کد خبر : 521

هفته نامه "شهر امید" در سی امین شماره خود نوشت:

معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت خانواده، مدرسه و مساجد را در فرهنگ سازی واثر گزاری مقوله اعتیاد معرفی نمود.

معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت به ظرفیت خیرین در عرصه مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: بسیاری از خیران، مدرسه و بیمارستان می‌سازند اما، نام اعتیاد که می‌آید می‌گویند به این عرصه ورود نمی‌کنیم، این درحالیست که خیران باید ورود جدی به این حوزه داشته باشند.

هادی ایازی، با طرح این پرسش که چرا مساله اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر مطرح شد؟ گفت: واقعیت این است که مشارکت مردم به حل بسیاری از مسائل اجتماعی کمک می‌کند. به‌عنوان مثال در دوره‌ای از زمان با بحران مدارس چهار شیفته روبه‌رو بودیم که با مشارکت مردم توانستیم از آن عبور کنیم. در حوزه اعتیاد نیز باید یک بسیج همگانی ایجاد کنیم تا هر کس متناسب با وسعش، نقش خود را ایفا کند.

قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور اجتماعی با بیان اینکه خانواده به‌عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی دارای بیشترین تاثیرگذاری و اهمیت است، افزود: برای تحقق این امر باید فرهنگ‌سازی کنیم و اولیا باید بدانند در حوزه پیشگیری چگونه می‌توانند نقش ایفا کنند.

ایازی ادامه داد: دومین حوزه اثرگذار مدرسه است و در چند سال گذشته به دلیل حساسیت‌های موجود امکان ورود به مدارس را نداشتیم، اما خوشبختانه اخیرا با طرح «نماد» این فرصت ایجاد شده تا دستگاه‌های ذیربط بتوانند در مدارس حضور یافته و نقش ایفا کنند. در آخرین جلسه با حضور وزیر کشور تاکید شد که ستاد ارتباط خوبی با ادارات آموزش و پرورش برقرار کند.

وی مساجد را سومین نهاد دارای نقش محوری دانست و گفت: بسیاری از مساجد ما به این موضوع نمی‌پردازند، در حالی که معتادان بخشی از عائله جامعه هستند که گرفتار شده‌اند و باید به آن‌ها توجه کرد. حساسیت تا آنجاست که مقام معظم رهبری جلساتی با سران کشور برگزار می‌کنند. باید از ظرفیت مساجد به شکل جدی بهره‌مند شویم.

قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور اجتماعی به ظرفیت محلات اشاره و عنوان کرد: باید از ظرفیت شوراهای محلات و کانون‌هایی که در سطح محلات شکل می‌گیرند، استفاده کنیم. در تهران ۳۵۴ محله وجود دارد و هر سرای محله دارای ۱۴ خانه و کانون هستند که یکی از آن‌ها می‌تواند به امر پیشگیری اختصاص یابد.

وی به نقش سازمان‌های مردم‌نهاد نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر این ظرفیت خیرین وجود دارد. بسیاری از خیران مدرسه و بیمارستان می‌سازند اما نام اعتیاد که می‌آید، می‌گویند به این عرصه ورود نمی‌کنیم. اتفاقا خیران باید ورود جدی داشته باشند، این‌ها که گرفتار اعتیاد شده‌اند فرزندان ما هستند.

ایازی تاکید کرد: در کنار همه این‌ها، اگر بتوانیم فرهنگ‌سازی کنیم می‌توانیم بگوییم که موفق شده‌ایم. باید بپذیریم در موقعیت ویژه‌ای قرار داریم و در مسیر ترانزیت مواد مخدر هستیم و برای کاهش اثرپذیری‌ها چاره‌ای جز فرهنگ‌سازی نداریم. به‌عنوان مثال سریال «پریا» با موضوع ایدز چندی پیش با مشارکت وزارت بهداشت ساخته و پخش شد و افزایش ۴۰ درصدی مراجعات مردم برای انجام آزمایشات مربوطه رقم خورد که نشان‌دهنده تاثیر رسانه و فرهنگ‌سازی است.

 

ارسال نظر

advertise advertise advertise advertise advertise advertise advertise
02188004648 , 02188004647 تهران خیابان بیست و هفتم کردستان خیابان اول خیابان بیست و هشتم پلاک 20 تهران خیابان نامجو نبش کوچه محلوجیان پلاک 2 واحد 3