کد خبر : 513

هفته نامه "شهر امید" در بیست و نهمین شماره خود نوشت:

هلن کلر فرد نیکوکاری بود که از کودکی با نابینایی و ناشنوایی دست و پنجه نرم کرد و توانست مدرک کارشناسی در رشته هنر دریافت کند.

هلن آدامز کلر، متولد 27 ژوئن 1880 که در سال 1968 دار فانی را وداع گفت، معلم، نویسنده، فعال سیاسی و فرد نیکوکاری بود که از کودکی همزمان با نابینایی و ناشنوایی دست و پنجه نرم کرد ولی علیرغم این محدودیت­ها توانست جهان را برای هزاران هزار نفر از سکوت محض و تاریکی مطلق در بیاورد. او نخستین کسی بود که با معلولیت ناشنوایی و نابینایی توانست مدرک کارشناسی در رشته هنر دریافت کند. مشوق او در این مسیر پر از محدودیت و دشوار، معلم او آن سولیوان بود که با روشی خارق­العاده جهان هلن را پر از نور و صدا کرد. هلن کلر یکی از قهرمانان ملی آمریکاست و روز تولد او به نام هلن کلر نامگذاری شده است. همچنین منزل کلر در آلاباما نیز به شکل موزه درآمده است و همگان می‌توانند از نزدیک با زندگی این شگفتی قرن بیستم آشنا شوند.

 

هلن کلر در جنبش حق رای زنان در آمریکا، حقوق کار، جنبش ضد نظامی‌گری سوسیالیستی و چندین و چند جنبش سیاسی و اجتماعی بزرگ دیگر، نقش کلیدی داشته است و تاکنون، حتی پس از مرگ، جوایز و افتخارات بزرگی دریافت کرده است. با این وجود آیا کلر محدود به همین‌هاست؟ میراث بزرگ کلر چیست؟

جمله معروف رفاه یک نفر در گرو رفاه همه است، برای هلن کلر و جورج کسلر، تاجر معروف نیویورکی شروع یک راه بزرگ بود. زمانی که کسلر، تمام هم و غم خود را گذاشت تا کشتی لوسیتانیا با ملوانان و کارگران نابینایش در یکی از نبردهای جنگ جهانی اول غرق نشود، این همکاری آغاز شد و سرانجام به شکل بنیاد بین­ المللی هلن کلر درآمد.

امروز بنیاد هلن کلر یک سازمان غیرانتفاعی بین­ المللی مهم در زمینه حفظ توان بینایی و زندگی افراد بسیار آسیب­پذیر و تهیدست جهان از طریق جلوگیری از نابینایی و کاهش سوءتغذیه است. این بنیاد در 22 کشور جهان فعال است و روز به‌ روز این فعالیت بیشتر به ثمر می‌نشیند، تا جایی­ که امروزه به ­عنوان یکی از مفیدترین خیریه‌ها در جهان شناخته می‌شود و در حال حاضر 120 برنامه نیکوکاری که مزایای آن به میلیون­ها نفر در فقیرترین مناطق جهان می­رسد، تحت نظارت بنیاد هلن کلر در جریان است.

از نوامبر سال 1915 که این بنیاد با همکاری هلن کلر و کسلر تاسیس شده است، نام هلن کلر به‌عنوان یک مبارز تمام‌عیار الهام‌بخش بسیاری از حرکت­ها در زمینه کاهش آسیب نابینایی بوده است. در زمان تاسیس بنیاد، هلن تنها 35 سال سن داشت و به دعوت کسلر پاسخ مثبت داد و کار بنیاد رسما با تاسیس یک مدرسه برای افراد نابینا در بلژیک و چندین مدرسه در فرانسه برای آموزش به کهنه سربازان نابینای جنگ اول جهانی برای مهارت‌آموزی­ های عادی آغاز شد. هلن کلر در این بنیاد، تا پایان عمر به‌عنوان سفیر و پیام ­آور باقی ماند و توانست قلب‌های بسیاری را برای کمک به نابینایان با خود همراه کند.

با مرگ جورج کسلر در 1920، بنیاد کار خود را ادامه داد تا جایی­که امروز ده‌ها میلیون کودک در سرتاسر جهان با دریافت ویتامین آ، از خطر نابینایی در کودکی در اثر سوءتغذیه در امان می‌مانند. تراخم در اغلب کشورهای جهان تحت کنترل درآمده است و دارویی بی­نظیر در دهه 80 میلادی تحت عنوان مکتیزان تولید شده است که از بیماری اونکوسرسیاسیز جلوگیری می­کند. همچنین این بنیاد برنامه­ هایی را برای توزیع غذا و دارو در مناطق فقیر و در حال جنگ دنیا دنبال می­کند که به ­واسطه آن از نرخ نابینایی کاسته شود.

برای جلوگیری از نابینایی در دوران میانسالی در دهه 90 و دهه نخست قرن بیستم، بنیاد هلن کلر در 13 کشور فقیر دنیا، تجهیزات جراحی آب‌مروارید را قرار داده ­است. صنایع غذایی کشورهای فقیری چون نیجریه و بنگلادش به‌منظور تامین مواد غذایی لازم برای جلوگیری از نابینایی تجهیز شده­ اند.

با گذشت صدسال از تاسیس بنیاد هلن کلر، در سال 2015، هرچند هلن کلر، معلم سختکوش و نیکوکار نابینا و ناشنوا در این مراسم حضور نداشت، نام او و میراث او توانست 5/1 میلیون دلار کمک مردمی برای جلوگیری از نابینایی جمع کند و روزنه امیدی باشد برای هزاران نیازمند دیگر در سرتاسر جهان. هلن کلر در طول عمر خود هرگز نتوانست رنگ آبی آسمان و سبز جنگل را ببیند؛ او هرگز نتوانست صدای خود را بشنود، اما جهان پس از او، دست­کم برای هزاران هزار نفر روشن­تر و پرآهنگ­تر از قبل است.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3