کد خبر : 503

هفته نامه "شهر امید" در بیست و نهمین شماره خود نوشت:

جشن بزرگی با حضور کارتن‌خواب‌های شهر و با کمک مردم پایتخت به نام «یلدای مهربانی» در 19 مددسرا برگزار خواهد شد.

شب یلدا یا شب چله یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است که مردم طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها را جشن می‌گیرند. از قدیم‌الایام برای این شب آداب مشخصی همچون صرف میوه‌های خاص مانند انار یا هندوانه توصیه شده و همچنان پس از گذشت سالیان مردم کشورمان این رسم قدیمی را زنده نگه داشته‌اند.

 

در این میان شب یلدا به بهانه‌ای برای کمک به افراد نیازمند هم بدل شده است. به همین خاطر خیرین زیادی این شب را برای کمک انتخاب می‌کنند و به سراغ نیازمندانی می‌روند که به دلیل فقر نتوانسته‌اند، اسباب شادی خود را فراهم کنند. اما در این میان هستند افرادی که هر شبشان یلداست.

آری هر شبشان یلداست، گاهی آنقدر شب‌های خماری یا نشئگی برایشان طولانی می‌شود که یادشان می‌رود طلوع صبح چگونه است. گاهی آنقدر یافتن خرده آهن یا غذای نیم‌خورده در میان سطل‌های عریض و طویل زباله در خیابان‌ها برایشان دغدغه می‌شود که گردش عقربه‌های ساعت و روزهایی که از پی هم می‌گذرند، از یادشان می‌رود.

مردان و زنانی که به دلیل اعتیاد رانده شده‌اند؛ از خانواده، فامیل، دوست و...؛ مردان و زنانی که همچون شبحی در پس زندگی جامعه، زنده هستند و هیچ‌کس علاقه‌ای ندارد که حتی به آن‌ها نگاهی بیاندازد چه برسد کمک یا مهربانی. مردان و زنان معتادی که در معابر شب را به روز می‌دوزند و زمان، تاریخ و ساعت و ماه برایشان فرقی ندارد چراکه زمان زندگیشان کشدار و طولانی است.

مردم شهرمان حال و روز این کارتن‌خواب‌ها را از یاد برده‌اند، اما شاید شب یلدا بهانه‌ای باشد برای همدردی با این افراد طرد شده از جامعه. بر همین اساس رضا قدیمی رئیس سازمان خدمات اجتماعی که این روزها وظیفه سنگینی برای ساماندهی معتادان کارتن‌خواب دارد، از اجرای طرحی به نام «یلدای مهربانی» خبر می‌دهد و می‌گوید: شهرداری تهران، 19 مددسرا دارد که هر شب در زمستان میزبان 5 هزار کارتن‌خواب است و این در حالی است که برخی از این افراد معتاد نیستند و به دلیل آنکه جایی برای ماندن ندارند به مددسرا یا گرمخانه‌های ما می‌آیند.

او با انتقاد از نحوه برخورد و رفتار برخی از افراد و نادیده گرفتن معتادان در اجتماع می‌گوید که می‌خواهیم جشن بزرگی با حضور کارتن‌خواب‌های شهر و با کمک مردم پایتخت به نام «یلدای مهربانی» در  19 مددسرا برگزار کنیم و ادامه می‌دهد: ما حتی یک ریال کمک نقدی از مردم یا مسئولان و... را قبول نمی‌کنیم اما مردم می‌توانند ضمن تماس با 4379 غذا، آجیل و میوه‌های خود را برای پذیرایی از کارتن‌خواب‌ها در اختیار مددسراها قرار دهند.

قدیمی می‌گوید: تامین و هدیه 5 هزار انار برای مردم این شهر کاری ندارد و چه‌بسا میوه‌هایی که مردم برای این شب‌ها می‌خرند در مقادیر زیادی باشد و شاید گاهی آنقدر در یخچال‌هایشان بماند که یادشان برود چنین میوه‌ای هم دارند، اما همین افراد می‌توانند با سامانه ما و مددسراها تماس گرفته و میوه، آجیل و... تعدادی کارتن‌خواب را تامین کنند. البته خودشان نیز می‌توانند با حضور در مددسراها نسبت به توزیع اقدام کنند.

 

وی با بیان اینکه من منکر کار خیر و کمک به همنوعان نیستم و به نظرم کمک به همنوع کار شریف و مقدسی است، اما بهتر است این اقدام بر اساس اصول و چارچوبی صورت گیرد، گفت: برخی مایل نیستند به کارتن‌خواب‌ها کمک کنند و ما به نظر آن‌ها احترام گذاشته و از آن‌ها درخواست می‌کنیم کمکشان را به سمت و سوی دیگری هدایت کنند چراکه چندین خانواده در تهران شناسایی شده‌اند که حتی یک وعده غذا برای خوردن ندارند بنابراین مردم می‌توانند در شب یلدا به کمک این خانواده‌ها بشتابند.

قدیمی با بیان اینکه نباید مردم را از انجام کار خیر ناامید کنیم بلکه باید آن‌ها را در انجام این کار سهیم کنیم، افزود: توزیع غذا، لباس، انار و هندوانه به مناسبت یلدا جایش در سر چهارراه‌ها نیست، بلکه بهتر است این وسایل و تنقلات در اختیار گرمخانه‌ها یا هر خیریه‌ای که با افراد نیازمند در ارتباط هستند، قرار داده شود تا در اختیار نیازمندان واقعی قرار گیرند.

او با بیان اینکه مردم شهرمان می‌توانند با کمک‌های غیر نقدی خود شبی خاطره‌انگیز را برای کارتن‌خواب‌های شهر بسازند گفت: خوشحال کردن کارتن‌خوابی که چیزی برای از دست دادن ندارد کار سختی نیست چون می‌توان آن‌ها را با تکه‌ای انار یا برشی از هندوانه خوشحال کرد و با این مهربانی اندک به آن‌ها می‌فهمانیم که از خاطرمان نرفته‌اند.

سهم ما از مهربانی یک دیوار یا چند بسته خوراکی نیست. هرکس به وسعت قلب مهربانش می‌تواند دست همنوع خود را بگیرد و راهی برای فردایی بگشاید که در آن فاصله‌ای بین من و تو نباشد، بیایید امروز به یاری نیازمندی بشتابیم که از یاد همه رفته و در میانه این شهر میلیونی گم شده است.

مژگان انصاری

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3