کد خبر : 501

هفته نامه "شهر امید" در بیست و نهمین شماره خود نوشت:

رضا توکلی، بازیگر سینما و تلویزیون: همواره سعی کرده‌ام در جشنواره‌های خیریه حضور به هم رسانده و به اندازه بضاعت و توانم کمک‌رسان باشم.

رضا توکلی، بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان است که بارها و بارها در سایر رسانه‌های تصویری و مجازی به تبلیغ و ترویج انجام امور خیر پرداخته و به‌عنوان یک هنرمند نقش بسزایی در جشنواره‌ها و بازارچه‌های خیریه ایفا کرده است.

این هنرمند معتقد است کمک به همنوع لحظه‌هایی ناب و باشکوه را رقم می‌زند که خیر و برکات مادی و معنوی آن برای همیشه همراه انسان است و به واقع خوش به سعادت افرادی که این موضوع را دریافته‌اند و آن را در مسیر زندگی خود ساری و جاری کرده‌اند.

آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگوی این بازیگر با «شهر امید» است:

جناب آقای توکلی، خاستگاه و جایگاه فرهنگ و هنر بالنده سرزمینمان را در راستای انجام حرکات خیرخواهانه چگونه می‌بینید؟

فضیلت تعجیل در انجام کارهای خیر بر کسی پوشیده نیست و هر کجا که نامی از حرکات خیرخواهانه و بشردوستانه برده شده است، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان کشورمان در صف نخست ایستاده و دِین خود را ادا کرده‌اند. همه هنرمندان بر این امر واقف هستند که در کتاب‌های آسمانی و آموزه‌های دینی، تأکید بسیار زیادی بر انجام امور خیر و نیک شده و خداوند پاداش بسیاری را هم در دنیا و هم در آخرت برای نیکوکاران در نظر گرفته است. پر واضح است که هنرمند واقعی آن کسی است که درک خوبی از این واقعیت هستی داشته باشد و بر رسالت خود در زمینه ایجاد پویایی، اقتدار و صلابت چنین اقداماتی صحه گذارد. در این میان باید مستمندان آبرومند را نیز دریابیم و به یاری آن‌ها بشتابیم.

فعالیت و هدایت نهادهای خیریه و انجمن‌های اجتماعی با محوریت موضوعی امور انسان‌دوستانه و یاری‌رسانی به همنوع را در سطح کشور چگونه می‌بینید؟

جا دارد که در این مجال از زحمات و دلسوزی‌های خودجوش این انجمن‌ها تقدیر کنم چراکه معتقدم بیشتر این سازمان‌های خیریه با حمایت و نگاه ویژه مردم خیر و آحاد جامعه شکل گرفته‌اند و در روابط انسانی جامعه ما همواره نگاهی انسانی وجود داشته و دارد. در حقیقت از دیرباز در میان مردم ایران گرایش و میل و رغبت همگانی به سمت انجام امور خیر و دستگیری از نیازمندان وجود داشته و همین نگاه و انگیزه موجب پویایی این انجمن‌ها و به ثمر رسیدن کمک‌های مردمی می‌شود.

به عقیده شما هنرمندان در قیاس با آحاد جامعه، با استفاده از چه ابزار و امکانات متفاوتی می‌توانند وارد این عرصه شوند؟

زمانی که در یک همایش خیریه مشاهده می‌کنیم که با حضور جمعی از هنرمندان روی استیج اعتماد مردم جلب شده و دست در دست هنرمندان به رونق این حرکت کمک می‌کنند یا وقتی می‌بینیم که فیلم‌های سینمایی با اکران‌های خیریه آن هم خیریه‌هایی که شاید کمتر کسی از وجود آن‌ها مطلع باشد یا کنسرت‌ها و تئاترهایی که با نیت خیر به روی صحنه می‌روند، این‌ها یعنی هنرمندان ابزاری را در اختیار دارند که شاید دیگر اقشار جامعه از آن بی‌بهره باشند و این خود سعادتی است که نباید از آن غافل شد.

دولت و نهادهای مسئول چگونه می‌توانند نقش موثر خود را در به ثمر رساندن فعالیت موسسات خیریه ایفا کنند؟

البته در همه جای دنیا رسم بر این است که جنبش‌های بشردوستانه با تکیه بر توان مادی و معنوی مردمی شکل می‌گیرند اما واقعیت این است که مسئولین و دولتمردان نیز بخشی از همین مردم هستند و اگر خودشان تشکلی را برای این موضوع شکل نمی‌دهند یا در میان مشغله‌ها و دغدغه‌های رسیدگی به امور کشور فرصتی برای به انسجام رساندن تشکل‌های بشردوستانه ندارند، ولی می‌توانند پا به پای مردم به پویایی انجمن‌های خیریه یاری رسانده و کمک مادی و معنوی خود را از نیازمندان دریغ نکنند. به واقع کمک به همنوع لحظه‌هایی ناب و باشکوه را رقم می‌زند که خیر و برکات مادی و معنوی آن برای همیشه همراه انسان است و به واقع خوش به سعادت افرادی که این موضوع را دریافته‌اند و آن را در مسیر زندگی خود ساری و جاری کرده‌اند.

خودتان تا چه اندازه دغدغه همکاری با انواع  خیریه‌ها را دارید و از تجربیاتتان در این زمینه بگویید.

همواره سعی کرده‌ام انواع سازمان‌های خیریه از موسسات خیریه بهداشتی و درمانی گرفته تا انجمن‌های خیریه جمع‌آوری و توزیع پول یا کالا به نیازمندان را شناسایی کنم و تا جای ممکن و به اندازه بضاعت و توانم کمک‌رسان باشم. همچنین بارها و بارها به اتفاق دیگر همکاران و هنرمندان در جشنواره‌های خیریه حضور به هم رسانده و تلاش کرده‌ایم که موجب پویایی و افزایش انگیزه مردم شویم. البته نیازها و مشکلات جامعه ما بسیار متعدد و متنوع است و باید انواع موسسات خیریه را شناسایی کرده و به یاری آن‌ها شتافت.

پیشنهاد شما برای انجام کارهای خیر چیست؟

تاریخ اثبات کرده است که ایرانیان در برهه‌های حساس و سرنوشت‌ساز اثرگذار عمل کرده‌اند و بارها و بارها شده که حوادث غیرمترقبه مسئولان را از امداد و یاری‌رسانی عاجز کرده اما مردم به یاری آن‌ها آمده و اجازه نداده‌اند مشکلات و گرفتاری‌ها بر ملت شریف ایران چیره شود. البته هنوز هم هستند کسانی که با مشکلات و معضلات عجیب و غریب دست‌وپنجه نرم می‌کنند و از بیماری‌ها و مشکلات جسمی گرفته تا ناتوانی معیشتی و روحی نیازمند یاری همنوعانشان هستند. اینجاست که  بار دیگر به‌عنوان یک هنرمند به مردم و مسئولین عرض می‌کنم که نیازمندان جامعه را دریابند تا ان‌شاءالله روزی شاهد آن باشیم که نعمات خداوند به عدالت میان مردم تقسیم شده و همگان از مواهب الهی بهره لازم را ببرند.

عطیه پژم

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3