کد خبر : 502

هفته نامه "شهر امید" در بیست و نهمین شماره خود نوشت:

پیامبران از جمله حضرت موسی و حضرت عیسی علیهماالسلام به‌شدت از حقوق یتیمان طرفداری کرده و ظلم به یتیمان را از گناهان کبیره شمرده‌اند.

ما یک یتیم می‌گوییم و یک یتیم می‌شنویم ولی درد یتیمی را فقط آن یتیمی می‌چشد که وقتی الفبا را یاد گرفت، نتوانست با نوشتن بابا دوستت دارم، دلبری کند و بوسه‌ای از ته دل نصیبش شود. آن هنگام که انشایش اینگونه بیست می‌شود:

انشام دوباره بیست بابای گلم

موضوع: کسی که نیست بابای گلم

دیشب زن همسایه به من گفت: یتیم

معنای یتیم چیست بابای گلم؟

به مجموعه و منظومه آیات و روایات پیرامون یتیم که نگاه کنید درمی‌یابید خداوند روی این مسئله، متفاوت و ویژه نظر دارد. مثلا گاهی خداوند می‌فرماید این گناهان را مرتکب نشوید، ولی گاهی می‌فرماید حتی به این گناهان نزدیک هم نشوید چه رسد به آنکه بخواهید مرتکب آن شوید.

خداوند در آیه‌های 34 سوره‌ اسراء و152 سوره‌ انعام می‌فرماید: «به مال یتیم نزدیک نشوید و در آن تصرفی نکنید مگر به نیکوترین (طریقه‌ای که به صلاح او باشد) تا به حد بلوغ و رشد خود برسد.»

یا در آیه‌ 10 سوره‌ نساء می‌فرماید: «کسانی که اموال یتیمان را به ظلم و ستم می‌خورند در حقیقت تنها آتش می‌خورند و به‌زودی در شعله‌های آتش می‌سوزند.»

در بعضی آیات تأکید می‌شود که فقط اطعام یتیم کافی نیست بلکه یتیم را باید تکریم هم بکنید چراکه در مورد یتیم تنها مسأله گرسنگی مطرح نیست بلکه از آن مهمتر جبران کمبودهای عاطفی اوست. یتیم نباید احساس کند که چون پدرش را از دست داده خوار و ذلیل شده؛ باید آنچنان مورد اکرام قرار گیرد که جای خالی پدر را احساس نکند.

در آیه‌ای دیگر می‌فرماید: «آیا دیدی آن را که دین و روز قیامت را دروغ می‌پندارد؟ پس او کسی است که یتیم را از خود می‌راند.»

در مورد یتیم، مسأله عواطف انسانی بیشتر مطرح است تا اطعام و سیر کردن، چراکه بیشترین رنج یتیم از دست دادن کانون عاطفه است.

امام صادق (ع) فرمود: «إِذَا بَکَی الْیَتِیمُ اهْتَزَّ لَهُ الْعَرْشُ» یعنی از گریه یتیم، عرش خدا می‌لرزد.

امیرالمؤمنین علیه‌السلام در نامه 47 نهج‌البلاغه به امام حسن و امام حسین علیهماالسلام می‌فرماید: «خدا را خدا را در مورد یتیمان؛ نکند که گاهى سیر و گاهى گرسنه بمانند؛ نکند که در حضور شما، در اثر عدم رسیدگى از بین بروند.»

رسیدگی به یتیمان می‌بایست مستمر و پیوسته باشد و این رسیدگی هم در مسائل روحی و عاطفی و هم مسائل مادی است.

یتیم گرچه از نوازش‌های پدری محروم است ولی از رحمت خداوند مهربان بی‌نصیب نیست و لطف پروردگار شامل حال او می‌شود. در دین مقدس اسلام نسبت به رعایت حال و حفظ حقوق یتیم، سفارش فراوان شده و این اهمیت تنها به دین اسلام اختصاص ندارد؛ چنان‌که قرآن کریم می‌فرماید: «به یاد آرید آن هنگام را که از بنی‌اسرائیل پیمان گرفتیم که جز خدا را نپرستید و به پدر و مادر و خویشاوندان و یتیمان و درویشان نیکی کنید و با مردمان سخن نیک گویید و نماز بخوانید و زکات بدهید ولی جز اندکی، پشت کردند و رویگردان شدند.»

با توجه به اهمیت مسئله یتیم‌نوازی در ادیان الهی و همچنین گرایش ذاتی و فطری انسان‌ها، توقع این بود که در این زمینه با مشکلی مواجه نباشیم ولی چنانچه به مراکز نگهداری ایتام سری بزنید متوجه خواهید شد که آنان با مشکلات زیادی مواجه هستند و کمک‌های مردم، تکافوی هزینه‌های ایتام را نمی‌کند. امید است با اهتمام بیشتر مردم و خیرین، قدری از درد و رنج یتیمی بکاهیم.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3