کد خبر : 520

هفته نامه "شهر امید" در سی امین شماره خود نوشت:

مواد اولیه را در اختیار بانوان سرپرست خانوار قرار می‌دهیم و به آن‌ها پرورش گل و گیاه را آموزش می‌دهیم. سپس دستاورد این بانوان را خریداری و به بازار عرضه می‌کنیم.

بارش برف و باران پاییزی امسال، بسیاری از کشاورزان و پرورش‌دهندگان گل و گیاه را دچار خسارت کرد. این خسارت بیشتر به پرورش‌دهندگان گل و گیاه شمال کشور وارد شد. خسارتی که شاید بارها به فعالان این حوزه وارد شده  اما مانع از حرکت آن‌ها نشده است. یکی از فعالان و کارآفرینان پرورش گل و گیاه کشور، «سیدعلیرضا عباسی مدیر مزرعه گل بابل» است که سال‌هاست در این حوزه  فعالیت دارد. وی برای کارآفرینی به سراغ رشته و حوزه‌ای رفته که خود در آن مراحل آکادمیک مختلفی را گذرانده است. عباسی برای بسیاری از افراد از جمله بانوان سرپرست خانوار اشتغال‌زایی کرده است. اقدام نیک و خیراندیشی این کارآفرین باعث شده تا بانوان سرپرست خانوار به جای آنکه برای تامین معاش فرزندان خود دست به سوی دیگران دراز کنند نان دسترنج خود را بخورند. اقدامی که می‌تواند الگو و سرمشق بسیاری از کارآفرینان قرار گیرد و نشان دهد که کار خیر تنها دادن صدقه به چند انسان نیازمند نیست.

گفت‌وگوی «شهر امید» با سید علیرضا عباسی کارآفرین موفق و مدیر مزرعه گل بابل:

درباره حوزه کارآفرینی خود توضیح بفرمایید.

در حوزه پرورش گل و گیاه، احداث فضای سبز، محوطه‌سازی و بسته‌بندی خاک و.... فعالیت می‌کنم. البته در نظر داشته باشید، وقتی صحبت از پرورش گل و گیاه می‌کنیم، حوزه کاری فقط به عرضه گل به بازار محدود نمی‌شود و فعالیت از کاشت و نشا تا پرورش و... گسترده می‌شود. حتی در مورد بسته‌بندی خاک نیز همین‌طور است. در حال حاضر نزدیک به یازده‌ نفر به‌طور مستقیم با مزرعه گل بابل همکاری می‌کنند اما برای اجرای پروژه‌های مختلف نزدیک به سیصد و ده نفر به‌طور غیرمستقیم به شکل مستمر با ما در ارتباط هستند. در کنار این فعالیت، کار دیگری  را در حوزه کارآفرینی آغاز کرده‌ایم. در این کار، مواد اولیه یعنی گلدان، خاک، نشا و... را در اختیار بانوان سرپرست خانوار قرار می‌دهیم و به آن‌ها پرورش گل و گیاه را آموزش می‌دهیم. سپس دستاورد این بانوان را به‌عنوان فعال این حوزه خریداری و به بازار عرضه می‌کنیم.

چطور به این حوزه کاری علاقه‌مند شدید و برای رسیدن به مرحله‌ای که در آن هستید، چه روندی را گذرانده‌اید؟

مطمئنا بدون آگاهی و اطلاعات نمی‌توان یک حوزه کاری را شروع کرد. برای حضور در یک حوزه کاری، باید درباره آن کاملا تحقیق کرد و تجربیاتی را به دست آورد. تجربیاتی که به‌راحتی به دست نمی‌آیند. من در زمینه‌ حوزه‌ای که فعالیت می‌کنم، تحصیل کرده‌ام. بنابراین با همان اطلاعات آکادمیکی که در دانشگاه آموزش دیده بودیم و مدت‌ها هم به روز نشده بود، وارد فاز اجرایی شدم. قدیمی بودن اطلاعات آکادمیک و کم‌تجربگی در کار باعث شد با شکست‌ها و ضررهای زیادی مواجه شویم. ضررها و شکست‌هایی که درس‌های زیادی را به ما دادند. بنابراین با آزمون و خطاهای زیاد و به روز کردن علم و دانش این حوزه توانستیم، به توانایی در این حوزه و موفقیت‌های قابل قبولی برسیم. موفقیت‌هایی که باعث شدند، بتوانیم در این حوزه برای تعداد قابل‌توجهی از افراد کارآفرینی کنیم.

در حوزه کارآفرینی خود با چه مشکلاتی روبه‌رو بوده‌اید؟

کارآفرینی همیشه با مشکلاتی روبه‌رو است. به‌خصوص حوزه پرورش گل و گیاه که عوامل زیادی باعث ایجاد خسارت در آن می‌شود. گرمی و سردی هوا، خشکسالی، کمبود آب، اوضاع نابه‌سامان اقتصادی و... عواملی هستند که در این حوزه مشکلات فراوانی را به وجود می‌آورند. برای مثال بارندگی و سرما امسال خسارت زیادی را به مزرعه گل بابل وارد کرد. همچنین برای عرضه خدمات با بسیاری از ارگان‌های دولتی همکاری می‌کنیم، ارگان‌هایی که متاسفانه به دلیل کمبود بودجه توانایی دادن مطالبات ما را ندارند. یک کارآفرین بعد از کلی تجربه، شکست و صرف بودجه، با هزاران امید محصولش را به بازار عرضه می‌کند اما عرضه محصول به بازار انتهای کار کارآفرینان  نیست چون با مشکلاتی که قبلا به آن اشاره کردم، مواجه می‌شوند. درنتیجه اگر کارآفرین امید و انگیزه لازم را برای کار خود نداشته باشد، مطمئنا توانایی ادامه راه را نخواهد داشت. کارآفرین فقط برای خودش کسب درآمد نمی‌کند برای مثال ما با تولید کار برای جوانان و بانوان سرپرست خانوار جلوی بسیاری از معضلات اجتماعی را می‌گیریم. چون فرد بیکار برای کسب درآمد ممکن است دست به هر کاری بزند.

درباره دستاوردهای کارآفرینی‌تان برایمان بگویید.

پرورش گل و گیاه دستاوردهای زیادی را به همراه دارد، اما بعد از طی مراحل مختلف توانسته‌ایم بزرگ‌ترین مجموعه درون‌شهری شمال کشور را در حوزه پرورش گل و گیاه راه‌اندازی کنیم و در حال حاضر به بسیاری از نقاط مختلف کشور مانند تهران، اصفهان، شیراز و... محصولاتمان را عرضه ‌می‌کنیم. علاوه بر این بزرگ‌ترین پروژه‌های این حوزه را در شمال کشور اجرایی کرده‌ایم. در این راستا جوایز مختلفی را هم به دست آورده‌ایم. اگر در این حوزه مسئولین کمی کمک کنند، به‌طور قطع مازندران می‌تواند، به یکی از قطب‌های تولید گل و گیاه کشور تبدیل شود و این قابلیت را دارد که در این حوزه برای بسیاری از جوانان این منطقه اشتغال‌زایی کند. ورود مسئولان به حوزه کارآفرینی گل و گیاه، باعث جلب اعتماد و دلگرمی جوانان می‌شود. در نظر داشته باشید، در این باره انتظار سرمایه‌گذاری نداریم، فقط با حمایت مسئولان می‌خواهیم، جوانان انگیزه لازم را برای حضور در این حوزه داشته باشند. اگر این اتفاق رخ دهد، حتما روزهای بهتری را برای فعالیت در حوزه پرورش گل و گیاه شاهد خواهیم بود.

نرگس فرجی

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3