کد خبر : 516

محمد سلوکی در گفت‌وگو با «شهر امید»:

محمد سلوکی از مجریان موفق تلویزیون می‌گوید به اتفاق جمعی از بازیگران و مجریان از سفیران خیریه «جشن نفس» هستند.

محمد سلوکی از مجریان موفق و کاربلد تلویزیون و متولد هشتم اسفند سال 1358 است. او کار اجرا را از سال 78 و با برنامه نیم‌رخ شروع کرده و طی سال‌‌های گذشته و نظر به موفقیت خود در کار اجرا، به دفعات از مجریان برنامه‌های خیریه و جشن‌ها و اجتماعات متعدد و همچنین از فعالان این عرصه با رویکرد و محوریت حرکات انسان‌دوستانه بوده است.

 

سلوکی می‌گوید به اتفاق جمعی از بازیگران و مجریان از سفیران خیریه «جشن نفس» هستند و با تکیه بر دانش و شناخت کافی درباره ماهیت این رویداد یعنی پیوند اعضا سعی در راهنمایی آحاد جامعه و پاسخ‌دهی به پرسش‌های آنان در این زمینه را دارند.

در ادامه گفت‌وگوی این مجری توانمند با «شهر امید» را بخوانید:

آقای سلوکی، با تکیه بر تجربیاتتان در زمینه فعالیت انجمن‌ها و موسسات خیریه و همکاری‌های متعدد هم به‌عنوان مجری برنامه‌ها و هم به‌عنوان فعال، جریان حاکم بر خیریه‌های کشورمان را در قیاس با دیگر کشورها چگونه می‌بینید؟

حرکات خیریه در همه جای جهان به‌عنوان یک مسئولیت اجتماعی شناخته می‌شود که بیشتر بر عهده خود مردم است و با همت آحاد جامعه رقم می‌خورد. همچنین در بیشتر کشورها بودجه محدودی برای هزینه در زمینه‌های ایجاد سلامت جسمی و روحی مطلوب در بین مردم وجود دارد و در نتیجه این جریان از دل افراد خارج از حاکمیت برآمده و به‌ویژه طبقات سرمایه‌دار حاصل شده و در مقاطع مختلف و بسته به نیازهای اجتماعی چرایی و چگونگی مسئولیت‌های اجتماعی تعریف می‌شوند. در ایران هم وضع به همین منوال است اما نکته جالب‌توجه اینکه در برخی خیریه‌های کشورمان با وجود مشخص بودن هدف اما ابزار مشخص و مسیر معینی برای طی کردن موفق راه وجود ندارد و به همین دلیل گاه خیریه‌ها با ناکامی‌هایی مواجه می‌شوند.

تا چه اندازه انجمن‌ها و موسسات خیریه را در جلب اعتماد مردم موفق می‌دانید؟

یکی از نکات مهم و کلیدی موفقیت همه‌جانبه یک خیریه این است که مردم ذهنیت خوبی نسبت به عملکرد آن‌ها داشته باشند و جلب اعتماد مردمی یکی از ابزارهای موفقیت معنوی این موسسات است. به‌عنوان مثال همین چند هفته پیش بود که هنرمندان، ورزشکاران و خوانندگان با گذاشتن پست در فضاهای مجازی از خانه اوتیسم ایران حمایت کردند و به‌نوعی از بی‌خانه شدن کودکان اوتیسم در حرکتی جمعی جلوگیری کردند که البته همین حرکت تبلیغی درخور برای فراخوان آحاد جامعه در به ثمر رساندن این کار خیر بود و نکته مهم آنکه در همان زمان بسیاری از افراد با کامنت‌هایی در فضای مجازی به طعنه مواردی را مطرح می‌کردند که معلوم نیست این پول‌ها در این مسیر هزینه شود یا خیر و امثال آن، که بنده در تماسی با یکی از دوستانم در این مجموعه از آن‌ها خواستم که میزان مبالغ کمکی را اعلام و از به وجود آمدن ذهنیت بد و شبهه جلوگیری کنند که این اطلاع‌رسانی به‌خوبی انجام شد.

نقش و جایگاه بازیگران، هنرمندان و چهره‌های شناخته‌شده را در رسیدن انجمن‌ها و موسسات خیریه به موفقیت چگونه ارزیابی  می‌کنید؟

قطعا چهره‌ها یکی از ابزارهای تبلیغاتی موثر و تاثیرگذار در همه زمینه‌ها هستند، اما در رابطه با این مورد خاص نکته مهم، ماندگاری و تداوم حرکات خیریه در قالب یک فرهنگ عمومی میان آحاد جامعه است که در این  بین نحوه سیاست‌گذاری و انجام وظیفه انجمن‌ها بسیار مهم و ضروری است.

مشاهده می‌شود که بسیاری از هنرمندان به‌عنوان سفیر خیریه با انجمن‌های مختلف همکاری می‌کنند، به نظر شما چه تعریفی از سفیر خیریه وجود دارد؟

سفیران خیریه بهترین پاسخگو به پرسش‌های مردم درباره چرایی و چگونگی عملکرد یک انجمن خیریه هستند. تجربه نشان داده است که این شکل و شیوه انتقال پیام در راهنمایی و هدایت مردم برای به ثمر رساندن یک حرکت جمعی بسیار موثر است، چراکه متأسفانه ما مردم اهل مطالعه‌ای نیستیم و بهتر است پیام‌ها زبانی و سینه به سینه در میان آحاد جامعه منتقل شود؛ به‌عنوان مثال به اتفاق جمعی از بازیگران و مجریان از سفیران خیریه جشن نفس هستیم و با تکیه بر دانش و شناخت کافی درباره ماهیت این رویداد یعنی پیوند اعضا سعی در راهنمایی آحاد جامعه و پاسخ‌دهی به پرسش‌های آنان در این زمینه را داریم.

از تجربیات خود در زمینه همکاری با انجمن‌های خیریه هم به‌عنوان مجری برنامه‌ها و هم شرکت در فعالیت‌های بشردوستانه بگویید.

البته تعداد تجربیاتم در این زمینه بسیار زیاد است و از همراهی با انجمن خانه اوتیسم و انجمن اهدای عضو نفس گرفته تا جمعیت خیریه امام علی(ع) و موسسه خیریه دهش‌پور فعالیت‌هایی داشته‌ام. البته در اینجا لازم است بگویم که شاید در طول سال بارها و بارها تماس‌هایی مبنی  بر همراهی با حرکات خیرخواهانه به‌عنوان مجری داشته باشم اما به دلایل مختلف به برخی از آن‌ها جواب مثبت نمی‌دهم ،چراکه معتقدم هدف همه خیران در جای خود پسندیده است اما مسیر و ابزار طی کردن مسیر بسیار مهم است و متاسفانه بسیاری از افراد، کار خیر را با تجارت اشتباه گرفته‌اند و به دنبال رسیدن به سودهای مالی یا فرار از اجرای  برخی قوانین در سایه کار خیر هستند.

 در پایان هر صحبتی درباره عملکرد انجمن‌های خیریه و رویکرد مردم و مسئولین در همراهی با آن‌ها دارید بفرمایید.

باز هم بر این نکته تاکید می‌کنم که کمک به همنوع یک مسئولیت اجتماعی خطیر است و نباید به ابزاری برای بالا بردن موقعیت اجتماعی و اعمال برخی معافیت‌ها تبدیل شود. همچنین لازم است متولیان امر، طیف گسترده مشکلات، معضلات، گرفتاری‌ها و بیماری‌های عجیب و غریب را در جامعه شناسایی کنند و با یک سیاست منطقی و تحت قوانین هدفمند و همچنین اولویت‌بندی و مدیریت روی هزینه‌ها و درآمدها در کار خود موفق عمل کنند.

 

عطیه پژم

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3