتمین شماره خود نوشت:

بررسی‌های رسانه‌های ژاپن حکایت از آن دارد که پناهجویان سوری در شرایط بسیار بدی زندگی می‌کنند و درهای بسته جامعه این کشور آنان را با معضلات فراوانی روبه‌رو کرده است.

شماری از پناهجویان سوری در مصاحبه‌هایی که با رسانه‌ها داشته‌اند می‌گویند، به‌رغم گذشت چندین سال از ورود آنان به ژاپن، شرایط بهتر نشده است و آن‌ها ظاهرا در یک تاریکی مطلق و ناتمام گام برمی‌دارند.

پناهجویان سوری به‌خصوص آن‌ها که از سه سال پیش از حلب گریخته‌اند، می‌افزایند که با هزاران امید و آرزو از جنگ در کشورشان فرار کردند اما در ژاپن دولت درها را بسته است و به آن‌ها امکانات راحتی نمی‌دهد.

آن‌ها تاکید می‌ورزند که زندگی‌شان از زمانی که به ژاپن آمده‌اند دستخوش تغییر خاصی نشده است و بعضا از خانواده‌های خود دور افتاده‌اند و توکیو اجازه نمی‌دهد به شرایط عادی زندگی برگردند.

یکی از این پناهجویان با نام اسماعیل گفته که در ژاپن اجازه داده نشده است دیگر اعضای خانواده‌اش به او ملحق شوند و در سه سالی که در اینجا به سر می‌برد با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو بوده است.

او ادامه می‌دهد که خانه و کاشانه‌اش در جریان جنگ در حلب نابود شده است و شانسی هم در این شرایط برای برگشتش وجود ندارد و در واقع از آنجا رانده و در اینجا درمانده شده است.

اسماعیل گفته اگرچه توانسته است به شکل محدود اجازه کار پیدا کند اما مقام‌های ژاپن اجازه نمی‌دهند همسر و فرزندانش به او ملحق شوند و به بهانه‌های مختلف از این کار طفره می‌روند.

پس از انتقادهای شدید از برخورد نامناسب دولت ژاپن با پناهجویان، شینزو آبه نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد، از سال جاری میلادی به مدت سه سال برای پذیرش 150 دانشجوی سوری دو میلیارد و 800 میلیون دلار اختصاص می‌دهد و بخشی از این کمک هم در اختیار دیگر مهاجران قرار خواهد گرفت.

وزارت دادگستری ژاپن در تازه‌ترین گزارش خود اعتراف کرده است که قانون این کشور برای پناهجویان محدودیت‌های بسیار زیادی قائل است و احتمال می‌رود امسال شمار پناهجویان به ژاپن به 10 هزار نفر برسد.

از میان 60 پناهجوی سوری که درخواست پناهندگی خود را از پنج سال قبل به دولت ژاپن داده‌اند فقط تاکنون با تقاضای شش نفر موافقت شده است و این افراد هم محدودیت‌های زیاد اجتماعی دارند.

نظرسنجی روزنامه ژاپن نیوز نشان می‌دهد که از میان 160 هزار نفری که در ژاپن مورد سوال قرار گرفته‌اند بیش از 83 درصد چندان موافق گرفتن پناهجو نیستند و گفته‌اند دولت باید خیلی با دقت این مساله را دنبال کند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3