کد خبر : 514

هفته نامه "شهر امید" در بیست و نهمین شماره خود نوشت:

کودکان پناهجوی کاله فرانسه که هیچ پوشاک تمیز و آب گرم برای استحمام ندارند مجبور به کار اجباری می‌شوند.

یک موسسه خیریه انگلیسی گزارش داد کودکان پناهجوی بندر کاله فرانسه که به دنبال تخریب این اردوگاه در مراکز مخصوص اسکان موقت نگهداری می‌شوند، مجبور هستند در باغ‌های میوه در نزدیکی محل اقامتشان کار کنند.

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت به نقل از مقام‌های برنامه موسوم به «سیو پسج Save passage/ » موسسه خیریه سیتیزن انگلیس نوشت: «برخی از این کودکان پناهجو مجبور به فرار شده‌اند زیرا به آن‌ها اطلاعات کافی درباره روند پناهندگی‌شان داده نمی‌شود.»

در مصاحبه تلفنی‌ای که این موسسه هفته گذشته با 33 نفر از کودکان پناهجو در اقامتگاه‌های سراسر فرانسه انجام داد، سه نفر از پناهجویان پسربچه گفتند که وادار به کار در باغ‌های میوه‌ای شده‌اند که محصولات سوپرمارکت‌ها را تامین می‌کنند و سه نفر دیگر گفتند که مجبورند در کنار افراد بزرگسالی زندگی کنند که در اقامتگاه‌های مخصوص کودکان نگهداری می‌شوند.

بر اساس این گزارش، 15 درصد از کودکان پناهجوی پسر گفتند که در مراکز جدید نگهداریشان احساس امنیت نمی‌کنند و 39 درصد اظهار داشتند که آن‌ها در اردوگاه کاله، زندگی بهتری داشتند.

یکی از کودکان گفت که محل‌های اسکان جدید شبیه زندان است؛ چیزی برای بازی ندارند و مجبور هستند در کنار افراد بزرگسالی که بالای 20 سال هستند زندگی کنند.

طبق گزارش موسسه خیریه سیتیزن، تاکنون دو نفر از پناهجویان کودک از مرکز نگهداریشان فرار کرده‌اند و دو پسربچه دیگر به فرار فکر می‌کنند. یکی از آن‌ها به مصاحبه‌کنندگان این موسسه گفته اگر دیگران فرار کنند دیگر نمی‌توانم اینجا بمانم.

بر اساس این گزارش، بسیاری از کودکان احساس می‌کنند نمی‌دانند چه بر سر وضعیت تقاضای پناهندگی‌شان آمده است و سه نفر از آن‌ها اظهار داشتند که از زمان ورودشان به اقامتگاه‌های جدید، با هیچ مقام رسمی (اعم از وکیل، مسئولان فرانسوی یا انگلیسی یا داوطلبان محلی) صحبت نکرده‌اند.

بیش از یک‌چهارم این کودکان (42 درصد) گفتند که از زمان ورودشان هیچ پوشاک تمیزی در اختیارشان قرار نگرفته است، اما همگی گفتند به آب گرم برای استحمام و سه وعده غذا در روز دسترسی دارند.

رابی جنت دارلی، رئیس موسسه سیتیزن گفت: «ما به شدت نگران وضعیت نگهداری از کودکان در اقامتگاه‌های اسکان موقت پناهجویان در فرانسه هستیم. گروه برنامه «سیو پسج» گزارش‌هایی را درباره کار اجباری و وادار کردن کودکان بدون همراه به زندگی در کنار بزرگسالان ارائه داده‌اند. هرچند محل‌های جدید اسکان اماکنی امن برای زندگی کودکان هستند اما نمی‌توان به بهانه اسکان در این اماکن روند انتقال کودکان به انگلیس را به تاخیر انداخت.»

به دنبال تخریب اردوگاه موسوم به زاغه «جنگل» در فرانسه گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌دهد به دلیل تکمیل ظرفیت محل‌های جدید اسکان پناهجویان، برخی از کودکان به‌ناچار شب را در خارج از این اردوگاه‌ها سپری کرده‌اند. این موضوع خشم فعالان حقوق کودکان و موسسه‌های خیریه را برانگیخت.

آماده نبودن به‌موقع اماکن جدید نگهداری پناهجویان باعث سیل انتقادها از مسئولان فرانسوی شده است.

تاکنون حدود 350 کودک از میان دو هزار کودک ساکن در اردوگاه کاله وارد انگلیس شده‌اند اما مسئولان موسسه‌های خیریه از وزارت کشور انگلیس می‌خواهند تا کریسمس دست‌کم به یک هزار کودک اجازه ورود دهند.

وزارت کشور انگلیس گفته است خود را متعهد می‌داند هرچه زودتر امکان ورود همه کودکانی را که به لحاظ قانونی می‌توانند وارد کشور شوند، فراهم آورد.

اردوگاه کاله در شمال فرانسه در ماه گذشته میلادی از سوی دولت فرانسه برچیده شد.

این اردوگاه طی سال‌های اخیر به محل اسکان موقت هزاران آواره و مهاجر عمدتا از افغانستان، سودان و عراق تبدیل شده بود که منتظر فرصتی بودند تا خود را از مسیر دریا یا تونل مانش و کامیون‌هایی که از آن می‌گذرند، به انگلیس برسانند.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3