کد خبر : 515

هفته نامه "شهر امید" در بیست و نهمین شماره خود نوشت:

موسسه «عترت فاطمی»‌ یکی از موسسه‌های مردم‌نهادی است که به‌صورت اختصاصی به مساله ایتام سادات پرداخته است.

سیّد در لغت به معنی «آقا»، «بزرگوار»، «رئیس» بوده و در اصطلاح، فارسی‌زبانان و شیعه، به کسانى گفته ‌می‌شود که نسبشان به‌واسطه حضرت فاطمه زهرا (س) به رسول خدا (ص) منتهى ‌می‌شود؛ همچنین به سایر علویّینی که به‌واسطه عباس بن علی(ع) یا محمد حنفیه نسبشان به حضرت امام علی (ع) مى‏رسد و کسانى که نسبشان به جناب جعفر طیار و عقیل مى‏رسد، احتراماً سید گفته مى‏شود. ریشه اصلی احترام به سادات، آیه شریفه مودت است که در مرتبه اول و به‌طور مستقیم، اهل‌بیت و عترت پیامبر اکرم (ص) را شامل شده و در مرتبه بعدی سادات را که فرزندان با واسطه حضرت زهرا (س) بوده و نسب آنان به یکی از ائمه اطهار (ع) می‌رسد، نیز در برمی‌گیرد. در این آیه خدای تعالی به پیامبر (ص) امر ‌می‌کند که به مردم بگوید که با خویشاوندان او دوستی و مودت کنند، که این دوستی و محبت، خود، مصداقی از احترام است.

با زهرا السادات نیری، مدیر عامل موسسه عترت فاطمی درباره فعالیت‌های این موسسه گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه ‌می‌خوانید.

موسسه نیکوکاری عترت فاطمی ‌ﺍﺯ ﭼﻪ ﺳﺎﻟﻰ در این حوزه ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﻛﺎﺭ ﻛﺮﺩ؟ ﺍﻳﺪﻩ ﺍﻭﻟﻴﻪ ﺗﺸﻜﻴﻞ این بنیاد از کجا آمده است؟

موسسه عترت فاطمی با هدف تکریم و توانمند‌سازی فرزندان یتیم از خانواده سادات در تیر ماه ۱۳۷۹ با تلاش گروهی از خیرین که خود نیز سید بودند، رسالتش را آغاز کرد. البته مقدمات این کار خیلی قبل‌تر از فعالیت رسمی موسسه و گرفتن مجوز آغاز شده بود. ایده اولیه کار توسط یک خیر که دوست پدرم بود پیشنهاد شد. در آن زمان تحقیقاتی صورت گرفت و با توجه به این همه توصیه برای تکریم و احترام سادات، مشخص شد هیچ تشکیلاتی برای سادات وجود ندارد. آنچه پیشنهاد شد این بود که مجموعه‌‌ای مثل یک شبکه اجتماعی برای سادات طراحی شود که همه سادات سراسر دنیا را تحت پوشش قرار دهد که در آن فقیر و غنی، سفید و سیاه، متخصص و عامی، زن و مرد با هم تفاوتی نداشته باشند. در واقع هدف هماهنگی و همکاری سادات با یکدیگر در یک مجموعه باشد. در این مجموعه ساداتی که بضاعت بیشتری دارند به ساداتی که نیاز دارند، سادات پزشک به سادات بیمار کمک کنند یا سادات کارخانه‌دار از سادات کارگر استفاده کنند. این کار همکاری زیادی را ‌می‌طلبد و به لحاظ امکانات و توانمندی و بحث مالی هنوز محقق نشده است. اما برای قدم اول هسته اولیه یک NGO و خیریه حمایتی به نام عترت فاطمی شکل گرفت. اساسنامه موسسه خیریه عترت فاطمی با عنوان موسسه حمایتی، فرهنگی و آموزشی ثبت شده است.

از چه کسانی حمایت ‌می‌کنید؟

شعار موسسه عترت به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز حمایتی از خانواده ایتام سادات نیازمند، این است که عترت خانه سادات است. در واقع ما فقط از سادات حمایت ‌می‌کنیم و البته اگر فرد غیر سیدی هم به ما مراجعه کند و مشکل حادی داشته باشد سعی ‌می‌کنیم به مکان‌های دیگر معرفی‌اش کنیم که به هر حال از در خانه حضرت زهرا (س) دست خالی نرود، ولی آنچه به‌عنوان شرح وظایف برای ما تعریف شده این است که فقط از سادات حمایت ‌کنیم.

مهم‌ترین مشکلات افرادی که شما در حمایت مجموعه‌تان دارید، چه چیزهایی هستند؟

عمده‌ترین مشکلات این بچه‌ها مشکل عاطفی است. بچه‌ها نیاز دارند به کسی که تحویلشان بگیرد، حرف‌هایشان را بشنود و دستی بر سرشان بکشد. نیاز به آموزش نیز بسیار مهم است. نه فقط آموزش آکادمیک بلکه آموزشی که در مورد زندگی، بهداشت پایه و عقل معاش بتواند زندگی این بچه‌ها را تغییر بدهد و مشکل مالی و فقر هم که همیشه یک قدم جلوتر از ما در حال دویدن است. تامین معیشت و آبروی فرزند یتیم در خانواده و جامعه، مهم‌ترین گام برای حفظ کرامت کودک، پس از فقدان پدر، مادر یا سرپرستش ‌است. غم و اضطراب از دست دادن سرپرست از یک سو و از جهت دیگر، نگرانی معاش پس از این فقدان، آمال و هدف فرزندان را خیلی دچار دگرگونی و تغییر می‌کند.

برای حل این مشکلات موسسه نیکوکاری عترت فاطمی چه اهدافی را مشخص کرده است و چه راهکار‌هایی را ارائه ‌می‌دهد؟

با کمک، همدلی و یاری حامیان نیکوکار، رفع مشکلات معیشتی، فرهنگی و روانی فرزندان تحت پوشش، دستگیری و کمک به افراد نیازمند، بازگرداندن کرامت و توانمندی به آنان و ایجاد یک واحد خانوادگی آبرومند و مستقل به‌عنوان اصلی‌ترین هدف موسسه معرفی شده است. برای رفع مشکلات معیشتی، در سال 95 برای هر فرد حداقل ماهی 50 هزار تومان واریز شده است. همچنین در مناسبت‌ها و موقعیت‌های مختلف مانند (عید نوروز، ماه رمضان و شروع سال تحصیلی) بسته‌های حمایتی برای فرزندان تحت پوشش ارسال ‌می‌شود. این حمایت مالی ما از افراد است. در کنار این مساله اگر فرد مشکل مسکن، درمان یا تحصیلی داشته باشد بعد از بررسی اقدامات لازم برایشان صورت ‌می‌گیرد. همکاری این گروه با گروه مسکن باعث شده تا تعداد قابل‌توجهی از خانواده‌های تحت پوشش موسسه، صاحب سرپناهی مناسب شوند. دغدغه مالی برای تحصیل نیز جزو مسائلی است که همواره ذهن فرد را مشغول ‌می‌کند بنابراین اگر فرد استعداد ویژه‌‌ای داشته باشد و وارد دانشگاه شود تا پایان تحصیلات از او حمایت ‌می‌شود. ما همیشه حدود 350 دانشجو در بین بچه‌هایمان در موسسه داریم. به‌منظور تشویق و قدردانی از فرزندان و دانش‌آموزان نمونه، از جمع فرزندان موسسه خیریه عترت فاطمی، گروه ضحی تاکنون اقدام به برپایی ۸ دوره اردوی تابستانی کرده، تا فرزندان تحت حمایت، از امکانات تفریحی، فرهنگی و آموزشی موسسه در شهرهای مختلف بهره‌مند شوند. بخشی دیگر از فعالیت ما مربوط به صندوق قرض‌الحسنه‌ای است که به سادات نیازمند تهرانی وام کارگشایی ‌می‌دهد. این وام بدون کارمزد است. ابتکاری که در این صندوق وجود دارد این است که زمانی که نیاز است یک مبلغ زیاد مثل هزینه جهیزیه یا ساخت مسکن توسط حامی تقبل شود، این امکان وجود دارد که آن مبلغ از صندوق پرداخت شود و سپس حامی آن را به‌صورت اقساط به صندوق بازگرداند. این طرح مورد استقبال حامیان قرار گرفته و یک حامی داریم که با پرداخت رقم‌های کوچک توانسته برای کودکی خانه بسازد. همچنین طرح دیگر ما در تهران مربوط به زنان سادات سرپرست خانوار است. در حدود 500 زن شناسایی شده‌اند که به‌طور متوسط هر دو یا سه ماه یک‌بار سبد کالا دریافت ‌می‌کنند.

عدم مشارکت ‌NGOها با هم چه آسیب‌هایی را به دنبال دارد؟

اولین و بزرگ‌ترین مشکل این است که نیازی که وجود دارد همچنان باقی ‌می‌ماند. دوم اینکه شاهد موازی‌کاری هستیم و مددجو همزمان از چند خیریه کمک دریافت می‌کند و مشکلش هم حل نمی‌شود.

به‌عنوان یک سازمان مردم‌نهاد، برای ادامه فعالیت‌هایتان چگونه تامین منابع ‌می‌کنید؟ آیا از سازمان‌های دولتی هم کمک ‌می‌گیرد؟

منبع ما از طریق هیات مدیره و خیرین تامین ‌می‌شود. ما به‌عنوان یک سازمان مردم‌نهاد، یک ریال هم بودجه دولتی نداریم. موسسه عترت فاطمی حدود سه هزار خیّر دارد که بیشتر امورات اینجا هم توسط همین خیرین انجام ‌می‌شود.

پرسش دیگر درباره میزان مشارکت مردمی در برنامه‌های جمعیت شماست.

مشارکت مردمی در موسسه ما به چندین شکل مختلف انجام ‌می‌شود. یک مورد آن حمایت خیرین از ایتام سادات است. به این صورت که حامیان ماهیانه برای بچه‌ها مبلغی را واریز ‌می‌کنند. شکل دیگر حمایت این است که خیّر یک سپرده در صندوق قرض‌الحسنه باز ‌می‌کند تا از طریق آن وام کارگشایی داده شود. تهیه جهیزیه و مسکن قسطی نوع دیگر کمک مردم به موسسه ما است. همچنین صندوق صدقاتی که روال معمول خیریه‌ها است. حضور و کمک مردم باعث ادامه کار برنامه‌های موسسه ما است.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3