کد خبر : 504

تلاش وزارت خارجه ایران برای لغو محکومیت بانوی نیکوکار ایرانی

نرگس کلباسی نیکوکار ایرانی-بریتانیایی زندگی در کانادا را رها کرد و یک مرکز نگهداری برای کودکان نابینا و فقیر هندی ساخت و اکنون مدیریت بنیاد پِریشان را برعهده دارد.

اگر شاه جهان، پادشاه هندوستان، «تاج محل» را به عشق معشوقه ایرانی خود «ارجمند بیگم بانو» ساخت، نرگس کلباسی زندگی در کانادا را رها کرد و یک مرکز نگهداری برای کودکان نابینا و فقیر هندی ساخت او اکنون مدیریت بنیاد پِریشان را برعهده دارد و از طریق این بنیاد به کودکان فقیر، نابینا و زنان بی‌سرپرست کمک می‌کند. نرگس کلباسی اشتری متولد یکم فروردین 1367 خورشیدی در اصفهان است. تا 4 سالگی در اصفهان بوده و بعد از آن به اتفاق خانواده‌اش به انگلستان رفته، تا 19 سالگی در انگلستان زندگی کرده و سپس تا 21 سالگی در کانادا بوده. نرگس لیسانس مدیریت جهانگردی و فوق‌لیسانس مدیریت بازرگانی دارد.

او برای بچه‌های زاغه‌نشین جشن تولد می‌گیرد. برای مادران آن‌ها چرخ‌خیاطی می‌خرد. از بیست کودک نابینا نگهداری می‌کند. 160 بز به خانواده‌های فقیر اهدا کرده تا آن‌ها بتوانند با فروش شیر روزگار بگذرانند. به خانواده‌های فقیر بسته‌های بهداشتی برای شست‌وشو و نظافت می‌دهد. برای نوزادان بسته‌های نوزادی تهیه می‌کند. نرگس کلباسی اشتری اکنون تمام زندگی‌اش را وقف کودکان هندی کرده اما به دلیل ناپدید شدن یکی از کودکان به قتل غیرعمد متهم شده و دادگاه رایاگادا در شرق هند این بانوی نیکوکار ایرانی را به یک سال زندان و 300 هزار روپیه جریمه نقدی محکوم کرده است.

وکیل و کارمند کنسولگری ایران در حیدرآباد بلافاصله پس از اعلام این رای، با ارائه دادخواستی به این رای اعتراض کرده‌اند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران، حسن نوریان در این باره به ایرنا گفت: یک ماه فرصت برای اعتراض به رای بدوی وجود دارد و امیدواریم که در مرحله تجدیدنظر وی تبرئه شود. نرگس کلباسی اشتری پس از صدور رای بازداشت شد اما با سپردن وثیقه ملکی تا برگزاری دادگاه تجدیدنظر آزاد است.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران، صدور این رای را غیرمنتظره دانست و تصریح کرد صدور این رای برای اتهام سهل‌انگاری باعث تعجب است.

نرگس کلباسی اشتری بانوی نیکوکار ایرانی با حضور در دادگاه «رایاگادا» در شرق هند، آخرین دفاعیات خود را در دادگاه ارائه کرد.

نرگس اشتری در اصفهان به دنیا آمده و پدرش مرحوم دکتر حسن کلباسی استاد دانشگاه اصفهان بوده است. همین مساله باعث شده تا در ایران، فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس در نامه‌ای به وزارت امور خارجه پیگیر آزادی نرگس اشتری نیکوکار ایرانی-بریتانیایی شوند.

در همین حال محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در هند یکی از برنامه‌های خود را به پیگیری پرونده این دختر ایرانی اختصاص داد. پس از این ملاقات نرگس کلباسی اشتری با انتشار عکسی از دیدارش با محمدجواد ظریف و سفیر ایران در هند نوشت: «بسیار خوشحالم که امروز صبح توانستم با آقای دکتر ظریف، وزیر محترم امور خارجه ایران ملاقات کنم.

ایشان به‌خوبی در جریان پرونده من بودند و مرا می‌شناختند. به ایشان گفتم که کارهای شما را دنبال می‌کنم و تلاش‌هایتان را در رسانه‌ها می‌خوانم و به شما افتخار می‌کنم و ایشان نیز در پاسخ گفتند تلاش شما برای کمک به کودکان و مردم فقیر باعث افتخار ماست و می‌دانم بسیاری از مردم ایران شما را دوست دارند و پیگیر خبرهایت هستند و خوشحالم علیرغم سختی‌های بسیاری که کشیده‌ای ولی همچنان مقاوم هستی.»

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3