کد خبر : 510

گفت‌وگو با محمدتقی برخورداری، کارآفرین و اولین پرورش‌دهنده خاویار در ایران

محمدتقی برخورداری اولین پرورش‌دهنده ماهی خاویار در ایران و مالک شرکت «خاویار کویر ایران» است.

پای صحبت کارآفرینان موفق که بنشینید، متوجه می‌شوید که هر فرصت و هر مکانی می‌تواند، برای شروع یک فعالیت تازه مورد استفاده قرار بگیرد. فعالیتی که در مسیر آن سختی‌های زیادی وجود دارد اما رسیدن به اوج، آنقدر لذت‌بخش است که سختی‌های راه نمی‌توانند، مانعی برای حرکت باشند. محمدتقی برخورداری، کارآفرینی‌ست که در کویر استان قم، صید مروارید سیاه می‌کند. مرواریدی که نامش هر مخاطبی را به یاد دریا و آب می‌اندازد اما برخورداری با پشتکار زیاد، توانسته این مروارید را در قمرود ، منطقه قنبرعلی، مزرعه جوادالائمه(ع) استان قم پرورش دهد.

«شهر امید» با او به گفت‌وگو نشسته تا درباره زوایای فعالیت و کارآفرینی‌اش بیشتر بداند.

درباره حوزه فعالیتتان برایمان بگویید؟

فعالیتم را با کار در حوزه ساخت و ساز شروع کردم اما بعد از مدتی، مسیر کسب‌وکارم را تغییر دادم و به سمت کشاورزی و تولید محصولاتی به مانند پسته، گندم، جو و.... حرکت کردم. در منطقه قلمرود استان قم مشغول به کشاورزی بودم که در سال 79 و 80 پرورش ماهیان خاویاری به من پیشنهاد شد. وقتی علت این پیشنهاد را جویا شدم، عنوان شد که نسل این ماهی دریایی، درحال انقراض است و باید برای پرورش و تولید دوباره آن کاری کرد. بعد از گفت‌وگوهای مختلف با یک کارشناس حوزه شیلات به سرمایه‌گذاری و فعالیت در این حوزه ترغیب شدم. انگیزه این کار باعث شد که در کنار همان مزارع کشاورزی شروع به احداث و راه‌اندازی استخرهای پرورش ماهی کرده و پرورش این نوع ماهی را برای اولین بار در کشور آغاز کنم. درحال حاضر پرورش فیل ماهی یا بلوگا را انجام می‌دهم. در سال  1384 گوشت این نوع ماهی را و در سال 1388 خاویار آن را به کشورهای مختلف اروپایی صادر کردم.  

انگیزه کارآفرینی را  از چه زمانی در خود حس کردید؟

از همان سنین کودکی انگیزه کارآفرینی در من جرقه زد. هر روز تمایل داشتم، کار جدیدی را شروع و در آن حوزه فعالیت کنم. همین روحیه و انگیزه تا الان همراهم بوده و همچنان برای آغاز کارهای تازه و گسترش حوزه فعالیتم در شیلات و پرورش ماهی همان روحیه دوران کودکی‌ام را دارم.

بفرمایید در حال حاضر برای چند نفر اشتغال‌زایی کرده‌اید و چقدر تلاش می‌کنید که در حوزه فعالیتان نوآوری داشته باشید؟

درحال اجرایی کردن چندین پروژه در شهرهای مختلفی به مانند قم، بابلسر و انزلی هستم. در هر پروژه نزدیک به 25 تا 30نفر به‌طور مستقیم فعالیت می‌کنند. اما این را هم در نظر بگیرید که افراد زیادی نیز به طور غیر مستقیم در کنار این فعالیت مشغول به کار شده‌اند. در پاسخ به بخش دوم سؤال باید بگویم که کارآفرینی بدون نوآوری امکان‌پذیر نیست و برای ماندگاری در بازار و حرکت رو به جلو،  دائما نیاز به توسعه و نوآوری داریم. شاید بتوان گفت که همین موضوع باعث شده است که در این حوزه کاری هر روز کار جدیدی را شروع و فعالیتم را گسترده‌تر کنم.

آیا در کنار فعالیتتان کار بسته‌بندی و فروش ماهیان خاوری را نیز انجام می‌دهید یا این بخش از فعالیت را برون‌سپاری کرده‌اید؟

زیست‌گاه اصلی فیل ماهی که میان عامه مردم به ماهی خاویار معروف است، دریاست. اما ماهی خاویار به خاطر صید زیاد و بی‌رویه در حال انقراض است. این نوع ماهی برای کشور ارزآور بوده و به‌عنوان گنجینه‌ای برای کشور محسوب می‌شود. ما این نوع ماهی را بعد از پرورش به کارگاه‌های دولتی که در بابلسر یا انزلی واقع هستند، جایی که قبلا این نوع ماهی‌ها بعد از صید از دریا، بهره‌برداری می‌شدند، منتقل و در آنجا بسته‌بندی و بعد صادر می‌کنیم. در حال حاضر تقریبا به تمامی کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، آلمان، دانمارک و... صادرات انجام می‌شود. البته باید بگویم که محصول برای شرکت‌های ایرانی که در آن کشورها فعالیت دارند، ارسال و آن‌ها پخش ماهی و خاویار را بر عهده می‌گیرند.

از سختی‌های کارتان برایمان بگویید، در این حوزه با چه مشکلاتی روبه‌رو می‌شوید؟

هر فعالیتی سختی‌های مخصوص به خودش را دارد. بهتر است بگویم که کاری را بدون سختی و مشکل نمی‌توان، به سرانجام رساند، اما کارآفرین موفق هیچ‌گاه سختی‌های فعالیت حوزه کاری‌اش را نمی‌بیند و همیشه بحران را تبدیل به کار و فرصتی دوباره می‌کند. تلاش مداوم لازمه فعالیت کارآفرین است و کارآفرین بدون این تلاش هیچ‌گاه موفق نخواهد شد. بنابراین سختی بخشی از کار یک کارآفرین است و هیچ کارآفرین موفقی هنگام مواجهه با سختی‌ها صحنه را ترک نمی‌کند و از میدان خارج نمی‌شود. کارآفرین موفق برای سختی‌ها در پی راهکار می‌گردد و تا این راهکارها را به نتیجه نرساند دست از تلاش و مبارزه بر نمی‌دارد.

آیا سختی‌هایی که از آن‌ها یاد کردید، شما را از ادامه مسیر در حوزه کارآفرینی منصرف کرده‌اند؟

هیچ‌وقت این اتفاق رخ نداده است. تا به حال پیش نیامده که امیدم را از دست بدهم. همیشه با توکل به خدا و ائمه حرکت کرده‌ام و خوشبختانه تا به امروز نیز موفق بوده‌ام.

در حوزه کارآفرینی کشورمان با چه چالش‌هایی روبه‌رو است؟

در کشورمان برای فارغ‌التحصیلان حوزه شیلات اشتغال‌زایی نمی‌شود و این جوانان و تحصیل‌کرده‌ها انگیزه‌شان را برای ادامه کار از دست می‌دهند. این یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کشورمان است. دولت باید دست به کار شود و با دادن تسهیلات به جوانان زمینه اشتغال‌زایی آن‌ها را فراهم کند. سال‌ها قبل، از دریای خزر صدها تن خاویار تولید، برداشت و صادر می‌شد اما الان به این شکل نیست. این درحالی‌ست که بسیاری از کشاورزان می‌توانند از فعالیت من الگوبرداری کرده و شروع به تولید و کارآفرینی کنند. با کارآفرینی برای جوانان درآمدزایی کنند. دولت باید به جوانان کمک کند وگرنه جوان‌ها بدون سرمایه نمی‌توانند کاری را انجام دهند. دولت باید بستر فعالیت را برای کارآفرینان فراهم کند. البته دولت باید تسهیلات ارزان با سود کم یا بدون سود همراه با کارمزد را در اختیار جوانان بگذارد وگرنه وام‌هایی سنگین بانک‌ها کمکی به آن‌ها نخواهد کرد و چنین وام‌هایی انگیزه جوانان را برای فعالیت از بین خواهد برد. من نیز از افراد تحصیل‌کرده و فارغ‌التحصیل این حوزه بهره‌برداری می‌کنم و از اینکه می‌توانم برای این قشر اشتغال‌زایی کنم، لذت می‌برم.

نرگس فرجی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3