کد خبر : 511

هفته نامه "شهر امید" در بیست و نهمین شماره خود نوشت:

اگر فقط کمی به اطرافیانمان هم فکر کنیم و به اینکه همه ما به همدیگر نیازمندیم، بخش بزرگی از مشکلات جهان حل خواهد شد.

خیریه­ ها اشکال مختلفی دارند و معمولا کمک­های مردمی را به آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه می‌رسانند. خیریه­ ها کالاهای ارزشمندی چون خون را به دست نیازمندان اصلی آن می‌رسانند و گاهی با برگزاری یک رخداد ورزشی، مثل دو مارتن، در مورد موضوعی خاص آگاهی‌رسانی می‌کنند.

برای بسما المصری و تارخ بتال، خیریه به معنای شاد کردن دل کودکان مبتلا به سرطان­های حاد، از طریق ابرقهرمان کردن آن‌هاست. بسما و تارخ ترجیح داده ­اند که به جای کمک گرفتن از مردم برای انجام تحقیقات در مورد سرطان، ابتکار خیرانه و غیرسنتی را در نظر داشته باشند. همین ایده منجر به تولد ابرقهرمان، در سال گذشته شد و امروز چند صد نفر در سرتاسر دنیا تولد این ایده­ را جشن می‌گیرند که دل‌های بسیاری را خشنود کرده ­است.

المصری در مورد این ایده توضیح می­دهد: «این ایده با هدف توانمند کردن کودکان به‌وسیله توانایی تصویر و خلاقیت آن­ها بارور شده است و از طریق پرسش ما از کودکان در مورد اینکه می‌خواهند به جای کدام ابرقهرمان باشند، عملی شده است.» او ادامه می‌دهد: «بچه­ ها تصور می‌کنند و می‌گویند که یک شنل قرمز می­خواهند و یک کلاه که از آن نور ساطع می­شود و باقی قضایا. اما موضوع به همین­ جا ختم نمی‌شود. همیشه کنار دست این کودکان، یک تصویرگر ماهر هست که رویاها و تصورات این کودکان را به تصویر می‌کشد.»

بسما در مورد سایر مراحل نیز توضیحاتی ارائه کرده و می‌گوید: «بعد از تصویرگری، اندازه بچه‌ها گرفته می‌شود و حاصل کار تخیل کودک برای یک طراح لباس و خیاط ماهر ارسال می‌شود و فقط دو تا سه هفته بعد، بچه‌ها می­توانند یک روز به‌یادماندنی را در لباس و ظاهر ابرقهرمان مختص خودشان داشته باشند.» او می‌افزاید: «این روز برای همیشه در آلبوم عکس­های خانوادگی باقی می‌ماند و می‌تواند یادگاری خوب از سخت‌ترین و دردناک‌ترین روز­های زندگی آن کودک باشد.»

بدون شک شادمانی و هیجان کودکان حین تماشای زنده بودن تصوراتشان بزرگ‌ترین خاطره خوب برای آنان و خانواده­شان است. بسما ادامه می­دهد: «کودک لباس را می‌پوشد و شروع به خلاقیت بیشتر می‌کند. شخصیتی جدید را در مقابل دوربین خلق می­کند و همین حس که این ابرقهرمان ساخته فکر و خلاقیت خود اوست، شادی غیرقابل وصفی به کودکان می‌دهد. شادی که همراه با آن قدرت خارق‌العاده ­ای به وجود می ­آید، قدرتی که به کودک، اعتمادبه‌نفس شکست بیماری را می­دهد.»

برنامه کنونی المصری و بتال، کودکان مبتلا به سرطان هستند، اما این زوج به‌دنبال گسترش برنامه‌هایشان برای کودکانی که با سایر بیماری­ها نیز دست و پنجه نرم می‌کنند، هستند. این مسیر برای این دو خیر ماجراجو و خلاق آسان نبوده است. بنا بر گفته ­های المصری، اقناع کردن مردم برای کمک به حاضر کردن لباس یک ابرقهرمان به هیچ‌وجه کار ساده‌ای نبوده و نیست؛ بنابراین بخش عمده هزینه ­ها از محل درآمد و ثروت شخصی این افراد تامین می­شود. با این وجود پروژه هنوز به قوت خود باقی است و به زودی تولد یک سالگی خود را جشن خواهد گرفت.

المصری می­گوید: «در حال حاضر هیچ تامین­ کننده مالی به جز خود ما وجود ندارد، اما ما بسیار خوشحالیم که افراد کارآزموده و با دغدغه ­ای را در کنار خود داریم و می‌توانیم از کمک‌های مختلف آنان بهره­ مند شویم.»

برگزاری این مراسم معمولا به بیش از 4 نفر فرد متخصص، اعم از تصویرگر، طراح لباس، فیلم‌بردار و عکس­بردار احتیاج دارد. علیرغم منابع محدود، از زمان تاسیس این خیریه در سال گذشته، خیریه «ابر امید» توانسته است به ایده ­های چندین کودک بیمار زندگی ببخشد.

بسما در مورد روند کمک­ رسانی به این کودکان نیز توضیحاتی ارائه کرده و می‌گوید: «ما با بیمارستان ­هایی که در زمینه سرطان کودکان فعال هستند، تماس می‌گیریم و موضوع را با آن­ها در میان می‌گذاریم. چنانچه کودکی علاقه ­مند باشد، تیم تصویرگری خود را به محل ارسال کرده و کار را آغاز می‌کنیم.»

او ادامه می­دهد: «در واقع همه بچه‌ها به‌طور بالقوه کاندیداهای مناسبی هستند، ولی چون منابع ما خیلی محدود است، ما تنها می‌توانیم در هر مراسم، ده کودک را خوشحال کنیم.»

یکی از اهداف اصلی این خیریه، ایجاد فضای مثبت‌اندیشی در بین کودکان و خانواده‌های آن‌هاست. المصری در توضیح بیشتر، می‌گوید: «از ابتدای برگزاری رخداد، ما هرگز به کودکان نمی­گوییم که بیمار هستند، به این دلیل که کل این ایده تنها به‌منظور رهاسازی ذهن آن­ها از بیماری بوده است، نه یادآوری درد و رنجی که می­برند. لازم نیست که بدانند با چه چیزی می‌جنگند، همین­که روحیه جنگندگی در آن­ها تقویت شود، کافی است.»

تا به ­حال بازخوردها در مورد برگزاری مراسم مثبت بوده است. بسما ادامه می‌دهد: «در ابتدا این کار بسیار دشوار بود، چون این کودکان را در شرایط بسیار ناخوشایندی ملاقات می­کردیم. اما بعدا متوجه شدیم که آن‌ها قوی­تر و شجاع‌تر از این هستند که نیازمند دلسوزی ما باشند. اینکه ببینی این کودکان جنگجوهای واقعی هستند و خودشان هم به­ خوبی می‌دانند که برای نجات یافتن فقط باید به خودشان متکی باشند، باعث افتخار است.»

او سپس ادامه می‌دهد: «همه ما باید به این موضوع بیاندیشیم که بعد از ما چه چیز باقی می‌ماند؟ فرداروزی که من دیگر در این جهان نیستم، آیا دوست دارم که انسان­ ها مسیر خوبی را که من آغازگر آن بودم یا در آن گام برداشتم به‌خوبی یاد کرده و رهرو همان راه باشند؟» بنا بر گفته‌های بسما، آنچه او و تارخ انجام می‌دهند، غیرعادی نیست و همه انسان­ها توان ایجاد تغییر را دارند و هیچ­ چیز نباید در مسیر انجام کار خیر مانع آن­ها باشد.»

او در پایان می­گوید: «ما بسیار خوش‌شانس هستیم که در محیطی مناسب زندگی می‌کنیم و باید برای این موضوع شکرگزار خداوند باشیم. اما اگر فقط کمی به اطرافیانمان هم فکر کنیم و به اینکه همه ما به همدیگر نیازمندیم، بخش بزرگی از مشکلات جهان حل خواهد شد. کافی است این سوال را از خودمان بپرسیم که اگر ما جای آن­ها بودیم، دوست داشتیم دیگران چه کاری برایمان انجام دهند؟»

 

 

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3